Stanisław Józef Stefanek (biskup w latach 1996 – 2011) jest czwartym z ordynariuszy, którego miejscem wiecznego spoczynku jest Matka Kościołów Ziemi Łomżyńskiej. Wcześniej zostali tu pochowani: Stanisław Kostka Łukomski (1926 – 1948), Czesław Falkowski (1949 – 1969), Mikołaj Sasinowski (1970 – 1982). Romuald Jałbrzykowski (1926) spoczywa w Białymstoku, a Juliusz Paetz (1982 – 1996) w Poznaniu.
Uroczystości
Biskup Stanisław Stefanek zmarł 17 stycznia w szpitalu w Lublinie. Uroczystości pogrzebowe w Łomży rozpoczęły się od poniedziałku 20 stycznia. Jan Stefanek, brat zmarłego, dziękował biskupowi Januszowi Stepnowskiemu i całej wspólnocie łomżyńskiego Kościoła oraz władzom świeckim za ten kilkudniowy okres żałobny, dzięki któremu wszyscy mieli możność pożegnać kapłana.
Czwartek 23 stycznia był w mieście dniem żałoby na mocy decyzji prezydenta Mariusza Chrzanowskiego i Rady Miejskiej. Cykl uroczystości kończyła Eucharystia w Katedrze łomżyńskiej. Pierwsi wierni zaczęli się gromadzić w świątyni na trzy godziny przed rozpoczęciem mszy. Cała główna nawa ze wszystkim ławkami został opatrzona karteczkami z napisami „Zarezerwowane”. Szczególnie wiele miejsc przygotowanych zostało dla kapłanów i przedstawicieli zgromadzeń zakonnych Diecezji Łomżyńskiej i innych, którzy zdecydowali się pożegnać biskupa Stanisława Stefanka. Przybyło ponad 30 biskupów z Polski i około 350 duchownych.
Cały sektor w pobliżu ołtarza zajęła rodzina zmarłego. Z różnych stron Polski przyjechało około 50 osób, w tym siostry i brat zmarłego ze swymi bliskimi. Zgodnie z przewidywaniami organizatorów, pojawiło się także wiele osób reprezentujących ważne urzędy, instytucje i służby państwowe i regionalne. Obecni byli parlamentarzyści, m. in. Antoni Macierewicz i posłowie oraz senatorowie z województwa podlaskiego, samorządowcy wszelkich szczebli z marszałkiem Arturem Kosickim, wojewoda Bohdan Paszkowski. Wokół kościoła zgromadziło się kilkadziesiąt pocztów sztandarowych z żałobnymi wstęgami.
Wierni z Łomży i diecezji wypełnili dokładnie boczne nawy i część głównej. Kilkadziesiąt osób oglądało relację z wnętrza Katedry na umieszczonym przed wejściem telebimie. Uroczystość relacjonowały na żywo Telewizja Narew oraz Telewizja Trwam i Radio Nadzieja.
Na trumnie przed prezbiterium umieszczona została biskupia mitra i otwarta księga. Katafalk zdobiły białe róże i lilie. Wartę zaciągnęli przy nim najpierw ułani z Zaręb Kościelnych, a potem przedstawiciele łomżyńskiego Bractwa Kurkowego (biskup Stanisław Stefanek patronował reaktywowaniu tej tradycji), Straży Miejskiej i wojska.
Oprawę mszy stworzyła łomżyńska Filharmonia Kameralna, a przede wszystkim połączone chóry z Łomży i Zambrowa kierowane przez księdza Kazimierza Ostrowskiego, Katarzynę Szmitko i Roberta Kuleszę.
Ceremonię zakończyło umieszczenie trumny w krypcie pod kaplicą z obrazem Matki Bożej Pięknej Miłości koronowanym w 1991 roku przez świętego papieża Jana Pawła II. Towarzyszyło temu bicie dzwonów oraz trzy salwy armatnie Bractwa Kurkowego.
Komentarze