Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 13 stycznia 2025 00:44
Reklama

11 listopada w Łomży [FOTO]

Bardzo mocny przekaz biskupa łomżyńskiego dla "zarządu" i obywateli Łomży, dwie trumny, które nie są w Łomży tematem sporu, krew młodych bojowników o wolność, orzeł zrywający się do lotu, a na zakończenie festyn i fajerwerki. Można by pewnie sobie wyobrazić jeszcze bardziej efektowne obchody tej rocznicy, ale z pewnością - dzień stulecia niepodległości Polski nie był w Łomży i na Ziemi Łomżyńskiej tylko "odrobieniem obowiązkowej lekcji".

Dmowski i Piłsudski

Jeżeli gdzieś w Polsce obowiązuje jeszcze teza sformułowana przez Jerzego Giedroycia o rządzących Polską trumnach Piłsudskiego i Dmowskiego, czyli  odrębnych tradycjach politycznych i wizjach Polski, to nie w Łomży. Tu pamięć o obu mężach stanu, architektach niepodległej Polski  nie dzieli, a raczej łączy. Tym bardziej, że obaj mieli związki z Łomżą i Ziemią Łomżyńską.

Tradycyjnie już uroczystości 11 listopada rozpoczęło spotkania przy tablicy poświęconej postaci Romana Dmowskiego, która znajduje się na budynku Muzeum Przyrody w Drozdowie, czyli na dawnym dworku rodu Lutosławskich. Twórca narodowej demokracji spędził tam ostatnie miesiące swego życia i zmarł  w styczniu 1939 roku.

Honory gospodarzy pełnili tam dyrektor Muzeum Anna Archacka oraz wicestarosta Lech Szabłowski  w imieniu także prezydenta Łomży oraz wojskowych i harcerskich współorganizatorów całego bloku jubileuszowych uroczystości.

- Zawsze te dwa nazwiska - Dmowski i Piłsudski - przywoływane są w kontekście dyskusji o narodowej i lokalnej przeszłości. Niekiedy jako bohaterów sporów, ale dla nas jako postaci symbolizujących odpowiedzialność i działanie pro publico  bono  - mówił Lech Szabłowski z PiS, a z podobnymi wątkami refleksji dołączył do niego przewodniczący Sejmiku województwa Jacek Piorunek z PO.

Przedstawiciele obu głównych stron sportu politycznego w kraju, w Łomży ramię w ramię brali udział w kolejnych częściach uroczystości, np. w z wspólnym wieńcem od władz województwa, który dla uczczenia pamięci Leona Kaliwody złożyli radni Sejmiku Marek Olbryś z PiS i Jacek Piorunek. Zresztą działacze łomżyńskiej PO wiązankami kwiatów uhonorowali w taki sam sposób Dmowskiego, Piłsudskiego i Kaliwodę.

Druga część uroczystości odbyła się w Łomży, przy Domku Pastora przy ul. Krzywe Koło, w którym kilkukrotnie gościł Józef Piłsudski w swoich konspiracyjnych jeszcze wcieleniach.




Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama