Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 10:07
Reklama

Via Baltica wspomoże Via Carpatię?

Decyzja o sfinalizowaniu ministerialnych uzgodnień dotyczących budowy ekspresowej S61 od Ostrowi Mazowieckiej do Szczuczyna to najważniejszy, ale nie jedyny w ostatnich dniach sygnał, że sprawa Via Baltica wyszła już z fazy rozważań i szumnych deklaracji, a weszła w etap realizacyjny.

Potwierdzeniem stała się także wypowiedź wiceministra infrastruktur Jerzego Szmita w Sejmie. Mówił tam m. in. o konieczności dokończenia szlaków komunikacyjnych planowanych od wielu lat. Wymienił drogę S61 dwukrotnie: w kontekście przetargów na inwestycje, które będą realizowane Krajowego Funduszu Drogowego oraz "niezmiernie istotnych dla Polski szlaków drogowych" w Polsce północno - wschodniej (tu razem z Via Carpatia).

Publikowane są także mniej oficjalne rozważania właśnie nad szlakiem Via Carpatia, który miałby prowadzić z z Litwy, wzdłuż wschodniej granicy Polski, przez Słowację, Węgry do Grecji, a może nawet do Turcji i Iranu. Prace przygotowawcze do budowy trasy, której zasadniczym elementem ma być dotychczasowa droga  nr 19, rozpoczęły się w południowej części Polski - od Lublina w kierunku Rzeszowa.

W województwie podlaskim trwa debata o jej przebiegu. Samorządy i regionalni politycy najchętniej widzieliby Via Carpatia jako łącznik między Białymstokiem a Suwałkami. Władze centralne na razie wskazują na nieco inny wariant: Lublin - Siemiatycze - Choroszcz - Knyszyn i stąd nowym fragmentem ekspresowej S16 w okolice Ełku, do połączenia z Via Baltica. Nieoficjalnie pojawia się w dyskusjach jeszcze inna propozycja: Lublin - Siedlce - Zambrów - Via Baltica.  


Podziel się
Oceń

Komentarze

fimajster 25.12.2016 16:51
W przypadku gdyby rząd zdecydował się na wpisanie Via Carpatia do sieci TENT musi wykonac wielowariantowa analizę oddziaływania na środowisko a wtedy realny jest tylko wariant przez Łomżę Zambrów , Siedlce
Reklama