Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 18:50
Reklama dotacje rpo

Jadwiga Dziekońska "Jadzia"

20 lipca mija setna rocznica urodzin Jadwigi Dziekońskiej ps. "Jadzia". Stała się jednym z najpiękniejszych symboli patriotyzmu obywateli Ziemi Łomżyńskiej, bohaterka, która przeszła do historii naszego regionu i narodu.
Jadwiga Dziekońska "Jadzia"

Po wojnie

Dzięki staraniom wielu osób , w tym Pawła Borowskiego w 1981 roku  park w Białymstoku między ówczesnymi ulicami Manifestu Lipcowego i Dąbrowskiego nazwano imieniem Jadzi Dziekońskiej. Obecna nazwa ul. Św. Rocha.

Podczas spotkania z Prezesem Józefem Ostrowskim w 1997 roku w siedzibie ŚZŻAK   w Białymstoku dowiedziałam się, że Pan Paweł Borowski „ rozkazał” , aby postawiono pomnik Jadzi. Nie mógł wcześniej sam tego dokonać pomimo kilkunastoletnich działań.

Dzieło zostało dokończone po dwudziestu latach 27 września 2001 r. w 62. rocznicę Powstania Podziemnego Państwa Polskiego w Białymstoku u zbiegu ulic Bohaterów Monte Cassino i Dąbrowskiego ( k. kościoła p.w. Św. Rocha) na Skwerze Jadwigi Dziekońskiej „Jadzi” został odsłonięty pomnik jej poświęcony.

Od roku 1999  wspólnie z Towarzystwem Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej i Drużyną Weteranów  Ziemi Łomżyńskiej rozpoczęłam działania w celu upamiętnienia mojej cioci „Jadzi”  w środowisku lokalnym w Szkole Podstawowej w Konarzycach.

W styczniu 2000 r. doszło do spotkania z płk Józefem Ochmanem i Mirosławem Grochowskim w  siedzibie Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej na zaproszenie panów Tadeusza Dudo, prezesa Zarządu Oddziału oraz Mariana Mieszkowskiego z  Drużyny Weteranów Harcerzy Ziemi Łomżyńskiej.

Pan płk Józef Ochman zobowiązał nas do uczczenia pamięci „Jadzi” w środowisku lokalnym. Wkrótce potem, 12 marca 2000 roku, płk Józef Ochman odszedł na wieczną wartę.

Zainteresowaliśmy sprawą dyrekcję szkoły w Konarzycach i wójta gminy Łomża. Dyrekcja i władze gminy przyjęły propozycję z aprobatą. Zawiązał się Społeczny Komitet ds. Uczczenia Pamięci ppor. dh Jadwigi Dziekońskiej ps. "Jadzia". Uznano, że najlepszą formą będzie nadanie  szkole Jej imienia, ufundowanie sztandaru oraz wmurowanie w gmach szkolny tablicy upamiętniającej Bohaterkę.

3 maja 2003 roku,  po trzech latach wspólnych działań Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej i Drużyny Weteranów Ziemi Łomżyńskiej, dyrekcji i  Rady Pedagogicznej Szkoły Podstawowej w Konarzycach,  Rady Rodziców , władz gminy, oświatowych, mieszkańców wsi Konarzyce, Kraska, i Giełczyn,  dokonano  odsłonięcia tablicy pamiątkowej. Imię ppor. dh. Jadwigi Dziekońskiej „ Jadzia” otrzymała Szkoła  Podstawowa w Konarzycach, do której uczęszczała.

 Na uroczystość przyjechali żyjący towarzysze walki : pani Janina Czaplińska ps. „Aleksandra”,  Janina  Grabowska , Helena Iwanowska z Gołaszy Puszczy, Wanda  Raciborska z Białegostoku.

Sztandar  ufundowany został  przez Fundację  Teresy i Zdzisława Knobell z Kanady.

Tablica została wykonana dzięki wsparciu  finansowemu pana Andrzeja Przewoźnika Sekretarza Generalnego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa .

W 2015 roku Rada  Miejska w Łomży nadała jednemu z miejskich rond imię ppor. Jadwigi Dziekońskiej ps. "Jadzia: na wniosek Zarządu  Klubu Myśli Patriotycznej  (siedziba przy Kościele pw. Świętego Krzyża w Łomży ). Rondo to znajduje się na skrzyżowaniu ulicy Rotmistrza Witolda Pileckiego i ulicy Akademickiej.

Do wójta gminy Łomża został złożony wniosek z propozycją nadania w przyszłości nazwy ppor. Jadwigi Dziekońskiej ps. "Jadzia" ulicy w jej rodzinnych Konarzycach.

Urszula Przesław

wnuczka Michała  Dziekońskiego, brata Jadwigi Dziekońskiej.

fotografia ze zbiorów rodzinnych: Jadwiga Dziekońska "Jadzia" i uroczystość nadania jej imienia Szkole Podstawowej w Konarzycach (opracowanie graficzne Katarzyna Sałacka)  

 



Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama