Decyzję środowiskową dotyczącą budowy drogi ekspresowej od Ostrowi Mazowieckiej przez Łomżę do Szczuczyna (z wyłączeniem obwodnicy Stawisk), czyli fragmentu trasy Via Baltica, wydała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.
To dokument niezbędny dla przygotowania inwestycji, ale decydujące znaczenie będzie miało i tak zgromadzenie funduszy na to przedsięwzięcie. W dokumentach dotyczących planów inwestycji drogowych w unijnej perspektywie finansowej do 2020 roku, które co jakiś czas się pojawiają Via Baltica częściej jest nieobecna niż uwzględniana. Dla zabiegających o budowę obwodnicy Łomży niedobrą wiadomością jest brak tego zadania w decyzji podpisanej przez Lecha Magrela, Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Białymstoku. Problemem jest konieczność uzupełnienia dokumentacji związanej z przeprawą przez Narew na terenach szczególnie cennych przyrodniczo. Białostocki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad obiecuje to zrobić jak najszybciej.
Zakładając optymistycznie, że wszystkie formalne przeszkody uda się pokonać, a przede wszystkim, że znajdą się gigantyczne fundusze na Via Baltica, odcinek od Ostrowi do Szczuczyna będzie się zaczynał węzłem łączącym drogi nr 8 i 61. Do Śniadowa trasa przebiegnie tak jak obecny szlak wojewódzki nr 677. Dalej jest już po „nowym śladzie” omijającym od zachodu m.in. Śniadowo i Konarzyce i dochodzącym do obwodnicy Łomży. Jej koniec wypadnie w Kisielnicy, na kolejnym węźle drogowym rozdzielającym ruch w kierunku Stawisk i Szczuczyna oraz Kolna i dalej do Giżycka. Elementami Via Baltica będzie użytkowana już obwodnica Stawisk i przyszła obwodnica Szczuczyna.
Trasa od Ostrowi do Szczuczyna w liczbach to:nieco ponad 74 kilometry długości (z obwodnicą Łomży będzie o ponad 10 km więcej); dwie jezdnie (po dwa pasy ruchu w obu kierunkach) po 7 metrów szerokości każda z możliwością poszerzenia jeszcze o 3,5 metra; 12 metrów pasa oddzielającego obie jezdnie i dodatkowo jeszcze pasy awaryjne; 6 węzłów drogowych; 4 Miejsca Obsługi Podróżnych; około 40 budynków do wyburzenia (10 mieszkalnych), 40 przejść i przepustów dla małych i dużych zwierząt, kilometry nowych instalacji podziemnych, dziesiątki obiektów inżynierskich.
Komentarze