Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 10:08
Reklama

Donata Godlewska „Księżna Łomżyńska” upamiętniona - [VIDEO]

Donata Godlewska zasłużona badaczka dziejów Łomży, archiwistka, Honorowa Obywatelka Miasta i Honorowa Członkini Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej. Łomży, swemu rodzinnemu miastu, poświęciła całe życie, pracując przez kilkadziesiąt lat w archiwum i badając najdawniejsze dzieje grodu nad Narwią. Monografia Łomży jej autorstwa zawsze była bestsellerem - wszystkie trzy wydania rozeszły się błyskawicznie i zdobyły uznanie czytelników oraz profesorskich sław z zakresu historii. Pani Donata upamiętniona została tablicą, którą odsłonięto na budynku Archiwum Państwowego w Łomży.

 

Tablica powstała z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej (TPZŁ), z którym pani Donata był ściśle związana, a uroczystego odsłonięcia dokonano dwa tygodnie po piątej rocznicy jej śmierci oraz z okazji jubileuszu 70-lecia Archiwum Państwowego, w którym Donata Godlewska pracowała ponad 30 lat.

- Panią Donatę Godlewską określam jako ambasadora Łomży i Ziemi Łomżyńskiej. Uważam, że zasłużyła na taką uroczystość i bardzo się cieszę, że mogliśmy w ten sposób ją upamiętnić – mówiła Maria Konopka, prezes łomżyńskiego oddziału Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej. - Bardzo się cieszę, że znaleźliśmy ludzi dobrego serca, którzy w tych trudnych czasach nie żałowali pieniędzy. To dzięki nim mogliśmy sfinalizować dzisiejszą uroczystość – podkreślała.

Dziękując wszystkim sponsorom prezes łomżyńskiego oddziału nadmieniła, że Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej bardzo chętnie podejmuje różnego rodzaju inicjatywy, ale żaden z oddziałów nie prowadzi działalności gospodarczej. W związku z tym, to właśnie przedsiębiorcy i osoby prywatne wsparły finansowo powstanie i wmurowanie tablicy pamiątkowej.

Tablicę zaprojektowała Teresa Adamowska, wykonali ją Alicja Kamieniczna i Michał Adamowski, a w ścianę budynku archiwum wmurował Andrzej Wszeborowski. Na uroczystości obecni byli przyjaciele Pani Donaty, współpracownicy, władze miasta i najbliższa rodzina, którą reprezentowała bratanica. Pani Małgorzata Skrodzka nie kryła wzruszenia, widząc tylu obecnych na uroczystości.

- Urodziłam się tego samego dnia i miesiąca co ciocia, która była również moją matką chrzestną. Zawsze ciepło ją wspominam, bo była bardzo oddana mnie, mojemu bratu i siostrze – wspominała Małgorzata Skrodzka, bratanica Donaty Godlewskiej, w domu której ostatnie lata swojego życia spędziła pani Donata. - Opiekowała się nami, uczestniczyła w naszym życiu, a my obserwowaliśmy działalność cioci i uczestniczyliśmy w tym wszystkim, czego dokonywała każdego dnia, tak że jestem wzruszona, aż łza kręci się w oku. Jestem szczęśliwa i zadowolona – nie kryła emocji bratanica Donaty Godlewskiej.

Serdecznie dziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do pięknej uroczystości i docenili wieloletnią pracę Donaty Godlewskiej. 

Archiwum w Łomży

Donata Godlewska ukończyła Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Łódzkiego z tytułem magistra filozofii w zakresie historii, a także 3-letnie Studium Archiwalne w Łomży. Pracowała przez dwa lata w Instytucie Historii Uniwersytetu Łódzkiego.  A 1 października 1952 roku została kierowniczką Powiatowego Archiwum Państwowego w Łomży nadzorowanego wówczas przez Archiwum Akt Nowych w Warszawie. Za jej sprawą w roku 1955 łomżyńska placówka, podlegająca już Wojewódzkiemu Archiwum Państwowemu w Białymstoku, przeniosła się do nowej siedziby przy ulicy Świerczewskiego 36 (obecnie al. Legionów 36), którą zajmuje do dzisiaj. Uhonorowana została licznymi wyróżnieniami, m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, medalem Zygmunta Glogera za szczególne zasługi w ochronie dóbr kultury staropolskiej i ludowej oraz wpisem do Księgi zasłużonych Ziemi Łomżyńskiej. Dlatego to nie przypadek, że tablica pamiątkowa znalazła godne postaci miejsce, bo to właśnie pani Donata Godlewska, nawiązując do dawnych łomżyńskich tradycji, przywróciła Łomży archiwum, które było właściwie pierwszą placówką badawczą jaka w naszym mieście się pojawiła.

- Pani Donata Godlewska przez wiele lat kierowała i zarządzała oddziałem archiwum w Łomży. Trzeba przyznać, że wykonała wielką pracę, bo pozostawiła po sobie wiele cennych pomocy archiwalnych, które do dziś służą naszym klientom, osobom, które chcą poznać dzieje swojej małej ojczyzny. Dzięki temu mogą korzystać swobodnie ze zbiorów, które są zgromadzone w Łomży – mówił dr Marek Kietliński, dyrektor Archiwum Państwowego w Białymstoku.

Wspominał również o tym, że pani Donata wychowała wiele pokoleń archiwistów, a z jej wiedzy, i tego co po sobie pozostawiła, pracownicy archiwum w Łomży korzystają do dziś. Dlatego, jak mówił dr Marek Kietliński, jej spuścizna zobowiązuje do profesjonalnych działań, tak żeby te zbiory, które są przechowane były chronione i mogły być w równym stopniu dostępne. Mają dobrze służyć mieszkańcom Ziemi Łomżyńskiej, ale nie tylko, wszystkim tym, którzy interesują się historią, genealogią, wszystkim tym, którzy chcą pracować na źródłach Archiwum Państwowego w Białymstoku i jego oddziału w Łomży.

 

Mazowsze Łomżyńskie

Dalszą częścią uroczystości było sympozjum poświęcone pamięci i dziełu Donaty Godlewskiej oraz 70-leciu Archiwum Państwowego w Łomży. Przy okazji jubileuszu poznaliśmy także nową kierowniczkę archiwum w Łomży, została nią Anna Jankowska, która zastąpiła na tym stanowisku Danutę Bzurę.

- Archiwum, jako instytucja, przetrwało w mieście 70 lat, i raczej będzie trwało.  Jesteśmy jedynym miejscem, które przechowuje dokumenty dotyczące historii Łomży – zaznaczała Danuta Bzura, była kierowniczka Archiwum Państwowego w Białymstoku oddział w Łomży.

Danuta Bzura przygotowała obszerną prezentację poświęconą Donacie Godlewskiej, którą miała okazję poznać osobiście, chociaż nie pracowały już razem w archiwum w Łomży.




Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama