Przypomnijmy, że ta sama firma została wybrana do wykonania fragmentu Via Baltica w grudniu ubiegłego roku. Zaproponowała najniższą cenę spośród 11 podmiotów – niespełna 443 miliony złotych, czyli mniej niż połowę tego, co planowała na inwestycję GDDKiA. Spełniała także wszelkie inne kryteria przetargowe. Tak znaczna rozbieżność spowodowała konieczność uzyskania dodatkowych wyjaśnień, ale nie zmieniły one sytuacji. Oferta firmy Impresa Pizzarotti została wybrana.
Jak informuje białostocki oddział GDDKiA, wybór zakwestionowało jednak inne konsorcjum – PORR S.A. oraz Unibep S.A. - które również startowało w tym przetargu, zarzucając szereg zaniechań przy wyborze oferty. Krajowa Izba Odwoławcza w początkach stycznia wydała werdykt „uwzględniający odwołanie jedynie w zakresie zarzutu dotyczącego doświadczenia personelu Wykonawcy, przy czym nakazała Zamawiającemu dokonanie powtórnego badania i oceny oferty Impresa Pizzarotti & C. S.p.A”.
W tej sytuacji Zamawiający (GDDKiA) unieważnił rozstrzygnięcie przetargu i zwrócił się o dodatkowe wyjaśnienia do ANAS S.p.A. Area Compartimentale Catania – Zamawiającego z Włoch (na rzecz którego Impresa Pizzarotti wykonywała odcinek Autostrady Katania- Syrakuzy) o podanie informacji dotyczących wykonanych robót wskazanych przez Impresa Pizzarotti & C. S.p.A w zakresie funkcji pełnionej przez osobę przewidzianą do pełnienia funkcji Kierownika Budowy. Kwalifikacje i doświadczenie osoby, która miałaby pełnić podobną funkcję na odcinku Via Baltica, zostało potwierdzone.
W początkach marca zatem GDDKiA dokonała wyboru najkorzystniejszej oferty na budowę fragmentu obwodnicy Łomży. Nic się nie zmieniło - ponownie jest to propozycja firmy Impresa Pizzarotti & C. S.p.A., czyli nieco mniej niż 443 miliony złotych. Pozostali oferenci mają 10 dni na złożenie odwołania.
- W przypadku braku odwołań i sprawnym przejściu procedury kontroli uprzedniej, podpisanie umowy możliwe będzie w drugiej połowie kwietnia – informuje Rafał Malinowski z białostockiego oddziału GDDKiA.
Odcinek nr IV (z sześciu, na jakie podzielony jest cały fragment Via Baltica od Ostrowi Mazowieckiej do Szczuczyna) od węzła „Łomża Zachód” do węzła „Kolno” ma ponad 13-kilometrów. To najważniejszy fragment przyszłej obwodnicy Łomży, z 1200-metrowym mostem nad Narwią Zaplanowany został jako dwujezdniowa droga ekspresowa, po dwa pasy ruchu w każdą stronę, z nawierzchnią z betonu cementowego. Przewidziano obciążenie 115 kN/oś, szerokość pasów ruchu 3,5 m., pasów awaryjnych 2,5 m., pasa rozdziału o szerokości 5 m. Inwestycja realizowana będzie w systemie „Projektuj i buduj”. Zadaniem wykonawcy jest przygotowanie projektu budowlanego i złożenie wniosku o Zezwolenie na Realizację Inwestycji Drogowej (ZRID) dla całego zadania, a potem wykonanie inwestycji. Firma ma 31 miesięcy na realizację całego zadania (od daty zawarcia umowy), w tym 15 miesięcy na projektowanie z uzyskaniem decyzji ZRID i 16 miesięcy na roboty z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie (nie wliczając okresów zimowych).
Komentarze