Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 10 stycznia 2025 22:50
Reklama

Społeczeństwo

Teatr Lalki i Aktora w Łomży będzie współprowadzony przez Ministerstwo Kultury [FOTO]

Teatr Lalki i Aktora w Łomży będzie współprowadzony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Umowa podpisana w Warszawie przez prezydenta Mariusza Chrzanowskiego z ministrem prof. Piotrem Glińskim ma obowiązywać przez najbliższe 3 lata z możliwością przedłużenia na kolejny okres.

15.11.2023 10:08
Nowoczesne technologie przyszłością rolnictwa - Na Starym Rynku Tomasz Krukowski [VIDEO]

O Krajowym Planie Odbudowy i Wzmacnianiu Odporności i jego wpływie na kształt polskiego rolnictwa, ale także wsparciu z zakresu rolnictwa 4.0, które startuje już 15 listopada z Tomaszem Krukowskim, zastępcą dyrektora Podlaskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozmawia Marlena Siok.

14.11.2023 15:23
Wolna, niepodległa! Tak w Zbójnej świętowali 11 listopada [VIDEO]

11 listopada jest datą symboliczną, to tego dnia w 1918 roku Józef Piłsudski objął naczelne dowództwo nad wojskami polskimi. Rocznicę tego wydarzenia obchodzimy jako narodowe święto, przywołując odzyskanie niepodległości po 123 latach zaborów. W całej Polsce odbywały się uroczystości związane z tym ważnym dniem. Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Zbójnej z tej okazji przygotowali wydarzenie artystyczne.

14.11.2023 15:20    1
Pieśni mocy według zespołu "My z Łomży" [VIDEO]

Na przestrzeni wieków powstało tysiące pieśni patriotycznych, które są wyrazem ducha walki i miłości do ojczyzny. Za najstarszą Polską pieśń patriotyczną uważana jest “Bogurodzica”, napisana na przełomie XIII i XIV wieku, która to według legendy miała zostać odśpiewana przez sprzymierzone wojska korony przed bitwą pod Grunwaldem. Mówiąc o pieśniach patriotycznych nie można pominąć hymnu naszego kraju “Mazurka Dąbrowskiego”. To właśnie on jest uważany za pierwowzór polskiej antywojennej pieśni narodowej, która była hymnem podczas Powstania Kościuszkowskiego i stała się popularna w ciągu następnych dziesięcioleci. Pieśni patriotyczne towarzyszyły nam w najtrudniejszych chwilach naszej historii. Były śpiewane podczas powstań, w czasie okupacji, a także w czasach PRL-u, kiedy to naród pragnął odzyskać swoją wolność. “Pieśni mocy” postanowił przypomnieć zespół artystyczny 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego “My z Łomży” zapraszając na spektakl słowno – muzyczny.

14.11.2023 14:19
Przedsiębiorco. ZUS przypomina o ważnym terminie

1 stycznia 2024 r. mija ostateczna data przekazania korekt dokumentów rozliczeniowych za okres od stycznia 1999 r. do grudnia 2021 r. Natomiast za okres od stycznia 2022 r. przedsiębiorcy mogą składać korekty dokumentów rozliczeniowych tylko w ciągu 5 lat.

14.11.2023 14:13
Budy dla psów i karmniki dla ptaków - warsztaty stolarskie w Zakładzie Karnym w Czerwonym Borze [VIDEO]

Więźniowie z Zakładu Karnego w Czerwonym Borze w ramach warsztatów i kursów stolarskich wykonują budy dla psów ze schroniska, karmniki dla ptaków, odnawiają meble. Dzięki temu uczą się zawodu i pomagają zwierzętom.

14.11.2023 12:35
Pobiegli z flagą świętując niepodległość [VIDEO]

Bieg Niepodległości z flagami biało-czerwonymi odbył się na dystansie 1918 metrów. Piękny sposób manifestowania patriotyzmu, który przysporzył wiele uśmiechu, radości i dumy uczestnikom. To jest bieg solidarności, to jest bieg chwały. Tutaj nie liczy się czas. Każdy z dumą podnosi flagę i wszyscy, chcą uczcić Święto Niepodległości. Z flagą pobiegło 220 uczestników.

14.11.2023 12:16
Tygodnik Narew 704 - wydanie elektroniczne

14 listopada 2023. Wydanie już po Narodowym Święcie Niepodległości

13.11.2023 20:10
Łomża dla Niepodległej [VIDEO]

Koncerty, spektakle i prelekcja o treściach niepodległościowych i patriotycznych poprzedziły tegoroczne łomżyńskie obchody Narodowego Święta Niepodległości. Ich kulminacyjny moment miał miejsce tradycyjnie na ul. Sienkiewicza przed tablicą pamiątkową Leona Kaliwody. Młody komendant X Okręgu Polskiej Organizacji Wojskowej i drużynowy I Drużyny Harcerskiej im. Tadeusza Kościuszki w Łomży zginał w tym miejscu 11 listopada 1918 roku podczas akcji rozbrajania niemieckich żandarmów. W Niepodległościowym Apelu Pamięci udział wzięli przedstawiciele władz miasta, powiatu i województwa, parlamentarzyści, żołnierze, harcerze, służby mundurowe, przedstawiciele różnych organizacji i instytucji oraz poczty sztandarowe. O potrzebie zgody, współpracy, jedności, odbudowie wspólnoty, myśleniu o przyszłości mówili najczęściej uczestnicy uroczystości w 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

13.11.2023 18:44
Jak ziemianie bronili ojczyzny podczas wojny z bolszewikami 1919-1921 - [VIDEO]

Listopad to miesiąc pamięci narodowej, to czas kiedy wspominamy ojców niepodległości i dumę polskiego narodu. Muzeum Przyrody–Dwór Lutosławskich w Drozdowie instytucja powiatu łomżyńskiego zakończyło realizację projektu „Polski ziemianin w służbie narodu i tradycji”. Przez cztery miesiące odbyło się kilka wydarzeń, od różnorodnych prelekcji do sesji naukowej, a w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości zorganizowano spotkanie autorskie z dr Marcinem Schirmerem, poświęcone Polskim ziemianom, którzy stanęli w obronie ojczyzny podczas wojny z bolszewikami w latach 1919–1921.

13.11.2023 18:25    1
Wieczornica w biało – czerwonych barwach [VIDEO]

Tradycyjnie w świetlicy w Czerwonem odbyła się wieczornicach w biało – czerwonych barwach podsumowująca wszystkie gminne uroczystości niepodległościowe. Na scenie wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej im. marszałka Józefa Piłsudskiego prezentując prawdziwie patriotyczną postawę.

13.11.2023 16:37    3
„Morsy w mundurach” wskoczyły do wody z okazji Święta Niepodległości [VIDEO]

Wojsko Polskie, Straż Pożarna, Policja, Służba Więzienna oraz wszystkie chętne służby mundurowe 11 listopada rozpoczęły na ziemi łomżyńskiej pierwszą w Polsce akcję pt. „Morsy w Mundurach.” Inicjatywa ta ma na celu podjęcia jeszcze lepszej współpracy pomiędzy służbami oraz ich integrację. Pomysłodawcą akcji był Zakład Karny w Czerwonym Borze.

13.11.2023 16:06    1
„Polska będzie wielka, albo w ogóle jej nie będzie”-11 listopada w Kolnie-[VIDEO]

Mieszkańcy Kolna i powiatu kolneńskiego uczcili 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W listopadzie 1918 roku, po 123 latach nieobecności na mapach politycznych Europy Polska znowu stała się niezależnym państwem. Uroczystości w Kolnie rozpoczęła Msza Święta w intencji ojczyzny w kościele św. Anny w Kolnie. Następnie uczestnicy Narodowego Święta Niepodległości prowadzeni przez mażoretki i Orkiestrę Dętą przemaszerowali na plac Parku Miejskiego w Kolnie, tu po wciągnięciu na maszt flagi państwowej wspólnie odśpiewano Hymn.

13.11.2023 15:45    1
Ruszasz z własną firmą? Załóż profil na PUE ZUS

Od 2023 roku wszyscy płatnicy składek mają obowiązek posiadać profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Przedsiębiorca, który dopiero rozpoczyna przygodę z własnym biznesem, musi pamiętać o tym, by założyć konto na PUE. Należy to zrobić w ciągu 14 dni od dnia rozpoczęcia prowadzenia działalności.

13.11.2023 11:50
105. rocznica niepodległości w Jedwabnem

"My, pierwsza brygada" i inne pieśni z polskiego patriotycznego śpiewnika rozbrzmiały w niedzielę 12 listopada przy Pomniku Sybiraka w centrum Jedwabnego dla uczczenia Narodowego Dnia Niepodległości. W wydarzeniu wziął udział wicemarszałek Marek Olbryś.

13.11.2023 09:28
Informacje z Mazowsza. Odc. 33 - [VIDEO]

W tym wydaniu programu informacyjnego samorządu województwa mazowieckiego "Informacje z Mazowsza" mówimy m.in. o 900 mln zł - największym wsparciu w historii Mazowsza, rozbudowie drogi wojewódzkiej w Sannikach, bezpłatnych badaniach gleby dla rolników, otwarciu Centrum Laboratoryjnego Napędów Rakietowych i Satelitarnych, dostępie do kultury za złotówkę dla dzieci z „zerówek” oraz koncertowym jubileuszu 25-lecia samorządu województwa mazowieckiego.

10.11.2023 19:10    1
„Wieczór na Brodawayu” na urodziny Pani Hani [VIDEO]

Anna Weronika Bielicka urodziła się 9 listopada 1915 roku w Kononowce (obecnie Ukraina). Kiedy narodziła się nasza, łomżyńska estradowa Hanka Bielicka, dokładnie nie wiadomo, ale to właśnie w takim wcieleniu pokochała ją Polska i spory kawałek świata. Dnia urodzin nie będziemy jednak zmieniać – 108. przypadają 9 listopada 2023 roku. - Zawsze byłam typową dziewczyną z Łomży, która prze do przodu. Nigdy nie zapominam, że pochodzę z małego miasta. Szczycę się tym, bo tam rosną najmocniejsi ludzie - te słowa są świadectwem przywiązania i sympatii Hanki Bielickiej do jej rodzinnego miasta. Jak co roku Miejski Dom Kultury-Dom Środowisk Twórczych zaprosił na koncert z cyklu Urodziny Pani Hani. Tym razem, na kolejną rocznicę MDK-DŚT zaproponował klimatyczny i pełen humoru koncert „Wieczór na Brodawayu” w wykonaniu artystów polskiej sceny muzycznej. Na koncercie można było usłyszeć największe tytuły światowej sceny musicalowej, a artyści, w składzie: Ignacy Wiśniewski – pianino, Kamil Dominiak – śpiew, Anastazja Simińska – śpiew, oraz Adrian Wiśniewski – śpiew, zaprezentowali songi, które podbiły serca publiczności na całym świecie.

10.11.2023 15:00
"Poznaj Swojego Bohatera"-kpt. Kazimierza Kamieńskiego "Huzara" [VIDEO]

Fundacja Przyszłość Podlasia zaprasza na program "Poznaj Swojego Bohatera". W czwartym odcinku programu poznamy kpt. Kazimierza Kamieńskiego "Huzara". O postaci w rozmowie z Marleną Siok opowiada Cezary Rutkowski z białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Sponsorem głównym projektu jest Bank Gospodarstwa Krajowego - Polski Bank Rozwoju.

10.11.2023 14:26
Wspólna ekspozycja flagi Polski i odśpiewanie hymnu

Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski oraz Dowódca Garnizonu Łomża płk Paweł Gałązka zapraszają na ekspozycję 50-metrowej flagi Polski oraz wspólne śpiewanie "Mazurka Dąbrowskiego".

10.11.2023 09:22
"Gloria Victis. Powstanie Styczniowe na Ziemi Łomżyńskiej" [VIDEO i FOTO]

“Gloria victis. Powstanie Styczniowe na Ziemi Łomżyńskiej”, to projekt, który zrealizowała Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży. W Hali Kultury odbyło się podsumowanie kilkumiesięcznych działań. Jak podkreślali uczestnicy projektu, młodzież ze Szkół Akademickich Międzynarodowej Akademii Nauk Stosowanych oraz seniorzy z klubu Senior+, dzięki niemu mieli okazję nie tylko na międzypokoleniową integrację, ale także poznanie historii w jej lokalnym wymiarze. Uroczyste podsumowanie projektu “Gloria Victis. Powstanie Styczniowe na Ziemi Łomżyńskiej” zakończył koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Magdy Sinoff oraz recytacja wierszy patriotycznych w interpretacji aktora Dariusza Szady-Borzyszkowskiego I serdeczne podziękowanie płynące do partnerów projektu.

10.11.2023 09:02
Reklama