Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 18:36
Reklama

Łomża dla Niepodległej [VIDEO]

Koncerty, spektakle i prelekcja o treściach niepodległościowych i patriotycznych poprzedziły tegoroczne łomżyńskie obchody Narodowego Święta Niepodległości. Ich kulminacyjny moment miał miejsce tradycyjnie na ul. Sienkiewicza przed tablicą pamiątkową Leona Kaliwody. Młody komendant X Okręgu Polskiej Organizacji Wojskowej i drużynowy I Drużyny Harcerskiej im. Tadeusza Kościuszki w Łomży zginał w tym miejscu 11 listopada 1918 roku podczas akcji rozbrajania niemieckich żandarmów. W Niepodległościowym Apelu Pamięci udział wzięli przedstawiciele władz miasta, powiatu i województwa, parlamentarzyści, żołnierze, harcerze, służby mundurowe, przedstawiciele różnych organizacji i instytucji oraz poczty sztandarowe. O potrzebie zgody, współpracy, jedności, odbudowie wspólnoty, myśleniu o przyszłości mówili najczęściej uczestnicy uroczystości w 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Łomża dla Niepodległej [VIDEO]

W okolicznościowym przemówieniu wygłoszonym w imieniu wszystkich organizatorów uroczystości, prezydent Mariusz Chrzanowski podkreślał, że 11 listopada 1918 r. był ukoronowaniem 123-letniej drogi do niepodległości, w której sprawdziły się polskie elity, przywódcy polityczni, intelektualiści i żołnierze.

- Wolna i demokratyczna Polska narodziła się dzięki ówczesnej niepodległościowej narodowej prawicy, ludowcom, ugrupowaniom chadeckim i konserwatywnym jako państwo tolerancyjne, wielonarodowe i wrażliwe społecznie. Mimo przeszkód wynikających z różnic między trzema odrębnymi zaborami powstało państwo zdolne do samodzielnego bytu – mówił prezydent Mariusz Chrzanowski jednocześnie pytając, czy dziś potrafimy dobrze wykorzystać wolność wywalczoną przez poprzednie pokolenia oraz czy w razie zagrożenia będziemy potrafili stanąć jako zjednoczony naród w obronie naszych granic i naszej suwerenności. Zwracał również uwagę, że niezależnie od różnic politycznych, które są rzeczą normalną, powinniśmy się porozumieć. - Są bowiem wartości fundamentalne, takie jak Polska niepodległa, suwerenna, jedna dla nas wszystkich. Bez tego nie będzie swobody wyboru systemu politycznego, wartości, ani drogi do dobrobytu gospodarczego – mówił prezydent zaznaczając, że bezpieczeństwo narodowe pozostaje nieredukowalną funkcją państwa. Podziękował również rodzicom, nauczycielom, harcerzom i strzelcom za rozwijanie postaw patriotycznych wśród najmłodszego pokolenia oraz żołnierzom, strażnikom granicznym i policjantom za ofiarną służbę w obronie granic Polski.

 

 

Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Lech Antoni Kołakowski w swoim przemówieniu przywołał ojców polskiej niepodległości takich jak m.in Józef Piłsudski i Roman Dmowski. Odnosząc się do teraźniejszości, zachęcał do codziennej pracy na rzecz kraju i naszej małej Ojczyzny, którą jest Łomża. Lech Antoni Kołakowski podziękował za wiele lat współpracy (w nowej kadencji nie ubiegał się o mandat).

- Wypadałoby mi się z Państwem, nie powiem, że pożegnać, ale podziękować za lata współpracy. Za mną 5 kadencji parlamentarnych, 18 lat działań na rzecz Ziemi Łomżyńskiej, miasta Łomży. To wielki zaszczyt, który spotkał mnie ze strony wyborców, mieszkańców tej ziemi. Udało się osiągnąć kilka sukcesów związanych m.in. z połączeniami infrastrukturalnymi. To chociażby Via Baltica czy kolej Warszawsko-Mazurska. Cieszę się z decyzji wzmacniających Wojsko Polskie w Łomży. Być może niebawem Brygada Pancerna będzie miała siedzibę w Czerwonym Borze – mówił wiceminister Lech Antoni Kołakowski. - To rzeczą najważniejszą w życiu człowieka, poza rodziną, jest praca dla tej małej oraz tej dużej ojczyzny. Szanowni Państwo, Ziemia ta mi od innych droższa – podkreślił.

W Sejmie zasiądą natomiast: po raz pierwszy Alicja Łepkowska-Gołaś i po raz drugi Stefan Krajewski, którzy zwracali się do zebranych.

- Powrót do niepodległości nie byłby możliwy, gdyby nie jedność w narodzie. Również dziś jest ona potrzebna, gdyż tylko dzięki współpracy możemy rozwijać nasze państwo – mówił poseł na Sejm RP Stefan Krajewski.

- Dziś wspominamy radosną kartę w naszej historii. Dziękuję, że możemy wszyscy razem uczestniczyć w obchodach Narodowego Święta Niepodległości – przekazała natomiast nowo wybrana posłanka na Sejm RP Alicja Łepkowska-Gołaś zaznaczając, iż nasz dom jakim jest Polska, to miejsce wspólnej odpowiedzialności za jego losy.



Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama