Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 30 listopada 2024 12:27
Reklama

75. rocznica śmierci ppor. Kazimierza Żebrowskiego ps. „Bąk” [VIDEO]

Wernisażem wystawy prac plastycznych uczniów Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Łomży, premierą filmu dokumentalnego pt” Niezłomni, niepokonani, niezapomniani” w reżyserii Ewy Mamińskiej oraz spotkaniem z córką Kazimierza, Teresą, rozpoczęły się czterodniowe obchody 75. rocznicy śmierci ppor. Kazimierza Żebrowskiego ps. „Bąk”.

Kazimierz Żebrowski odbył służbę wojskową w 33. pułku piechoty i w biurze Państwowej Komendy Uzupełnień. Uczestniczył w życiu lokalnej społeczności, należał do Stronnictwa Narodowego i w Szczepankowie przewodniczył Akcji Katolickiej.

Po wybuchu II wojny światowej został zmobilizowany i służył w żandarmerii. Dostał się do niewoli rosyjskiej, z której udało mu się zbiec i powrócić w rodzinne rejony. Związał się z konspiracją, wstąpił do Służby Zwycięstwu Polski a następnie Związku Walki Zbrojnej. Został zadenuncjowany radzieckim władzom, co zmusiło go do ukrywania się. W czerwcu 1941 r. jego żona z córkami i młodszym synem została wywieziona na Syberię, on i syn uniknęli tego. W 1942 r. przeszedł do Narodowej Organizacji Wojskowej, a pod koniec tego roku do Narodowych Sił Zbrojnych. Został komendantem Rejonu Szczepankowo-Nowogród-Śniadowo-Miastkowo, a w 1944 r. objął dowództwo nad oddziałem partyzanckim złożonym z żołnierzy AK i NSZ. Po wkroczeniu Armii Czerwonej pozostał w podziemiu. Wkrótce został aresztowany przez NKWD i wywieziony do łagru. Udało mu się uciec po kilku miesiącach i powrócić do miejsca zamieszkania. Objął dowództwo nad oddziałem NZW w Szczepankowie, a następnie w powiecie łomżyńskim. W lipcu 1948 r. stanął na czele komendy Okręgu Białystok NZW. Zginął 3 grudnia 1949 r. w Mężeninie. Został otoczony przez obławę grupy operacyjnej Urzędu Bezpieczeństwa i Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. W trakcie walki zginął również jego syn Jerzy. Ciała poległych zabrano do Łomży i pochowano w nieznanym miejscu.

Film  „Niezłomni, Niepokonani, Niezapomniani” w reżyserii Ewy Mamińskiej i zdjęciami Krzysztofa Polakowskiego to poruszający dokument, który opowiada o losach polskich bohaterów walczących o wolność i niepodległość. Skupia się na postaciach, które mimo przeciwności, pozostały wierne swoim ideałom i walczyły do końca.

Swoją obecnością zaszczyciła nas także Teresa Sosnowska, córka ppor. Kazimierza Żebrowskiego, sybiraczka, mieszkająca na co dzień w Australii.

Obchody 75 rocznicy śmierci to wyjątkowa okazja do uczczenia pamięci tego wybitnego bohatera. Jego niezłomna postawa i poświęcenie dla ojczyzny pozostają inspiracją dla kolejnych pokoleń Polaków.


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama