Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 05:43
Reklama

2023. Subiektywne podsumowanie roku [Część pierwsza]

Rok 2024 przed nami. Każdy z nas wkracza w nowe, 12 miesięcy z nadzieją i wiarą, że czas ten przyniesie wiele dobrych zdarzeń. Zanim jednak zacznie się coś nowego, trzeba zrobić bilans starego. A rok 2023 przyniósł wiele zmian, szczególnie w sferze polityki, także w Łomży i na Ziemi Łomżyńskiej. Co do tego, że zdominowały go wybory parlamentarne nie ma wątpliwości. Zgodnie z tradycją proponujemy przegląd tego, co wydarzyło się w 2023 roku, głównie w Łomży. Podsumowanie jest całkowicie subiektywne, może chwilami złośliwe… Prezentujemy pierwszą część.

Styczeń

W 2023 rok Łomża weszła mając mniej niż 60 tysięcy mieszkańców. Coraz bardziej dystansują nas np. Suwałki. To tendencja już trwała, niestety. Na pociechę można tylko powiedzieć, że rośnie Ziemia Łomżyńska - Giełczyn, Kupiski czy Konarzyce, gdzie widuje się coraz więcej łomżyniaków.


Mieszkańcy Łomży w Sylwestrową noc bawili się przy klubowych rytmach, bez śniegu, przy aurze przypominającej raczej wiosnę niż początek stycznia, ale za to na nowym - Starym Rynku.


Trzej Królowie w otoczeniu licznych orszaków przeszli przez Łomżę do „Betlejem” wśród bloków wielkiego osiedla. Ofiarowali Dzieciątku dary, a wszystkim życzenia dobrego roku. U niektórych się sprawdziło.


Od 9 stycznia nowo otwarty oddział neurologiczny z pododdziałem udarowym w Szpitalu Powiatowym w Zambrowie rozpoczął przyjmowanie pacjentów.


Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak 9 stycznia podpisał w Białymstoku decyzję o powstaniu Pierwszej Dywizji Piechoty Legionów, czyli nowego związku taktycznego Wojska Polskiego na Ziemi Łomżyńskiej. Poszczególne jej części będą zlokalizowane między innymi w Łomży, Kolnie, Grajewie i Czerwonym Borze.


16 stycznia Ewelina Anna Potaś otrzymała od zarządu województwa akt powołania na stanowisko dyrektora Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego (WSPR) w Łomży i jeszcze tego samego dnia oficjalnie została w nowej roli przedstawiona pracownikom stacji przez wicemarszałka Marka Olbrysia.


16 stycznia, nieco przed terminem, w Szpitalu Wojewódzkim im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży na świat przyszły trojaczki: Adaś, Wituś i Leoś, dzieci Olgi i Łukasza Tryc z Łomży.


22 stycznia swoją premierę miała “Lekarka Nazistów”, debiutancka powieść pochodzącej z Łomży Anny Rybakiewicz, której akcja toczy się w… Nowogrodzie.


22 stycznia odeszła 101-letnia mieszkanka Łomży Eleonora Czesława Żebrowska. Mieliśmy okazję  być na jej setnych urodzinach.


Ponad 135 tysięcy złotych udało się zebrać dzięki gorącym sercom Łomżyniaków podczas 31. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który odbył się 28 stycznia. Tego dnia w Łomży było radośnie, głośno i przede wszystkim wszyscy, no prawie, byli razem.


Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w niedzielę 29 stycznia wczesnym rankiem, na odcinku ekspresowej “ósemki” w okolicach miejscowości Sikory Pawłowięta (pow. wysokomazowiecki). Wśród ofiar tragicznego wypadku był Tomasz Jakacki, 36-letni działacz Polskiego Stronnictwa Ludowego, szef struktur ludowców w powiecie łomżyńskim, 35-letni Dariusz Kapica, ortopeda łomżyńskiego szpitala oraz 28-letni Łukasz Prusiński.


Styczeń to także “gorący” studniówkowy miesiąc. Łomżyńscy abiturienci, również wykorzystali ten czas na dobrą zabawę.


 

Luty


8 lutego, w wieku 66 lat, po długiej walce z chorobą odszedł znakomity artysta plastyk, ale przede wszystkim życzliwy ludziom i przyjazny człowiek, Przemysław Filip Karwowski. Uprawiał twórczość w zakresie malarstwa, plakatu, scenografii, projektowania graficznego i fotografii. Swoje malarstwo prezentował w 34 wystawach indywidualnych i na ponad 50 wystawach zbiorowych. Ponadto brał udział w wielu wystawach plakatu, scenografii i fotografii. W latach 1987 – 2021był scenografem Teatru Lalki i Aktora w Łomży. W latach 1999 – 2021 prowadził łomżyńską Galerię pod Arkadami. - Śmierć Przemysława Karwowskiego, to ogromna strata dla środowiska plastycznego w Łomży. Przemek poza tym, że był wybitnym artystą-plastykiem, to w naszej pamięci powinien pozostać jako wyjątkowy wrażliwy obserwator życia społeczno-historycznego. Propagował rolę Łomży w gotyckiej panoramie Ziemi Łomżyńskiej. Był jednym z głównych inicjatorów, wraz z nami, nadania nazwy przeprawie przez Narew ,,Most Majora Henryka Dobrzańskiego Hubala”. Ponadto Przemysław Karwowski Stworzył nową wizję artystyczną zabytkowej ruchomej szopki w Klasztorze Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów. Przemysław Karwowski nie odszedł. Pozostanie w naszej pamięci, i nie tylko. Jego twórczość zachowała się na naszych archiwalnych nagraniach, które z pewnością będą przypominały artystyczną sylwetkę tego wybitnego twórcy – tak wspominał i wciąż wspomina swego przyjaciela Artur Filipkowski, szef Grupy Medialnej Narew.


Na tradycyjnym balu spędzili wieczór członkowie i sympatycy łomżyńskiego oddziału Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej (TPZŁ). Był to 11 już bal karnawałowy.


Martyna Krawczyńska, wówczas uczennica klasy maturalnej łomżyńskiego Liceum Mistrzostwa Sportowego przy Akademii Nauk Stosowanych w Łomży, podczas halowych Mistrzostw Polski juniorów i juniorów młodszych wywalczyła srebrny medal na dystansie 3000 metrów.


Na łomżyńskim Starym Rynku poseł na Sejm RP Robert Winnicki zorganizował konferencję prasową, podczas której ,,bił na alarm”. - Idioci z Brukseli, z Warszawy i różne ekoświry chcą zaorać podlaskie rolnictwo – mówił Winnicki. Poseł Winnicki zrezygnował z funkcji prezesa Ruchu Narodowego oraz szefa sztabu Konfederacji, następnie zniknął z polskiej polityki, zaś jego koledzy w mediach zasłynęli licznymi skandalicznymi zachowaniami, które odbiły się echem nie tylko w Polsce, ale także na całym świecie. Podlaskie rolnictwo nie zostało zaorane. A poseł Winnicki już nie startował do Sejmu z województwa podlaskiego.

24 lutego 2023 roku minęło 12 miesięcy od kiedy świat obiegła wiadomość o inwazji rosyjskiej na Ukrainę. Łomża nie pozostała obojętna wobec tych tragicznych informacji i rozpoczęła wówczas działania pomocowe na rzecz walczących z agresorem sąsiadów i przybywających licznie do miasta głównie ukraińskich kobiet i dzieci.


Na ulice miasta wyjeżdżają dwa elektryczne autobusy.



Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama