Maj
Wiwat Maj, Trzeci Maj! Apel pamięci z udziałem kompanii Honorowej Wojska Polskiego i pocztów sztandarowych był głównym elementem łomżyńskich obchodów 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Przed pomnikiem żołnierzy 33. Pułku Piechoty na Placu Jana Pawła II złożono kwiaty, a w Katedrze Łomżyńskiej odprawiona została Msza Święta w intencji Ojczyzny.
Egzaminem z języka polskiego rozpoczął się maturalny maraton, który trwał do 23 maja. Łomżyńscy maturzyści poradzili sobie całkiem przyzwoicie. Jeśli chodzi o formułę 2015 i zdawalność wygląda to następująco: język polski – 97,38%, matematyka – 82, 72%, język angielski - 95,53%.
Alicja Konopka zrezygnowała z funkcji przewodniczącej rady miasta Łomży. Zastąpił ją radny Wiesław Grzymała. Kilka miesięcy później pożegnaliśmy Alicję Konopkę, którą z grona samorządowców zabrała ciężka choroba.
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę w systemie Projektuj i Buduj z wykonawcą nowego obiektu na Narwi w rejonie Wizny, firmą Strabag.
Jubileusz 20-lecia świętowała 8 maja społeczność parafii pod wezwaniem świętego Andrzeja Boboli w Łomży.
W Śniadowie doszło do podpisania umowy na przebudowę drogi wojewódzkiej 677 między Łomżą a Śniadowem.
Założenia programowe Suwerennej Polski, jak również działania bieżące były tematem konferencji prasowej z udziałem wiceministra Sprawiedliwości Piotra Ciepluchy, posłanki na Sejm RP Aleksandry Łapiak oraz sekretarza Suwerennej Polski na Okręg Podlaski, Dariusz Wojtkowskiego, która odbyła się 12 maja na Starym Rynku w Łomży. No cóż wiatr zmian w tym przypadku zawiał naprawdę mocno…
Pracę rozpoczęła rada Muzeum - Skansenu Kurpiowskiego im. Adama Chętnika w Nowogrodzie.
Ponad 20 instytucji kultury, ale nie tylko, bo także kościoły, towarzystwa naukowe, czy Sąd Okręgowy w Łomży, przygotowało w sumie ponad 60 różnych atrakcji dla zwiedzających, którzy zdecydowali się nocą doświadczyć kultury i sztuki w ramach łomżyńskiej odsłony Nocy Muzeów 2023.
Ponad 30 litrów krwi zebrano podczas ogólnopolskiej akcji krwiodawstwa “Motoserce”, które wróciło na Stary Rynek w Łomży.
,,Czy leci z nami pilot”? Pytali miejscy radni z klubów: Obywatelski Klub Samorządowy oraz Przyjazna Łomża, którzy zorganizowali konferencję prasową w sercu łomżyńskiej Starówki, by poinformować opinię publiczną o ,,nieprawidłowościach w Łomżyńskim Ratuszu, z którymi się nie zgadzają”. Jak zapowiedzieli, będą robili to cyklicznie, po to, aby informacje te jak najszerzej docierały do mieszkańców Łomży… Nie wiadomo jednak czy to kwestia braku nieprawidłowości czy intensywnej kampanii parlamentarnej, ale o tym w październiku, niemniej jednak z cyklicznością raczej było trudno…
Prymas Tysiąclecia, Mąż stanu, patriota, kapłan, łomżyniak. 28 maja Rada Powiatu Łomżyńskiego uroczyście przyjęła uchwałę, że błogosławiony Kardynał Stefan Wyszyński jest od tego dnia patronem powiatu.
Zawodnik Klubu Sportowego Prefbet-Sonarol Piotr Łobodziński został powołany na 2 Mistrzostwa Świata w Biegach Górskich I Terenowych, które zostały rozegrane w czerwcu w austriackim Innsbrucku.
Maja Sierzputowska, uczennica Szkoły Podstawowej nr 4 im. Generała Władysława Andersa w Łomży, a także wychowanka Uczniowskiego Klubu Sportowego 4 w Łomży znalazła się w gronie najlepszych zawodniczek w Polsce z rocznika 2008. Otrzymała powołanie do reprezentacji Polski U15.
Zawodniczka Klubu Sportowego Prefbet-Sonarol Maryna Krawczyńska podczas Mistrzostw Polski Juniorów w Piasecznie wywalczyła na 5000 metrów brązowy medal uzyskując czas 17:00,17. Wynik ten jest wypełnieniem normy na Mistrzostwa Europy Juniorów, które zostały rozegrane w sierpniu w Jerozolimie (Izrael).
Czerwiec
Z dniem 1 czerwca 2023 r. Akademia Nauk Stosowanych w Łomży stała się oficjalnie Akademią Łomżyńską.
W Łomży odbył się festiwal smaków i wdzięku, czyli wojewódzki finał Festiwalu KGW “Polska od kuchni”. W głównych rolach wystąpiły jednak nie Panie z kół gospodyń wiejskich, a wicepremier Jacek Sasin, który w Łomży w ten właśnie sposób rozpoczął swoją kampanię wyborczą… Połowicznie skuteczną, bo posłem został, ale do rządu koalicji bez udziału PiS zaproszony nie został.
Spektakl ,,Georgia” gruzińskiego Georgian State Puppet Theatre zdobył Grand Prix 36. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego “Walizka”. W nurcie konkursowym festiwalu wystąpiły zespoły z 7 krajów: Bośni i Hercegowiny, Kanady, Bułgarii, Francji, Słowenii, Gruzji oraz 5 zespołów z Polski. W off festiwalu zaplanowano 9 wydarzeń, które odbyły się w różnych przestrzeniach miejskich.
Kolejny sportowy “skalp” zdobyła Martyna Krawczyńska, zawodniczka trenera Andrzeja Korytkowskiego. Tym razem biegaczka KS Prefbet-Sonarol podczas mityngu na warszawskim AWF-ie nowy rekord Polski juniorek w biegu na 1500 metrów z przeszkodami.
2 czerwca w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży odeszła Krystyna Michalczyk-Kondratowicz. Była prokuratorem okręgowym w stanie spoczynku. Była honorowym członkiem Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej. - Dama Ziemi Łomżyńskiej, kobieta instytucja, dobry człowiek. Wszystko co napiszę o Krysi, odnosi się naturalnie do rodzinnego miasta. Opanowała sztukę bycia razem bez względu na to jak kto się modli – w duchu wypowiadając słowa. Wspólnota łomżyńska była zaopiekowana i doceniona. Mówiła, że Łomża to przystanek intelektualny w podróży z Białegostoku do stolicy i tak pisała scenariusze spotkań oddziału łomżyńskiego TPZŁ. W Łomży powinniśmy zrozumieć nawet naszych adwersarzy ponieważ też tu mieszkają. W Łomży są tak ważne sprawy, które powinny nas łączyć. Miłość to niesłychanie dziwne zjawisko. Miłość do rodzinnego miasta, która była w sercu Krysi to dla nas drogowskaz. Mawiała: ,,Nad porażką nie smucić się, przeanalizować, przekuć w doświadczenie i dalej żyć godnie. Aby być delikatnym i życzliwym potrzeba siły, potrzeba odwagi, która determinuje do pracy społecznej” - tak zapamiętał Krystynę Michalczyk-Kondratowicz, Artur Filipkowski, szef Grupy Medialnej Narew. Dziś słowa te są jeszcze bardziej aktualne, przepełniając pustką i brakiem…
Ulicami miasta przeszły procesje Bożego Ciała.
W wieku 96 lat, 7 czerwca, zmarł jeden z ostatnich łomżyńskich Sybiraków, Feliks Babiel.
Łomża świętowała 605 lat praw miejskich. Odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej Łomży, Msza Święta w intencji miasta oraz jego mieszkańców, oficjalne otwarcie i poświęcenie Starego Rynku po rewitalizacji oraz muzyczne występy na muszli koncertowej przy ul. Zjazd.
Odsłonięciem i poświęceniem obelisku upamiętniono 50 łomżyńskich gimnazjalistów zamordowanych przez Rosjan w 1863 r. oraz bohaterów powstania styczniowego poległych na terenie powiatu łomżyńskiego.
Derbowym meczem subregionu łomżyńskiego z KS Śniadowo awans do trzeciej ligi przypieczętował w sobotę 17 czerwca zespół ŁKS 1926 Łomża, wygrywając 5:0. Jesienią okazało się, że trzecia liga to jednak wyższy próg i niełatwo go przekroczyć.
22 czerwca 2023 r. w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbyło się wręczenie nagród laureatom konkursu AgroLiga 2022. Laureatami jubileuszowej edycji zostali producenci mleka, Beata i Janusz Karwowscy ze wsi Kosaki oraz firma Sonarol z Jedwabnego w kategorii firma.
Najkrótsza ulica w Łomży, Farna świętowała po raz drugi. Były koncerty, warsztaty, wystawy i mnóstwo dobrej energii.
Na podsumowanie drugiego półrocza 2023 roku zapraszamy już wkrótce.
Marlena Siok
Komentarze