Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 03:26
Reklama

„Pod biało-czerwoną” w Stawiskach - [VIDEO] i [FOTO]

Mieszkańcy miasta, gminy Stawiski oraz zaproszeni goście już w niedzielę 6 listopada uroczyście rozpoczęli świętowanie 104. rocznicy Odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczestnicy uroczystości zebrali się przed budynkiem OSP w Stawiskach, by wraz z kompanią honorową żołnierzy z Ośrodka Poligonowego w Bemowie Piskim oraz pocztami sztandarowymi jednostek organizacyjnych gminy Stawiski przemaszerować do Kościoła parafialnego.

Uczestnicy uroczystości zgromadzili się najpierw na mszy w intencji Ojczyzny.

- Mimo 123 lat niewoli zachowaliśmy język, kulturę i wiarę. Teraz tak musimy postępować, by nasze sumienia mówiły nam: Jesteś dobrym Polakiem - mówił w homilii ksiądz Grzegorz Dębek.

Tradycyjnie pod pomnikiem poświęconym bohaterom walk o wolną Polskę, który w centrum miasteczka mieszkańcy wznieśli w 1924 roku, zgromadzili się uczestnicy kolejnej części uroczystości. Wiele słów uznania, gratulacji i podziękowań usłyszała burmistrz Agnieszka Rutkowska.   

- Bądźmy dziś razem, poczujmy dumę i radość, ale też odpowiedzialność za teraźniejszość i przyszłość Polski, abyśmy byli narodem, a nie tylko zbiorem ludzi czasowo zamieszkujących pewne terytorium, o czym mówił marszałek Józef Piłsudski. Godne obchody naszych świąt mają chronić nas przed utratą  pamięci, a to, co robimy w naszych małych miasteczkach i gminach przekłada się na wspólny obraz Polski. Jestem dumna ze wspaniałego wyniku w programie "Pod biało-czerwoną". Dziękuję naszej lokalnej społeczności, potrafiliśmy się zjednoczyć i wiem, że tworzymy naród,  krok po kroku każdego dnia z miłością do Polski - powiedziała wzruszona burmistrz Agnieszka Rutkowska.

 

Uroczystości miały wyjątkowy charakter, bo po raz pierwszy flaga Polski została wciągnięte na maszt, który już na stałe wzniesiony został na centralnym placu Stawisk przy pod pomniku poświęconym bohaterom walk o wolną Polskę To rezultat wygranej tej miejscowości w rządowym projekcie „Pod biało-czerwoną”. Blisko 4 tys. głosów oddanych w tym projekcie dało Stawiskom najlepszy wynik w Polsce. Akcja ta miała na celu zapełnienie naszej ojczyzny biało-czerwonymi flagami eksponowanymi z dumą i godnie, z pozytywną modą na patriotyzm znaną z wielu krajów mówił wiceminister Adam Andruszkiewicz, przekazał także treść listu premiera Mateusza Morawieckiego z gratulacjami dla społeczności Stawisk.

Sukces Stawisk w rządowym projekcie potwierdził Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, podlaski poseł.  

- Akcja ta miała na celu zapełnienie naszej ojczyzny biało-czerwonymi flagami eksponowanymi z dumą i godnie, z pozytywną modą na patriotyzm znaną z wielu krajów. Zwykle, jako przedstawiciele rządu, spotykamy się w lokalnych społecznościach przy inauguracji lub zakończeniu wielkich inwestycji. Dziś jesteśmy tu w równie ważnej sprawie, choć nie jest to np. nowa droga - wiceminister Adam Andruszkiewicz.

Przekazał także treść listu premiera Mateusza Morawieckiego z gratulacjami dla społeczności Stawisk jako "lidera szlachetnej rywalizacji". Umieścił u stóp pomnika okolicznościowy wieniec, a wiązanki kwiatów złożyli także inni uczestnicy obchodów. 

Krzysztof Jurgiel, poseł do Parlamentu Europejskiego, zwrócił uwagę na konsekwentnie prowadzoną przez rząd Prawa i Sprawiedliwości politykę historyczną, której elementami są m. in. patriotyczno - religijny charakter narodowych świąt, odpowiednia edukacja i informacja oraz budowanie miejsc pamięci.  

- Nie sposób nie wspomnieć przy takiej okazji o zagrożeniu wolności ze strony imperializmu rosyjskiego. Są także zagrożenia gospodarcze ze strony Zachodu - dodał Krzysztof Jurgiel.

Udział w uroczystościach 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości wziął m. in. wicemarszałek Marek Olbryś z małżonką Bogumiłą oraz radny sejmiku Piotr Modzelewski.

- 11 listopada to symboliczny dla nas wszystkich dzień. To ważne, że z tej okazji spotykamy się coraz liczniej także w mniejszych miejscowościach. To z nich wywodzili się przede wszystkim ludzi walczący o wolną Polskę, a później broniący jej  chwilach próby. Tu, w Stawiskach, uroczystości mają wyjątkowo piękną oprawę i klimat. Pani burmistrz Agnieszka Rutkowska, jej współpracownicy i mieszkańcy gminy bardzo wysoko podnieśli poprzeczkę w godnym obchodzeniu narodowego święta - powiedział wicemarszałek Marek Olbryś.

Jak dodał, samorząd Stawisk dokonał tego nie jedną wielką uroczystością, ale wieloma przedsięwzięciami konsekwentnie prowadzonymi od lat. Inwestycjami upiększającymi otoczenie i służącymi mieszkańcom czy działaniami edukacyjnymi w lokalnej społeczności.

- W naturalny sposób realizowane jest tu wykształcenie dla prawości, a nie dla lewizny. Jesteśmy dumnym, wspaniałym narodem i Stawiski to potwierdzają. To zaszczyt być Polakiem - stwierdził wicemarszałek Marek Olbryś.    

O patriotyzmie, pracy dla Polski, jedności, wdzięczności dla burmistrz Agnieszki Rutkowskiej za przygotowanie godnych obchodów i zbudowanie jedności mówili także poseł Jarosław Zieliński i senator Marek Adam Komorowski. Radny Piotr Modzelewski przekazał słowa wiceministra edukacji Dariusza Piontkowskiego. Uczestnikami uroczystości wokół pomnika bohaterów walk o Polskę byli także m. in. wicestarosta kolneński Karol Pieloszczyk wraz z samorządowcami kilku gmin, przedstawiciele służb mundurowych, harcerze, liczna grupa mieszkańców.         

Wojskową oprawę całości z przemarszem orkiestry i kompanii honorowej, apelem pamięci i salwą honorową zapewnili żołnierze z ośrodka poligonowego w Bemowie Piskim oraz orkiestra wojskowa z Giżycka.



Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama