Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 10:38
Reklama

Walizkowe Grand Prix dla Theater des Lachens z Niemiec za ,,Republikę Marzeń” - [VIDEO]

Przedstawienie pt. „Republika marzeń” Theater des Lachens z Niemiec, nawiązujące do literatury Bruno Schulza, otrzymało Grand Prix w wysokości 4 tysięcy złotych, ufundowane przez Prezydenta Miasta Łomża 35. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka. Spektakl otrzymał również nagrodę w wysokości 2 tysięcy złotych, ufundowaną przez Marszałka Województwa Podlaskiego za muzykę, którą stworzył Soren Gundermann. - Emocje są duże i piękne. Jesteśmy wzruszeni i wdzięczni, że mogliśmy pokazać owoce naszej pracy. Cały projekt opóźnił się z powodu pandemii o rok, później mieliśmy przerwę w graniu, bo ja zachorowałam na koronawirusa, więc tak naprawdę był to czwarty raz, kiedy mieliśmy szansę pokazać nasz spektakl, a w ogóle pierwszy raz w Polsce. Czy się spodziewaliśmy tej nagrody? My po prostu mieliśmy poczucie, że przyjechaliśmy na festiwal z kawałkiem dobrej sztuki. Na pewno jest to dla nas duże zaskoczenie i wyróżnienie, ale też kontynuacja wspaniałej tradycji – mówiła Matylda Matuszak z Theater des Lachens. Kontynuacja tradycji, ponieważ dla teatru jest to trzecie Grand Prix zdobyte na Międynarodowym Festiwalu Teatralnym Walizka.
Walizkowe Grand Prix dla Theater des Lachens z Niemiec za ,,Republikę Marzeń” - [VIDEO]

,,Republika Marzeń”, to kooperacja niemiecko-polska. Arkadiusz Porada na stałe związany jest z teatrem z Frankfurtu nad Odrą. Matylda Matuszak została zaproszona do spektaklu gościnnie, natomiast Soren Gundermann, to pianista jazzowy z Frankfurtu. Sięgnięcie do literatury Bruno Schulza, to jak mówi Matylda Matuszak decyzja dyrektora teatru, Torstena Gessera, który do współpracy zaprosił Franka Soehnle. Reżysera, który z Theater des Lachens współpracował już kilkukrotnie. 

 

 

Wysoki poziom artystyczny i deszcz nagród 

Nagrodę ufundowaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za najlepszą reżyserię i 3 tys. zł otrzymał Łukasz Batko za reżyserię przedstawienia "Bezimienny/Nieznany" Fundacji Gra/nice, który porusza temat współczesnej migracji. Spektakl ten został też wyróżniony za scenografię. Nagrodę w wysokości 3 tys. zł ufundowaną przez Starostę Powiatu Łomżyńskiego otrzymali twórcy scenografii Anna Adamiak i Rafał Pacholczyk. Przyznano także trzy nagrody aktorskie, w wysokości tysiąca złotych każda, ufudnowane przez Wójta Gminy Łomża. Powędrowały one do Pawła Chomczyka za rolę Kuby w przedstawieniu ,,Ściana z widokiem” Grupy  Coincidentia, do Zespołu Zaches Teatro z Włoch za rolę w przedstawieniu ,,Kopciuszek” oraz do zespołu Tarnopolskiego Akademickiego Teatru Aktora i Lalki za rolę w przedstawieniu ,,Vasillina”. Nagrodę specjalną, w wysokości tysiąca złotych, ufundowaną przez Związek Atystów Scen Polskich ZASP – Stowarzyzenie, otrzymał natomiast węgierski lalkarz Bence Sarkadi za spektakl "Opowieści z ławeczki", który jest zwieńczenie 21-letniej kariery Sarkadiego. W sumie podczas 35. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka jurorzy w składzie: Marta Guśniowska (przewodnicząca), Bożena Sawicka, Mikołaj Malesza, Krystian Kobyłka oraz Konrad Szczebiot obejrzeli 12 spektakli konkursowych pięciu teatrów polskich i siedmiu zagranicznych (Włochy, Kolumbia, Węgry, Niemcy, Słowenia, Iran i Ukraina). 

- Cudowne,  wspaniałe artystyczne wrażenia. Powtarzam to wszystkim: poziom tego festiwalu jest niewiarygodny, absolutnie europejski. Dyrektor ma nosa i zaprasza fantastyczne teatry, których nie zobaczymy nigdzie indziej Bardzo podoba się nam też, że Łomża jest cała teatralna. Na spektaklach były tłumy, nikt nie wpadał "na chwilę", przypadkowo - podsumowała Marta Guśniowska, przewodnicząca jury.

Tradycyjnie nagrody „szarego widza” przyznała także miłośniczka teatru Anna Jakubowska. Wyróżniła najmłodszą, bo 6 letnią, aktorkę festiwalu – Felicję Fankidejską, grającą w ,,Śnie Nocy Letniej”, czyli spektaklu swojego dziadka - Clowna Pinezki. Nagrodę zaklęcie, żeby wizja scenografa Davida Zuazoli, ze spektaklu ,,Miasto świateł” nie stała się rzeczywistością i Wisłą nie popłynął plastik, tylko czysta woda, Anna Jakubowska wręczyła Teatrowi Lalek Guliwer z Warszawy. Nagroda ,,szarego widza” powędrowała także do Benca Sarkadiego z Węgier za mistrzowskie tango marionetek oraz do Teatru Lalek Arlekin im. Henryka Ryla w Łodzi za ,,Wędrówkę Nabu”. Jak mówiła Anna Jakubowska, oby taka wędrówka nigdy nie stała się naszym doświadczeniem, żebyśmy zawsze mieli nasz dom. Miłośniczka teatru przyznała także nagrodę dla widzów, za aktywne uczestnictwo w festiwalowych wydarzeniach. Powędrowała ona do prezydenta Łomży Mariusza Chrzanowskiego wraz z rodziną. 

- Jest to taka artystyczna uczta, na której warto być i się nią rozkoszować. Dla nas niezwykle istotne jest to, że możemy poznawać tutaj różne kultury, bo teatry zagraniczne pokazały nam kulturę swoich krajów – mówił prezydent Mariusz Chrzanowski jednocześnie podkreślając bardzo wyrównany poziom rywalizujących teatrów.

Tradycyjnie, podczas czterech festiwalowych dni nie zabrakło towarzyszących nurtowi konkursowemu, uwielbianych przez łomżyńską publiczność, spektakli plenerowych, które licznie gromadziły publiczność. W tym roku było ich 9. Jak podkreślał Jarosław Antoniuk, dyrektor Teatru Lalki i Aktora w Łomży, jubileuszowa 35. edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka była bardzo udana. 

- Festiwal był na pewno interesujący, zarówno jeśli chodzi o poziom artystyczny konkursu, jak też imprezy towarzyszące. Potwierdziło się, że nasza siłą jest różnorodność.  Bardzo mnie cieszy, że na spektaklach były tłumy widzów, a były to przecież bardzo różne miejsca. Teatr połączył  widzów z artystami, dopełniło się tez nasze tegoroczne hasło: "Więcej niż teatr" - mówił dyrektor Jarosław Antoniuk.

Patronat honorowy nad 35. Międzynarodowym Festiwalem Teatralnym Walizka w Łomży objęli: Piotr Gliński – wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Artur Kosicki – Marszałek Województwa Podlaskiego, Mariusz Chrzanowski – Prezydent Miasta Łomży oraz Zarząd Związku Artystów Scen Polskich ZASP.

- Wspaniała impreza, niezmiennie od 35 lat. Niesie ze sobą treści dla wszystkich. Powołam się na ekspertów, czyli moich wnuczków, którzy byli zachwyceni każdym obejrzanym spektaklem. Festiwal, to dzieło, które musi być kontynuowane, tym bardziej, że daje Łomży sławę w Polsce i na świecie. Jako samorząd województwa będziemy  je wspierać - mówił wicemarszałek Marek Olbryś.



Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama