Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 04:08
Reklama dotacje rpo

Walizkowe Grand Prix dla Theater des Lachens z Niemiec za ,,Republikę Marzeń” - [VIDEO]

Przedstawienie pt. „Republika marzeń” Theater des Lachens z Niemiec, nawiązujące do literatury Bruno Schulza, otrzymało Grand Prix w wysokości 4 tysięcy złotych, ufundowane przez Prezydenta Miasta Łomża 35. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka. Spektakl otrzymał również nagrodę w wysokości 2 tysięcy złotych, ufundowaną przez Marszałka Województwa Podlaskiego za muzykę, którą stworzył Soren Gundermann. - Emocje są duże i piękne. Jesteśmy wzruszeni i wdzięczni, że mogliśmy pokazać owoce naszej pracy. Cały projekt opóźnił się z powodu pandemii o rok, później mieliśmy przerwę w graniu, bo ja zachorowałam na koronawirusa, więc tak naprawdę był to czwarty raz, kiedy mieliśmy szansę pokazać nasz spektakl, a w ogóle pierwszy raz w Polsce. Czy się spodziewaliśmy tej nagrody? My po prostu mieliśmy poczucie, że przyjechaliśmy na festiwal z kawałkiem dobrej sztuki. Na pewno jest to dla nas duże zaskoczenie i wyróżnienie, ale też kontynuacja wspaniałej tradycji – mówiła Matylda Matuszak z Theater des Lachens. Kontynuacja tradycji, ponieważ dla teatru jest to trzecie Grand Prix zdobyte na Międynarodowym Festiwalu Teatralnym Walizka.
Walizkowe Grand Prix dla Theater des Lachens z Niemiec za ,,Republikę Marzeń” - [VIDEO]

Podziękowania od Tarnopolskiego teatru 

Władze Łomży, samorządu województwa powiatowego, przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Łomży, Gminy Łomży oraz Jurorzy, obdarowani zostali laleczkami wykonanymi przez zespół teatru z Tarnopola w Ukrainie. Jego przedstawiciel wzruszył i wzbudził aplauz widowni przygotowanym po polsku wystąpieniem nawiązującym do wojny w Ukrainie i zawierającym ogromne podziękowania dla Polski i Polaków jako sąsiadom podającym "solidne ramię" narodowi walczącemu o wolność całej Europy.   

- Tarnopolski Akademicki Teatr Aktora i Lalki pozdrawia Was, naszych przyjaznych sąsiadów, braci i siostry z Polski, od ludzi kultury, ludu Ukrainy, od Armii Ukrainy i przesyła hojne przesłanie wdzięczności za wsparcie Ukrainy w czasie wojny. Czujemy dobre i solidarne ramię naszych sąsiadów Polaków. Sztuka ,Vasillina”, inaczej Błogosławienie matki, o amulecie, który towarzyszy człowiekowi przez całe życie. To wieczne połączenie jest tematem aktualnym przez cały czas. Nie zna granicy, dystansu czy wieku. Niech ten symbol świętego, pierworodnego syna, który zawsze był w jedności zapanuje w naszych narodach, by każda matka miała możliwość przytulić swoje dzieci, nieważne czy małe, czy te już dorosłe. Dziś Ukraina broni wartości demokratycznych kosztem życia. Niech nasze matki, matki Ukrainki i Polki czekają na swoich odważnych synów i swoje odważne córki, które bronią przed Rosyjską hordą nie tylko naszą ziemię, ale całą Europę. Chwała Ukrainie, chwała Polsce – mówił Ivan Shelep, dyrektor Tarnopolskiego Regionalnego Akademickiego Teatru Aktora i Lalki.

Ostatni akt 

Jubileuszowy 35. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Walizka zakończył spektakl ,,Fantomy”  Teatru AKT z Warszawy, inspirowany powieścią ,,Solaris” Stanisława Lema, podejmujący temat relacji międzyludzkich i międzygatunkowych, a ściślej braku umiejętności nawiązania kontaktu. Gdy nad muszlę koncertową przy ul. Zjazd w Łomży nasunęła się już noc widzowie mogli oddać się fabule spektaklu opartej na dwóch równoległych poziomach: romantycznej historii miłosnej oraz opowieści filozoficznej w obliczu spotkania z Nieznanym, czyli myślącym Oceanem. 

,,Fantomy” Teatru AKT, w którym temat podróży kosmicznych, spotkań i prób nawiązania kontaktu z Obcymi, to spektakl połączony z rozważaniem nad kondycją człowieka, jego lękami i problemami w relacjach. 



Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama