Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar, korzystając z danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, przeanalizował, jakie auta zostały zarejestrowane w Polsce do końca 2021 roku. I choć pojazdów jest coraz więcej, bo przybyło ich aż pół miliona, to średni wiek samochodów nie napawa optymizmem. Badanie „Park samochodów osobowych” pokazuje, że jest to ponad 15 lat.
Ogółem na koniec 2021 roku zrejestrowano 26,098 mln samochodów. 6,749 mln z nich to tzw. martwe dusze, czyli pojazdy uznane za nieistniejące. Różnica pokazuje, że po naszym kraju aktywnie porusza się 19,349 mln samochodów osobowych. Jeśli wziąć pod uwagę liczbę wszystkich, które widnieją w ewidencji, to średni wiek auta wyniósłby ponad 20 lat. Skupiając się jednak tylko na tych, które rzeczywiście istnieją i są użytkowane, wynik ten jest nieco wyższy, choć nadal niechlubny – auto przeciętnego Polaka ma 15,56 roku.
„Niestety, ponieważ sprowadzamy coraz starsze auta, a tych nowych kupujemy znacznie mniej od czasu pandemii, rośnie średni wiek parku. Na koniec 2021 roku przekroczył 15,5 roku, co jest najwyższym wynikiem w historii. Biorąc jednak pod uwagę tegoroczne rejestracje, a także bijący kolejne rekordy wiekowe import, wszystko wskazuje na to, że park samochodów osobowych na koniec 2022 roku będzie jeszcze starszy” – czytamy w publikacji IBRM Samar.
Reklama
Polacy omijają salony samochodowe. Wybierają kilkunastoletnie auta
Nie jest pewne, czy to kwestia przywiązania, czy może szukania oszczędności. Pewne jest jednak, że samochody Polaków nie należą do najmłodszych.
- 19.05.2022 09:30 (aktualizacja 26.09.2023 10:12)
Reklama
Komentarze