O wcześniejszą emeryturę z ZUS mogą ubiegać się osoby urodzone w latach 1949-1968. Jednak nie wszyscy, którzy urodzili się w wymienionych rocznikach, są do tego uprawnieni. Dotyczy to osób, które:
- pracowały w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze,
- 31 grudnia 2008 roku miały staż pracy: 20 lat (kobiety) lub 25 lat (mężczyźni),
- lub mają osiągnięty wymagalny staż pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, np. co najmniej 15 lat działalności twórczej,
- wykonywały pracę w oparciu o umowę o pracę w pełnym wymiarze godzin,
- nie są członkami otwartego funduszu emerytalnego (OFE) albo za pośrednictwem ZUS złożyli wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w OFE na dochody budżetu państwa.
A co to znaczy, że ktoś pracował w szczególnych warunkach lub w szczególnych charakterze? Precyzują to przepisy.
Otóż praca w szczególnych warunkach to praca o znacznej szkodliwości dla zdrowia oraz o znacznym stopniu uciążliwości lub praca wymagająca wysokiej sprawności psychofizycznej ze względu na bezpieczeństwo własne lub otoczenia. Są to m.in.:
- praca pod ziemią,
- przy przetwórstwie azbestu,
- produkcji ołowiu i kadmu,
- praca ratowników w Górskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym.
Z kolei pracą w szczególnym charakterze jest m.in.
- praca w organach administracji celnej,
- praca dziennikarzy,
- artystów,
- nauczycieli,
- żołnierzy zawodowych.
O tym, czy zatrudnienie jest pracą w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, decyduje pracodawca poprzez swoją opinię na świadectwie pracy.
Osoby, które chcą uzyskać emeryturę z tytułu pracy w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze powinny złożyć do ZUS komplet dokumentów przed ukończeniem 60 roku życia w przypadku kobiet i 65 w przypadku mężczyzn.
Komentarze