Złożenie wniosku o przyznanie tego świadczenia nie wymaga dokumentowania dochodów, bo w tym przypadku nie obowiązuje próg finansowy uprawniający do jego pobierania.
Do niedawna obsługą programu zajmowały się samorządy. Od początku 2022 roku obowiązek ten zaczął przejmować Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który już wypłaca pieniądze części beneficjentów. Urzędy miast i gmin realizują jeszcze część wypłat za poprzedni okres rozliczeniowy, jednak potrwa to nie dłużej niż do 31 maja. Nowy okres rozliczeniowy rozpocznie się 1 czerwca i od tego dnia program w całości będzie już podlegał ZUS.
Żeby mieć zachowaną ciągłość comiesięcznych przelewów 500+, rodzic§ powinien wysłać do ZUS wniosek o przyznanie świadczenia do końca kwietnia. Jeżeli wniosek wpłynie do ZUS w tym terminie, to pierwsza wypłata z nowego okresu świadczeniowego trafi do rodzica w czerwcu. Jeśli rodzic złoży wniosek później, to wypłata pojawi się na koncie… później. Warto o tym pamiętać.
O 500 plus można się ubiegać jedynie przez internet. W tym celu zostały uruchomione trzy kanały, za pośrednictwem których można wypełnić formularz i kilkoma kliknięciami myszki załatwić formalność na dowolnym urządzeniu mobilnym:
1. Platforma Usług Elektronicznych ZUS,
2. rządowy portal Empa@tia,
3. bankowość elektroniczna.
Pomoc w przygotowaniu wniosku można uzyskać w placówkach ZUS. Na pytania rodziców odpowiada też infolinia pod numerem 22 290 55 00. Konsultanci dyżurują od poniedziałku do piątku w godz. 8-15.
Dotychczas wnioski na nowy okres rozliczeniowy 500+ (czerwiec 2022 – maj 2023), które wpłynęły do ZUS, obejmują ponad 4,6 mln dzieci w całej Polsce.
500 plus dla Ukraińców
Natomiast w maju ruszą wypłaty 500 plus dla uchodźców z Ukrainy. ZUS w całej Polsce przyjął już ponad 300 tys. wniosków od obywateli Ukrainy. Dostęp do świadczenia 500 plus, Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego oraz dofinansowanie pobytu w żłobku przez okres zamieszkania i pobytu z dziećmi w Polsce Ukraińcy uzyskali dzięki specjalnej ustawie.
– Odkąd na Platformie Usług elektronicznych ZUS udostępniliśmy możliwość składania wniosków o 500 plus po ukraińsku, zarejestrowaliśmy około 318 tys. wniosków o to świadczenie obejmujące około 487 tys. dzieci. Wnioski dotyczą obecnego okresu świadczeniowego, który obowiązuje do końca maja, jak też następnego, który rozpocznie się 1 czerwca i potrwa do maja przyszłego roku – wyjaśnia Anna Ilukiewicz z ZUS.
I dodaje: – Po świadczenia mogą sięgać osoby, które przekroczyły polsko-ukraińską granicę po 23 lutego w wyniku wojny, uzyskały numer PESEL UKR, założyły w Polsce rachunek bankowy i mają polski numer telefonu. Do złożenia wniosków, np. o 500 plus, niezbędne jest zarejestrowanie i potwierdzenie profilu na PUE ZUS.
I w tym przypadku – przy składaniu wniosków elektronicznych o świadczenia pomagają pracownicy ZUS.
Komentarze