Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 05:26
Reklama

Powrót do zbóż pradawnych, czyli finał II Ogólnopolskiego Konkursu w Łomży [VIDEO]

Samopsza, uprawiana już około 7 tysięcy lat p.n.e. we Włoszech i Francji, Płaskurka pochodząca z obszarów obecnej południowo-wschodniej Turcji, gdzie uprawiano ją już 10 tys. lat p.n.e. czy prapszenica okrągłoziarnowa vel Trispa i Orkisz. Tajemnice tych pradawnych zbóż odkrywali młodzi adepci sztuki kulinarnej podczas finału II Ogólnopolskiego Konkursu w Łomży. Do rywalizacji stanęli najlepsi z województwa Podlaskiego, Podkarpackiego, Łódzkiego i Świętokrzyskiego.

 

Dwuosobowe zespoły uczniów rywalizowały w dwóch kategoriach: kucharz oraz piekarz. Pierwszy dzień zmagań to popisy piekarzy, którzy mieli za zadanie przygotować 2 chleby i minimum 30 bułek z wykorzystaniem zakwasu żytniego, drożdży, mąki żytniej, pszennej, razowej, orkiszowej i ekologicznego oleju rzepakowego. Kolejny dzień konkursu to rywalizacja kucharzy, którzy mieli przygotować zupę, danie główne oraz deser z wykorzystaniem zbóż ekologicznych oraz pradawnych. Swoje dania popisowe prezentowali przed komisją, w której znalazł się koordynator konkursu znany mistrz piekarstwa i cukiernictwa Czesław Meus, którego piekarnia w latach 80 tych produkowała chleb od ziarenka do bochenka i jako jedyna w Polsce otrzymała status jednostki innowacyjno-wdrożeniowej.

 

Konkursy kulinarne doskonalą umiejętności, pomysłowość i kreatywność przyszłych szefów kuchni, a także zachęcają do czerpania z tradycyjnych receptur oraz wykorzystywania lokalnych produktów. Doceniają to organizatorzy konkursu.

 

Konkurs odbył się dzięki sfinansowaniu, które uzyskało Stowarzyszenie Polska Ekologia z Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych. W ciągu dwóch dni rywalizowało 12 drużyn z całej Polski.

 


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama