Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 19:13
Reklama dotacje rpo

Polski Ład dla seniorów

Polski Ład to plan Rządu Zjednoczonej Prawicy na odbudowę życia społecznego i gospodarczego po pandemii. Program składa się z dziesięciu obszarów i dotyczy najważniejszych aspektów życia Polaków. Są to: Plan na zdrowie, Uczciwa praca – godna płaca, Dekada rozwoju, Rodzina i dom w centrum życia, Polska – nasza ziemia, Przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek, Dobry klimat dla firm, Czysta energia – czyste powietrze, CyberPoland 2025 i Złota jesień życia.
Polski Ład dla seniorów

Złota jesień życia to część programu obejmująca zapowiedź pewnych rozwiązań na rzecz osób starszych. W oczekiwaniu na szczegóły wdrażania i realizacji proponowane przez Rząd warto zapoznać się z zapisami dokumentu oraz z opinią dr Rafała Bakalarczyka (Senior Hub. Instytut Gospodarki Senioralnej), który przyjrzał się z bliska wszystkim 11 punktom programowym i poddał je wstępnej ocenie. 

 

Emerytury bez podatku do 2500 zł

W ramach reformy systemu podatkowego emerytury i renty zostaną podwyższone o wysokość podatku dla świadczeń do poziomu 2500 PLN. To oznacza, że przeciętny emeryt będzie otrzymywał nawet 2000 PLN rocznie więcej”.

Postulat w podobnym kształcie pojawiał się wcześniej ze strony Polskiego Strony Ludowego, jednak rządzący odnosili się do niego z rezerwą. Szerszą konsekwencją tej reformy jest zapowiedź zmian w systemie fiskalnym polegającym na zwiększeniu kwoty wolnej od podatku do 30 tys. złotych. Gdyby do tego doszło od strony czysto finansowej zyskają na tym emeryci i to nie tylko najubożsi, ale także ci w trochę lepszej, choć nadal skromnej sytuacji ekonomicznej. Na razie nie ma gwarancji czy, kiedy i w jakim kształcie wejdą w życie obecne zapowiedzi.

 

Elastyczna praca dla osób w wieku przedemerytalnym

Osoby w wieku 55+ będą miały możliwość zatrudnienia w mniejszym wymiarze czasu pracy. Będzie to motywacją do wydłużania okresu aktywności zawodowej, ponieważ „senior osiągając wiek emerytalny, nie będzie stawał przed wyborem: albo praca w pełnym wymiarze godzin, albo emerytura”.

Rząd widzi potrzebę wspierania aktywności zawodowej osób starszych, ale także dostosowania czasu pracy emerytów do ich sytuacji rodzinnej, życiowej i zdrowotnej. 

 

Zerowy PIT dla osób pracujących po osiągnięciu wieku emerytalnego

Nowym instrumentem zachęcającym do kontynuacji pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego jest PIT – 0 dla Seniora. „Pracownicy, którzy osiągną wiek emerytalny 60/65 lat i nie przejdą na emeryturę, lecz zdecydują się kontynuować pracę, nie zapłacą podatku dochodowego (do poziomu progu podatkowego), co zwiększy ich pensję netto („na rękę”), a dzięki dalszej aktywności na rynku pracy powiększą wysokość przyszłej emerytury”.

Jeżeli osoba, której przysługują świadczenia emerytalne, postanowi kontynuować karierę zawodową, nie zapłaci podatku po podjęciu pracy. Jest tylko jeden warunek: emeryci będą mogli pracować bez podatku, jeżeli nie będą pobierali emerytury.

 



Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama