Program Aktywność+
„Aktywność+ to nowy program dla seniorów, który będzie realizowany w latach 2021-2025. Za pomocą środków z programu będą finansowane działania jednostek samorządu terytorialnego, organizacji pozarządowych oraz innych podmiotów, mające na celu zwiększenie aktywności seniorów w życiu społecznym i zawodowym.”
Z powodu braku szczegółów dotyczących tego programu trudno jest ocenić w jakim stopniu powielać się będą jego zapisy z wcześniej realizowanym programem ASOS i obecnie realizowanym programem Aktywni+, który nie obejmuje aktywności zawodowej, a tylko społeczną. Zatem przedstawianie komponentu Aktywność+ jako nowej jakości może okazać się mylące, można spodziewać się raczej kontynuacji tego co było niż dynamicznego rozwoju.
Korpus wsparcia seniorów
„Kilkanaście tysięcy wolontariuszy, w tym działacze ponad 140 środowisk młodzieżowych i obywatelskich z całej Polski, świadczy codzienną pomoc potrzebującym w ramach powołanego Korpusu. Pandemia dała początek nowej instytucji pomocowej, w ramach której młodzi, pomagając seniorom, mogą zarazem pozyskiwać nowe kompetencje, m.in. logistyczne i organizatorskie”.
Chodzi tu o pomoc świadczoną przez Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów osobom samotnym, schorowanym i mniej sprawnym, na przykład w zaopatrzeniu czy w prostych czynnościach życia codziennego poza domem. Trudno powiedzieć na jakich zasadach miałby działać ten – obecnie przewidziany do końca 2021 roku – program w przyszłości. Póki co nie zostały zarysowane ani ramy czasowe, ani finansowe, ani wreszcie dokładne cele i zasady jego funkcjonowania w dłuższym czasie.
Bezpieczeństwo pod ręką
Program ma zapewnić zwiększenie bezpieczeństwa seniorów poprzez „dofinansowanie zakupu tzw. opasek bezpieczeństwa. Umożliwią one proste bądź automatyczne wezwanie pomocy w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia. Zapewnią stały kontakt i umożliwią zdalną opiekę. Dzięki takiemu rozwiązaniu seniorzy wymagający uwagi nie będą musieli zmieniać swoich codziennych nawyków i pozostaną samodzielni”.
W niektórych miejscach w Polsce są już stosowane podobne rozwiązania i są pozytywnie oceniane. Wydaje się jednak, że korzystniejsze byłoby objęcie osób starszych teleopieką, a proponowane opaski mogłyby stanowić jedno z narzędzi wykorzystywanych w procesie.
Czekamy na szczegóły dotyczące finansowania, dofinansowania czy może refundowania zakupu opasek, a także komu by ono przysługiwało i w ramach jakich środków.
Darmowe leki 70+
„W związku ze skutecznością dotychczasowego programu Leki 75+(wzrastająca liczba beneficjentów i malejące wydatki osób powyżej 75. roku życia na leki) chcemy umożliwić korzystanie z programu osobom młodszym, a w niektórych kategoriach leków nawet osobom z grupy 60+”.
Wielochorobowość występująca u osób starszych powoduje zwiększone zapotrzebowanie na lekarstwa, a ich zakup stanowi znaczne obciążenie budżetów domowych. Inicjatywa słuszna, ale wydaje się zasadne dokonanie korekty w zakresie listy leków objętych 100% refundacją.
Komentarze