Werdykt jury prezentuje się następująco:
- I nagroda – Michał Wojczyński z Wrocławia (29 pkt/30);
- II nagroda – Edward Jackowski z Gdańska za obie nadesłane na konkurs prace (27pkt/30 oraz 27/30 pkt);
- dwie nagrody III:
Adam Dąbrowski z Łomży (27pkt/30);
Andrzej Cholewicki z Łomży (26 pkt/30).
Jury postanowiło ponadto przyznać wyróżnienia: Annie Maryjewskiej, Jackowi Tadeuszowi Kaniewskiemu i Bożenie Popławskiej.
Tradycyjnie nagrodami w konkursie są łomżyńskie pejzaże malowane przez naszych Twórców. W tym roku w większości będą to obrazy p. Teresy Adamowskiej. Laureaci wyróżnień zostaną uhonorowani książkami wydanymi przez TPZŁ.
Jury zwraca uwagę na wysoki poziom prac nadesłanych na VII edycję konkursu. Wyraża przekonanie, że konkurs znakomicie spełnia swoją funkcję dokumentacyjną, przynosi nowe fakty z nieznanej dotąd historii miasta i Ziemi Łomżyńskiej. Dlatego warto go kontynuować, ponieważ jest to bardzo dobry sposób na zbieranie wielu nieznanych dotąd, często bardzo osobistych historii, składających się na przeszłość regionu. Jury składa również podziękowanie wszystkim, którzy dotychczas wzięli udział w konkursie i stworzyli unikalny zapis ludzkich przeżyć i wydarzeń. Wyraża też uznanie organizatorowi – Towarzystwu Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej oraz Prezydentowi Łomży za ufundowanie nagród laureatom.
Ze względu na trudną sytuację pandemiczną TPZŁ nie przewiduje tym razem uroczystego spotkania podsumowującego VII edycję konkursu i honorowania laureatów. Łomżyniacy odbiorą nagrody i wyróżnienia osobiście, do Wrocławia i Gdańska nagrody zostaną wysłane.
Jednocześnie Zarząd Główny Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej i Prezydent Miasta Łomży ogłaszają VIII edycję konkursu na wspomnienia „W mieście, co było mi rajem...”.
- Liczymy, że autorami prac będą wszyscy, którzy mają swoje przemyślenia na temat Łomży lub Ziemi Łomżyńskiej. Spodziewamy się jednak, że konkurs wzbudzi szczególne zainteresowanie wśród osób, które urodziły się w Łomży lub na Ziemi Łomżyńskiej, tu założyły rodziny, budują swoją tożsamość lub też w różnym okresie życia wyjechały poza Łomżę i Ziemię Łomżyńską i patrzą na rodzinne strony z perspektywy oddalenia. Szczególnie cenne mogą być opisy zdarzeń i sytuacji, których autorzy byli świadkami lub spotkań z ludźmi szczególnie zasłużonymi dla naszego regionu. Liczymy na wspomnienia ludzi, którzy przeżyli koszmar okupacji niemieckiej i sowieckiej, wywózki na Sybir – ważne tu będą także spisane wspomnienia przez potomków tych, którzy osobiście byli uczestnikami tych dramatów. Cenne będą opisy zdarzeń z życia partyzanckiego, a także czasów „utrwalania władzy ludowej”, w tym działalności funkcjonariuszy Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Łomży – tłumaczy Wawrzyniec Kłosiński, Wiceprezes Zarządu Głównego TPZŁ.
Organizatorzy liczą także na teksty osób, które przypadkiem zetknęły się z Łomżą lub Ziemią Łomżyńską (np. na szlaku wakacyjnych wędrówek) i zechcą podzielić się swoimi wrażeniami. Dodatkowym walorem nadsyłanych prac mogą być dołączone ilustracje: rysunki lub zdjęcia.
Na prace organizatorzy oczekują do 15 października 2021 roku. Zniesiony został regulaminowy zapis dotyczący objętości nadsyłanych prac.
Komentarze