Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 10:34
Reklama

VI sesja Obywatelskiego Parlamentu Seniorów – „SENIORZY I PRZYSZŁOŚĆ POLSKI”

Grażyna Czajkowska, Przewodnicząca Łomżyńskiej Rady Seniorów i Stanisław Kaseja, Wiceprzewodniczący Łomżyńskiej Rady Seniorów wzięli udział w VI sesji Obywatelskiego Parlamentu Seniorów, która odbyła się 1 października 2020 roku w siedzibie Senatu Rzeczpospolitej Polskiej.
Stanisław Kaseja Wiceprzewodniczący Łomżyńskiej Rady Seniorów; Grażyna Czajkowska Przewodnicząca Łomżyńskiej Rady Seniorów

Autor: Grażyna Czajkowska

Tematem przewodnim sesji była „Sytuacja osób starszych w Polsce z uwzględnieniem aspektów medycznych, społecznych i ekonomicznych”. Szczególe znaczenie ma ten temat w związku z sytuacją epidemiologiczną panującą w kraju.

„Witajcie w domu!” – tymi słowami rozpoczął obrady marszałek Tomasz Grodzki. Zapewnił, że kolejne obrady Parlamentu Seniorów będą mogły odbywać się w siedzibie Senatu, ponieważ „Senat to swego rodzaju rada starszych, jest zatem miejscem, w którym Obywatelski Parlament Seniorów powinien czuć się jak u siebie”. Stwierdził, że seniorzy „to bezcenny kapitał. (..) Mądra władza powinna wykorzystać (…) energię i doświadczenie”, a pomysły starać się przekuwać w inicjatywy ustawodawcze. Seniorzy bowiem dysponują energią, mądrością  i doświadczeniem życiowym, które pozwalają spojrzeć inaczej na rzeczywistość, z pewnego dystansu. Jednocześnie ich wiedza i mądrość powinna służyć innym pokoleniom, dzieciom  i wnukom, władzom naszego kraju.

Przewodnicząca Prezydium Obywatelskiego Parlamentu Seniorów Krystyna Lewkowicz podziękowała Marszałkowi Senatu za objęcie patronatem ruchu senioralnego w Polsce i możliwość zorganizowania obrad Parlamentu Seniorów w Senacie. 

- Izba wyższa parlamentu to właściwe miejsce na debatę z seniorami i o seniorach. „Czujemy się współodpowiedzialni za losy naszego kraju, za warunki, w jakich żyją nasze dzieci i wnuki, a także za sposób wychowywania przyszłych pokoleń” – mówiła. Zaznaczyła, że seniorzy w Polsce dysponują siłą nabywczą 140 mld zł swoich rent i emerytur oraz 9 mln głosów wyborczych.

Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa – Błońska wyraziła nadzieję, że obrady pozwolą wypracować dobre rozwiązania, które posłużą nie tylko osobom starszym. Zwróciła uwagę na pogłębiające się ubóstwo seniorów wynikające z istniejącego systemu emerytalnego.

Zdaniem Prezesa Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysława Kosiniaka–Kamysza seniorzy powinni móc wpływać na  kształt krajowej polityki społecznej, zwłaszcza w obszarze senioralnym. Zasadnym jest stworzenie działu administracji rządowej dedykowanego osobom starszym. Priorytetem Jego działania jest wprowadzenie programu „emerytura bez podatku” oraz zapewnienie seniorom miejsc w jak największej liczbie dziennych domów pobytu Senior+ oraz równe traktowanie wszystkich podmiotów ubiegających się o wsparcie w ramach programów rządowych. 

-Polityka na rzecz osób starszych nie może być tworzona bez udziału seniorów – to słowa posła Michała Szczerby kierującego Parlamentarnym Zespołem ds. Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Podkreślił on, jak ważne są działania na rzecz chorych, cierpiących na choroby otępienne, osób o ograniczonej samodzielności, przebywających w ośrodkach zamkniętych. Zapowiedział, że zespół przygotuje nowelizację obowiązującej obecnie ustawy o osobach starszych oraz będzie monitorował prace nad programem alzheimerowskim i ustawą dotyczącą ochrony pieszych. Należy także wypracować system rekompensat dla kobiet, które w związku z wychowaniem dzieci uzyskują niższe niż mężczyźni emerytury. Bardzo duże znaczenie mają działania międzypokoleniowe, włączanie się w nie rad młodzieżowych, gminnych rad seniorów, instytucji i organizacji. Jego sugestia, aby w przyszłości zorganizować w Polsce obrady Europejskiego Parlamentu Seniorów spotkała się z pozytywną reakcją uczestników. Wydarzenie to wzmocni znaczenie Obywatelskiego Parlamentu Seniorów i pozwoli wykorzystać jego doświadczenie i potencjał. W związku z przybywającą liczbą osób starszych i koniecznością zapewnienia tej grupie godziwych warunków życia, poseł Michał Szczerba uważa, że powinno powstać Ministerstwo Polityki Senioralnej i to może już w 2023 roku.

Prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski podkreślił, że działania na rzecz seniorów są priorytetem dla władz miasta. 

- Seniorzy są doceniani. Mają ogromny potencjał, doświadczenie i mądrość. Miasto przy współpracy z instytucjami i organizacjami pozarządowymi realizuje wiele programów, z których mogą korzystać seniorzy i które sprzyjają ich aktywności – zapewniał Rafał Trzaskowski.




Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama