Biało-czerwone kilometry
To ile kilometrów biało–czerwonej wstęgi pan przygotował – zapytał wójta gminy Łomża Piotra Kłysa jeden z uczestników otwierania ulicy Armii Krajowej w Kupiskach Starych. Wójt z refleksem odparł, że kilka kilometrów i to powinno wystarczyć, choć uroczystości z symbolicznym udostępnianiem dróg kierowcom przewiduje całkiem sporo.
Wydaje się, że biało czerwone wstęgi w hurtowych ilościach powinno do planów budżetowych wprowadzić na najbliższy rok (albo i dłużej) wiele samorządów i instytucji administracji rządowej i drogowej. Będzie się bowiem działo. Premier Mateusz Morawiecki w swoim expose po utworzeniu przemeblowanego rządu wspomniał zaakcentował sprawy drogowe. Wymienił „po nazwisku” dwie trasy niezwykle ważne dla województwa podlaskiego: Via Baltica, której realizacja się odbywa i Via Carpatia znajdująca się w fazie planowania.
Co słychać na ekspresowej S61 (Via Baltica) informujemy nieco dalej, ale w dziedzinie modernizacji dróg krajowych, ekspresówki to nie jedyny temat. Mieszkańcy Łomży i Kolna dobitnie odczuwają zmiany po formalnym zakończeniu modernizacji ulic Wojska Polskiego (tak się składa, że w obu miastach to tranzytowe szlaki będące fragmentami dróg krajowych). W Kolnie to satysfakcja, że powinno być bezpieczniej i płynniej. W Łomży radość mieszkańców Nowogrodzkiej, z której tiry znikają i smutek na Wojska Polskiego, gdzie wracają po kilku miesiącach.
Wstęgi biało–czerwone lada dzień przegrodzą drogi wojewódzkie i zostaną przecięte podczas otwierania oficjalnego dla podróżujących. Tylko formalne sprawy pozostały do zakończenia obwodnicy Konarzyc i obwodnicy Kupisk. A, jak zapowiadał podczas pierwszej przymiarki budżetu województwa wicemarszałek Marek Olbryś, plany na przyszły rok w regionie łomżyńskim są dosyć ambitne.
Starosta łomżyński ziemski Lech Szabłowski kilka dni temu przecinał wstęgę na drodze Konarzyce – Łochtynowo. Wraz ze współpracownikami przygotował też wyjątkowo wiele wniosków na kolejne inwestycje drogowe z udziałem Funduszu Dróg Samorządowych, choć powiat należy do najmniej zamożnych w kraju.
Z tego samego źródła chce mocno zaczerpnąć także starosta łomżyński grodzki, czyli prezydent Mariusz Chrzanowski. Zapowiadają się wielkie „wykopki” na co najmniej 10 miejskich ulicach.
Wstęgi do przecinania kupują też burmistrzowie i wójtowie miast i gmin. Fundusz Dróg Samorządowych spadł im jak z nieba, choć przecież wybory powygrywali zaledwie rok temu i przez cztery lata powinni cieszyć się błogim spokojem.
Gorąco na Via Baltica
Potężny zastrzyk środków unijnych otrzyma sektor drogowy w Polsce. Jak przekazuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, wsparcie z UE zostanie przeznaczone na budowę trzech dróg ekspresowych o łącznej długości blisko 123 km: S61 na odcinku Ostrów Mazowiecka - Szczuczyn, S19 na odcinku Lasy Janowskie - Nisko Południe oraz odcinek S7 w województwie świętokrzyskim.
Centrum Unijnych Projektów Transportowych zawarło z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad umowy o dofinansowanie projektów ze środków unijnych. Łączna wartość tych inwestycji to około 4,35 mld zł. Unijne dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 wyniesie ponad 2,26 mld zł.
Najbardziej nas w Łomży interesujący jest wątek budowy drogi ekspresowej S61 na odcinku Ostrów Mazowiecka – Szczuczyn. Podstawowe dane tego przedsięwzięcia: całkowita wartość projektu - 3 088 071 971,29 zł; dofinansowanie unijne - 1 636 870 479,79 zł; długość ok. 91 km, w całości w sieci bazowej TEN-T.
Według specyfikacji GDDKiA inwestycja obejmuje także m.in. budowę dziewięciu węzłów drogowych: Podborze, Śniadowo, Łomża Południe, Łomża Zachód, Nowogród, Łomża Północ, Stawiski, Grabowo, Szczuczyn; rozbudowę drogi ekspresowej S8 w obrębie węzła Podborze, budowę sześciu MOP, budowę i przebudowę odcinków innych dróg poprzecznych krzyżujących się z przedmiotową inwestycją ze względu na konieczność dostosowania istniejącego układu komunikacyjnego do przebiegu projektowanej drogi oraz jej przekroczenia (m.in. DW627, DK63, DK64); budowę obiektów inżynierskich w zakresie niezbędnym do sprawnego funkcjonowania zrealizowanej infrastruktur, wykonanie zieleni drogowej.
Komentarze