- Chciałbym podkreślić, że są to dwa kluczowe projekty, realizację których obiecałem mieszkańcom Łomży podczas ubiegłorocznej kampanii wyborczej –mówi prezydent miasta Mariusz Chrzanowski.
Zdrowie
Przygotowania do wprowadzenia bezpłatnych szczepionek dla starszych mieszkańców Łomży trwały od wielu miesięcy. Najważniejszym elementem stało się uzyskanie od prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji pozytywnej opinii w sprawie „Programu szczepień ochronnych przeciwko grypie dla mieszkańców Łomży po 60 roku życia na lata 2019-2020”.
To dało prezydentowi Mariuszowi Chrzanowskiemu podstawę, aby zwrócić się do Rady Miejskiej o przyjęcie uchwały w tej sprawie oraz o zabezpieczenie w budżecie miasta odpowiednich środków na realizację profilaktycznego Programu dla seniorów.
Jak wyjaśnia Urząd Miejski, przedmiotem wydanej przez AOTMiT opinii jest projekt programu polityki zdrowotnej dotyczący profilaktyki grypy w Łomży. Jego uczestnikiem może być osoba, która jest mieszkańcem Miasta Łomża w wieku 60+ i posiada Łomżyńską Kartę Seniora. To obecnie około 5 tysięcy osób. Na liście przywilejów związanych z Kartą od 1 listopada 2017 roku jest m. in. możliwość korzystania z bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską. Teraz dochodzi także uprawnienie do bezpłatnych szczepień przeciwko grypie. Ich wykonywanie rozpocznie się w październiku, czyli w dobrym terminie, aby osoby, które zechcą skorzystać, uzyskały odporność w okresie największego zagrożenia chorobą.
- Uważam, że samorząd powinien dbać o tę grupę społeczną, dlatego do już podjętych działań dołączamy również kwestie zdrowotne – wyjaśnia prezydent Mariusz Chrzanowski.
Realizację Programu przewiduje się na lata 2019-2020. Jego finansowanie będzie w całości pochodziło z budżetu miasta. W tym roku zapisane na ten cel zostało 80 tysięcy złotych.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) co roku na świecie na grypę choruje od 330 milionów do 1,6 miliarda ludzi. W Polsce przypadki zachorowań liczone są w milionach Największa zapadalność dotyka zwykle dzieci i nastolatków oraz w grupie osób starszych.
Aby zapobiegać grypie i jej powikłaniom co roku na początku jesieni na rynku pojawiają się szczepionki o zaktualizowanym składzie, a placówki medyczne promują profilaktykę grypową. "Główny Inspektorat Sanitarny od kilku lat bierze udział w akcji szczepień. Korzysta z nich kierownictwo Głównego Inspektoratu Sanitarnego z rodzinami. Przeciw grypie zaszczepili się także m.in.: członkowie Rady Sanitarno - Epidemiologicznej, przedstawiciele Policji, Krajowej Administracji Skarbowej, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Biura do spraw Substancji Chemicznych" czytamy na stronie Głównego Inspektora Sanitarnego.
Komentarze