Komunikacja
- Bezpłatne przejazdy dla wszystkich lub pewnych grup mieszkańców stają się standardem usług miejskich świadczonych przez samorządy - uważa prezydent Mariusz Chrzanowski. W jego ocenie, w Łomży możliwe będzie wprowadzenia całkowicie bezpłatnej komunikacja dla wszystkich mieszkańców, ale po przekształceniach w MPK.
Od października bezpłatnie podróżować będą miejskimi autobusami dzieci do lat 7 na podstawie oświadczenia rodziców lub opiekunów (na wszelki wypadek dobrze jest mieć ze sobą dokument potwierdzający wiek dziecka). Jeszcze bardziej rewolucyjna jest druga zaproponowana przez prezydenta zmiana przyjęta bez sprzeciwów przez radnych: bezpłatne będą od października przejazdy dla uczniów szkół podstawowych i średnich do 22 roku życia na podstawie ważnej legitymacji szkolnej.
Jest jeden warunek: przywilej obowiązywać będzie tylko w granicach administracyjnych miasta. Czy zostanie rozszerzony, np. na młodzież dojeżdżającą z okolic do łomżyńskich szkół, zależy od burmistrza Nowogrodu oraz wójtów gmin Łomża i Piątnica.
Jak dotąd z bezpłatnych przewozów mogły korzystać w Łomży tylko dzieci najmniejsze (do 4 lat) oraz niepełnosprawne, nie licząc innych grup uprzywilejowanych wśród dorosłych.
- Jest to kolejny krok w kierunku objęcia jak największej grupy osób do bezpłatnych przejazdów środkami komunikacji miejskiej w Łomży, zgodnie z postulatami mieszkańców naszego miasta – uzasadnia prezydent Mariusz Chrzanowski swoją inicjatywę.
Jak dodaje, do wprowadzenia bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską dla wszystkich mieszkańców niezbędne jest przekształcenie MPK z zakładu budżetowego w spółkę prawa handlowego. To otworzy nowe możliwości pozyskiwania funduszy na jej funkcjonowanie. Od kwietnia tego roku samorządowy zakład budżetowy MPK jest w stanie likwidacji w celu zawiązania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Jej utworzenie ma nastąpić z początkiem 2020 roku.
Wśród uzasadnień obu projektów najważniejszy jest przekaz o realizacji społecznych projektów ważnych dla mieszkańców. Są jednak jeszcze inne ważne argumenty. W przypadku bezpłatnych szczepionek są to chociażby ekonomiczne i organizacyjne konsekwencje dla systemu ochrony zdrowia. Mniej chorych osób, to mniejsze koszty leczenia infekcji grypowych i ewentualnych powikłań.
Więcej pasażerów komunikacji zbiorowej to z kolei oszczędności na paliwie w rodzinach uczniów, ale także mniej spalin w powietrzu Łomży.
Komentarze