Forma prezentacji wydarzenia przyciąga nie tylko miłośników folkloru. Wyjątkową i jedyną w skali kraju atrakcją jest parada zabytkowych ciągników i ciągówek z naszej (największej w Polsce) kolekcji. To wydarzenie o bardzo szerokim programie edukacyjno-rozrywkowym, podane w niebanalny,
ale jednocześnie prosty sposób.
Żniwa, dożynki oraz wieńce dożynkowe i bukiety żniwne od zawsze pełniły znaczącą rolę w życiu religijnym. Jednak w tradycyjnej formie są zjawiskiem zanikającym w krajobrazie wsi polskiej. Podlaskie Święto Chleba aktywizuje społeczność oraz przybliża unikalne zjawiska kulturowe poprzez interaktywne, międzypokoleniowe działania. Wydarzenie zachęca do aktywnego uczestniczenia w działaniu na rzecz ochrony tradycji i kultury ludowej.
Plenerowe wydarzenie w skansenie to niezwykle atrakcyjna forma prezentacji szeroko pojętego dziedzictwa kulturowego, które zniknęło już bezpowrotnie z życia polskiej wsi. Polacy uchodzą za naród lubiący świętować, przywiązany do tradycji, ceniący dawne obyczaje, dlatego kultywowanie i podtrzymywanie pięknych tradycji ludowych, to najlepsza forma nauki historii, historii regionu, a poprzez to również patriotyzmu.
Interaktywny charakter Święta Chleba zachęca do udziału całe rodziny. Widzowie mogą aktywnie uczestniczyć w koszeniu zboża, ustawianiu snopków, młócić zboże cepami, wykonywać równianki.
Od rana przybyłym do Muzeum gościom czas umilą występy kapel ludowych i zespołów folklorystycznych, a na zakończenie w amfiteatrze odbędzie się koncert Gwiazdy Wieczoru. W tym roku wystąpią folk rockowy zespół Mitra z Gdańska oraz doskonale znany szerokiej publiczności zespół GOLEC uORKIESTRA.
PROGRAM UROCZYSTOŚCI 11 sierpnia:
10.00 - Msza Święta w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu
11.30 - Przejazd zaprzęgów konnych z kościoła do Muzeum Rolnictwa
12.00 - Uroczyste otwarcie XIX Podlaskiego Święta Chleba
12.45 - Parada zabytkowych ciągników i lokomobili
13.40 - STUDIO PIOSENKI FART
14.40 - Warszawskie Combo Taneczne
16.00 - The Cajun Spices
17.00 - Warszawska Kapela z Targówka
KONCERTY W AMFITEATRZE:
18.00 - Mitra
20.00 - GOLEC UORKIESTRA
CEREMONIA DOŻYNKOWA (SKANSEN B - POLE PRZY WIATRAKU):
14.30 - Wyjazd orszaku żniwnego
14.45 - Pokazy żniwne na polu - wyjście w pole, żęcie sierpem, koszenie kosą, odpoczynek, oborywanie przepiórki
15.30 - Pokaz młócenia zboża na polu
16.00 - Przemarsz orszaku dożynkowego z pola do dworu, przekazanie wieńca dożynkowego
Ponadto:
Od godz. 10.00 - Pokazy wypieku chleba w plenerowym piecu chlebowym ; występy zespołów folklorystycznych i kapel ludowych; stoiska piekarnicze, stragany twórców ludowych, rękodzieło, jadło regionalne, wesołe miasteczko, atrakcje dla dzieci i dorosłych; zwiedzanie wystaw i zabytkowych obiektów w skansenie; plenerowa wystawa lokomobil, ciągników i silników zakupionych ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego;
10.00 - 14.00 - Konkurs na wykonanie równianki (skansen A - zagroda szlachecka)
14.00 - Obrzęd święcenia zwierząt
16.00 - rozstrzygnięcie konkursu na wykonanie równianki ( zagroda szlachecka - skansen A)
PATRONAT HONOROWY:
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Wojewoda Podlaski
Marszałek Województwa Podlaskiego
WSPÓŁORGANIZATORZY:
Starosta Wysokomazowiecki
Burmistrz Ciechanowca
SPONSORZY WYDARZENIA:
PGE Energia Odnawialna S. A.
Bank Spółdzielczy w Ciechanowcu
Totalizator Sportowy Oddział Białystok
Komentarze