Jak relacjonuje Bartosz Grochal, rzecznik Mlekpolu, sztafetę główną o Mistrzostwo Polski XCR pierwszego dnia zawodów wygrał Volkswagen Samochody Użytkowe Team. Drużyna w składzie: Aleksandra Podgórska, Bartłomiej Wawak, Stanisław Nowak i Piotr Kryński, prowadziła od początku do końca, nie pozostawiając rywalom złudzeń, co do tego, komu należy się złoto. Drugie i trzecie miejsca zajęły ekipy Warszawskiego Klubu Kolarskiego.
Kolejny dzień upłynął pod znakiem wyścigów z cyklu Milko Mazury MTB, których sponsorem tytularnym jest marka Milko należąca do Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol w Grajewie. Trasę przygotowaną na Mistrzostwa Polski pokonało ponad 130 amatorów kolarstwa górskiego. W wyścigu o Gwiazdę Szeryfa kolarze nie otrzymali żadnej taryfy ulgowej, z trasy wyścigów wyłączono tylko jeden zjazd. W kategorii PRO zwyciężył Jarosław Wołosiuk (Cryospace Olsztyn), a Patryk Kowalski (Sport Serwis Sandomierz) okazał się najlepszy w kategorii Expert. Najlepszym amatorem w kategorii Hobby został Mariusz Krzywiel (Rowerowe Przymorze).
Po raz pierwszy na trasie Milko Mazury MTB można było zobaczyć zawodników ubranych w stroje sponsora strategicznego Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol w Grajewie. W barwach Mlekpolu wystartowało 5 zawodników, z których aż 3 stanęło na podium. W wyścigu Expert Open w kategorii EM3 na 3 miejscu znalazł się Bartłomiej Klus, w kategorii EM5 - Wiesław Zalewski z Mrągowa, a w wyścigu Hobby w kategorii HMJ trzecie miejsce zajął Igor Kubacki, najmłodszy reprezentant Mlekpol Team.
Swój indywidualny wyścig mieli także najmłodsi. Niesamowita rywalizacja na rowerkach biegowych przyniosła ogromne emocje. Zmagania najmłodszych tłumnie oklaskiwali kibice. W Mistrzostwach Polski Strider wystartowało kilkukrotnie więcej zawodników niż przed rokiem.
Jako ostatni z trasą zmierzyli się Mastersi. W kategorii Masters II niepokonany okazał się Bogdan Czarnota (Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Team). Kategoria Masters III należała do Jacka Brzózki (JBG2 CryoSpace). Mistrzem Polski w kategorii Masters IV został Jan Zozuliński (Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Team). W kategorii Masters Kobiet złoty medal wywalczyła Marta Garnek (DreamBike Bielawa).
Trzeciego dnia mistrzostw jako pierwsi na starcie ustawili się zawodnicy z kategorii Masters I, Cyklosport Kobiety/Cyklosport Mężczyźni. Piotr Sułek reprezentujący KS Sułek Sport zajął pierwsze miejsce w kategorii Masters I, a Bartosz Łysak reprezentujący KKW NEXELO Wałbrzych – pierwsze w kategorii Cyklosport. Tytuł Mistrzyni Polski Cyklosport zdobyła Anna Wajzer z Sengam Sport Racing Team.
Wśród juniorek zwyciężyła zdecydowana faworytka tej rywalizacji - Matylda Szczecińska z Warszawskiego Klubu Kolarskiego. Zaraz potem, w deszczowej aurze, na trasę wyruszyli juniorzy. Najszybszy okazał się Piotr Kryński, zawodnik Volkswagen Samochody Użytkowe Team.
Kiedy na starcie ustawiały się zawodniczki z Elity oraz U23 na niebie świeciło już słońce, a zarówno miasteczko, jak i punkty widokowe na trasie zapełniły się kibicami. Nie było wątpliwości, że przyszli oni kibicować „Złotej Majce”, czyli medalistce igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata Mai Włoszczowskiej. Zawodniczka Kross Racing Team, jak sama przyznała, nie bez problemów, obroniła tytułu Mistrzyni Polski, a tym samym po raz trzynasty w karierze założyła „koszulkę z orłem”.
- Obrona tytułu bardzo cieszy - dodaje mistrzyni. - W tym roku szczególnie, ponieważ od 4 miesięcy nie startowałam w ogóle w wyścigach. Miałam problemy zdrowotne. Cały czas chorowałam i nie mogłam sobie z tym poradzić. To był mój pierwszy start, dlatego przyznam, że miałam sporo nerwów. Nie wiedziałam, jak mój organizm zareaguje. Cieszę się bardzo, że Ola też była w dobre dyspozycji i zmusiła nie do dodatkowego wysiłku.– przyznała po zakończeniu wyścigu Maja Włoszczowska.
Druga na metę wjechała, Aleksandra Podgórska (Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Team), która pokazała doskonałą formę i była poważnym zagrożeniem dla Mai Włoszczowskiej. Brązowy medal zawisł na szyi Pauli Goryckiej, która występuje w szwajcarskim StrübyBixs.
Tuż za podium była, wracająca po kontuzji Katarzyna Solus-Miśkowicz (KMS Trek Racing Team). Najlepsza w kategorii U23 była Gabriela Wojtyla (SUPERIOR ZATOR).
Na finał zawodów na starcie pojawili się mężczyźni - kolarze z Elity i U23. Bartłomiej Wawak od początku panował na trasie i niezagrożony podążał na metę. Zawodnik Volkswagen Samochody Użytkowe Team przywdział więc po raz drugi z rzędu koszulkę Mistrza. Drugi na metę wjechał Marek Konwa (UKS Krupiński Suszec), który na porannej odprawie został ustawiony w ostatniej linii z powodu zbyt późnego zgłoszenia się. Jako trzeci wyścig skończył Krzysztof Łukasik z JBG2 CryoSpace, tym samym zamykając podium elity.
W kategorii U23 mężczyzn Mistrzem Polski został Filip Helta (SGR Specialized). Srebro zdobył Michał Topór (SUPERIOR ZATOR), dla którego to pierwszy indywidualny medal Mistrzostw Polski w formule XCO. Trzeci na metę wjechał Karol Ostaszewski z Warszawskiego Klubu Kolarskiego, któremu udało się wyprzedzić Stanisława Nowka.
Organizacja Mistrzostw Polski w Mrągowie nie byłaby możliwa gdyby nie wsparcie finansowe, którego udzieliła Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol w Grajewie. Już po raz drugi Mlekpol został sponsorem strategicznym jednego z najważniejszych wydarzeń MTB w Polsce. Organizatorzy przypominają, że przed nami kolejne zmagania na najpiękniejszych trasach kolarstwa górskiego w tej części Polski w ramach cyklu Milko Mazury MTB.
Organizatorem Mistrzostw Polski, drugi rok z rzędu było Stowarzyszenie Luz Grupa z Arkadiuszem Cała na czele. To pomysłodawcy i organizatorzy Milko Mazury MTB – cyklu 12 emocjonujących i widowiskowych wyścigów rowerowych organizowanych na Mazurach.
Komentarze