Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 11:20
Reklama

Lech Antoni Kołakowski w Europie o Unii i kolei

Łomżyński poseł Lech Antoni Kołakowski reprezentował Polskę na dwóch ważnych europejskich wydarzeniach parlamentarnych.
Lech Antoni Kołakowski w Europie o Unii i kolei

Lech Antoni Kołakowski swoje wystąpienie zaprezentował podczas panelowej dyskusji o Pakiecie Mobilności, czyli planowanym zbiorze propozycji legislacyjnych dotyczących funkcjonowania międzynarodowego transportu drogowego. Zaczął jednak od ukłonu pod adresem gospodarzy COSAC.

- Gratulujemy prezydencji rumuńskiej, zwłaszcza, że przypadła w tak trudnym dla Europy momencie. Rumunia okazała się skutecznym negocjatorem i osiągnęła znaczące postępy w różnych dziedzinach - powiedział. Pragnę podkreślić, że prezydencja rumuńska okazała się  skutecznym negocjatorem: dyrektywy gazowej, zaangażowania na rzecz rozszerzenia i relacji z Bałkanami Zachodnimi oraz realizacji priorytetu dotyczącego  stabilności w sąsiedztwie.  Chciałbym też podziękować za częściową akceptację poprawki zgłoszonej przez nasz Sejm odnoszącej się do wzmocnienia roli parlamentów narodowych.  Z tego względu proponuję poprawkę, w której odnosimy się do kwestii tzw. czerwonej kartki. To narzędzie, które parlamenty narodowe mogłyby mieć do dyspozycji aby wzmocnić swoją pozycję w unijnym procesie decyzyjnym – stwierdził.

Odnosząc się do Pakietu Mobilności łomżyński poseł wyartykułował jednak obawy, jakie towarzyszą proponowanym rozwiązania.

- Z wielkim żalem odnotowujemy zmiany w zakresie Pakietu Mobilności, które zamiast znosić stare bariery tworzą nowe. Komisja Europejska przedkładając wnioski legislacyjne w 2017 roku zadeklarowała, że Pakiet ma być kamieniem węgielnym dla dalszego wzmocnienia Jednolitego Rynku i zapewnienia lepszych warunków pracy. Niestety, ostatnie wyniki prac są przykładem, że zamiast wysiłków w kierunku pogłębiania rynku wewnętrznego i zwiększania efektywności wykonywania operacji transportu drogowego, zmierzamy w kierunku przeciwnym — utrzymywania, czy wręcz tworzenia nowych barier administracyjnych na rynku. Chciałbym przypomnieć w tym miejscu, iż europejski transport drogowy towarów to około 3 mln osób i około 600 000 przedsiębiorstw. Sektor ten zasługuje na sprawiedliwe i solidne ramy prawne UE, które będą dalej stymulować jego rozwój i dobrze funkcjonujący jednolity rynek, zapewniając jednocześnie realistyczne i egzekwowalne reguły – mówił reprezentant polskiego Sejmu.

Podsumowując, zaapelował o determinację w dalszych pracach nad Pakietem Mobilności, aby znalazły się tam rozwiązania, które z jednej strony rzeczywiście poprawią warunki pracy kierowców, z drugiej zaś - przyniosą wartość dodaną europejskiemu sektorowi transportu drogowego.

Poseł Lech Antoni Kołakowski, który w polskim Sejmie pracuje w komisji do spraw Unii Europejskiej i kieruje podkomisją analizującą wykorzystywanie unijnych funduszy, jak zwykle, znalazł sposobność, aby przedstawicieli unijnych państw przekonywać do rozwoju infrastruktury komunikacyjnej w Polsce i województwie podlaskim. Jego wieloletnie zabiegi dały efekt w przypadku szlaku Via Baltica, który stopniowo zamienia się w ekspresową drogę łącząca Zachodnią i Północną Europę przez Łomżę. Teraz tematem „numer 1” rozmów łomżyńskiego parlamentarzysty jest infrastruktura kolejowa, a zwłaszcza Kolej Warszawsko – Mazurska przez Łomżę stanowiąca jedną ze „szprych” w sieci połączeń wszystkich części kraju z Centralnym Portem Komunikacyjnym.                  




Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama