Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 00:15
Reklama

Współpraca w rolnictwie ma sens – włoskie inspiracje [VIDEO]

Jednym z zadań Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich jest wspieranie współpracy w sektorze rolnym i realizacji przez rolników wspólnych inwestycji. Kooperacja może przybierać wiele różnorodnych form, które mogą uwzględniać różny stopień intensywności oraz integracji. Niezaprzeczalnym dowodem na to, że środowisko rolnicze może czerpać korzyści ze współpracy są np. grupy producentów rolnych oraz spółdzielnie mleczarskie, które w województwie podlaskim mają szczególne i kluczowe znaczenie gospodarcze.

Autor: KSOW

Wychodząc z założenia, że nic nie inspiruje tak, jak dobry przykład postanowiliśmy podpatrzyć również inne rozwiązania, które sprawdzają się w innych częściach Europy. Szczególnie zainteresował nas aspekt kooperacji, który uwzględnia krótkie łańcuchy dystrybucji żywności oraz produkcję w wysokiej jakości.  Są to takie rozwiązania, które w jak największym stopniu skracają dystans pomiędzy producentem i konsumentem, a jednocześnie wpisują się w oczekiwania konsumentów, którzy potrzebują żywości naturalnej i możliwie niedrogiej (chociaż nie koniecznie najtańszej!). Krajem, który ma znaczne doświadczenie na tym polu są bez wątpienia Włochy – dlatego też wybraliśmy się z kamerą, aby poszukać ciekawych pomysłów, które mogłyby się okazać interesujące również na gruncie województwa podlaskiego.

Pierwszą propozycją jest grupa producencka L’Unitaria. Jest to organizacja, która zaczynała swoją działalność od kilku rolników, którzy mieli wspólny problem związany z brakiem zaplecza logistycznego na użytek prowadzonej produkcji zbóż. Dziś są największą w regionie tego typu organizacją, która prowadzi dostawy bezpośrednio do stołówek, restauracji, sklepów (a nawet sieciówek) – jak też prowadzi własne miejsce sprzedaży. Model tak dobrze się sprawdził, że w planach jest uruchomienie własnej przetwórni warzyw i owoców.

 

 

Proponujemy Państwu również wycieczkę po gospodarstwach zrzeszonych w ramach Biodistretto – czyli Ekodystryktu. Przekonaj się, że rzeczywisty rozwój małej ojczyzny może skutecznie nastąpić, gdy władze publiczne działają ramię w ramię ze społeczeństwem. Planowanie rozwoju z poszanowaniem przyrody na obszarach wiejskich nie jest możliwe bez rolników, którzy mogą z tego tytułu odnosić korzyści – w tym również materialne.

 

 



Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama