Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 14:25
Reklama

Pierwsza Pielgrzymka Braci Kurkowych

Przybyli na Jasną Górę hetman Grzegorz Rytelewski i inni łomżyńscy Bracia Kurkowi w pełnej gali swoich strojów w intencji, aby podziękować za nowe życie Podlaskich i Mazowieckich Bractw Kurkowych oraz za 600 lat istnienia parafii w Kuczynie, jednej z najstarszych parafii w Diecezji Łomżyńskiej. To miejsce w sposób szczególny związane z ruchem Bractw Kurkowych na Ziemi Łomżyńskiej.
Pierwsza Pielgrzymka Braci Kurkowych

Łomżyńskie Bractwo Kurkowe „Pospolite Ruszenie” taką pielgrzymkę zorganizowało po raz pierwszy.

- To wielki dla nas honor, że zaproszenie przyjął łomżyński biskup Janusz Stepnowski – mówił hetman Grzegorz Rytelewski. - Jesteśmy tu także z braćmi Bernardem Szymańskim i Marianem Turowskim, przedstawicielami bractw z Augustowa, Białegostoku, Ciechanowca, Warszawy, Krakowa, Broku, parafianami z Kuczyna na czele z księdzem Jerzym Kaczyńskim z okazji rozpoczęcia Jubileuszu 600-lecia erygowania parafii w Kuczynie. Na jubileuszowe pielgrzymowanie przyjechali goście z całego kraju, m.in. z Krakowa i ze Śląska, wśród nich przedstawiciele Zakonu Rycerskiego Templariuszy, Rycerze Chrystusa i Świątyni Jerozolimskiej na czele z przeorem Krzysztofem Kurzeją.
Pielgrzymi wzięli udział w spotkaniach i mszy przed Cudownym Obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej.   

- Chcemy podziękować Najświętszej Marii Pannie za to, że przez Jej wstawiennictwo 600 lat trwa świątynia, parafia założona w 1419 r. w Kuczynie przez 5 braci /Wawrzyniec, Florian, Jakub, Stanisław i Marcin z Gąsiorowa h. Ślepowron - przyp. BPJG/, których potomkowie żyją do dzisiaj i są żywo zaangażowani w tworzenie Bractw Kurkowych na Podlasiu i Mazowszu” – mówi Gniewomir Rokosz Kuczyński, wielki kanclerz Towarzystwa Rycerskiego Braci Kurkowych, Marszałek Łomżyńskiego Bractwa Kurkowego „Pospolite Ruszenie”.

Jak wyjaśnia marszałek: „Bractwa Kurkowe to instytucje u swojego zarania mieszczańskie, które były związane z obroną murów miejskich i z przygotowaniem mieszczan do tworzenia samoobrony, obrony terytorialnej przed napadem wroga, który atakował grody. Na terenach podlaskich murów miejskich nie było, a już zwłaszcza po okresie wojen szwedzkich miasta w ogóle upadły, w związku z tym piękno ruchu Bractw Kurkowych zostało zaszczepione na Podlasiu dopiero w odnowionej Rzeczypospolitej po upadku komunizmu.

- Bractwo dziś jest nie tylko spadkobiercą tych historycznych tradycji mieszczańskich i rzemieślniczych związanych z obroną murów miejskich, ale jest przede wszytkom organizacją skupiającą ludzi, którzy chcą służyć Bogu, Kościołowi i Polsce przez kultywowanie tradycji, pielęgnowanie tożsamości narodowej, obrony wiary katolickiej i chrześcijańskiej oraz prezentowanie tego przez m.in. noszenie tradycyjnego narodowego polskiego stroju, jakim jest kontusz – dodaje Gniewomir Rokosz Kuczyński.
Zaproszenie do udziału w pielgrzymce przyjął pasterz Diecezji Łomżyńskiej, biskup Janusz Stepnowski, który odprawił Eucharystię w Kaplicy Matki Bożej. Na jubileuszowe pielgrzymowanie przyjechali goście z całego kraju, m.in. z Krakowa i ze Śląska, wśród nich przedstawiciele Zakonu Rycerskiego Templariuszy. Modlili się także wierni z parafii w Kuczynie ze swoim proboszczem.

Zebranych powitał o. Eustachy Rakoczy, paulin, jasnogórski kapelan Żołnierzy Niepodległości, Honorowy Brat Kurkowy Bractwa Krakowskiego.

- Niech wasza obecność u Matki Bożej umocni was w waszym trwaniu przy Ojczyźnie, wierni jej sztandarom najjaśniejszym, tutaj u Tej, która nas tej wierności uczy – mówił paulin.

Bądźcie otwarci na drugiego człowieka, na jego problemy – akcentował w homilii biskup Janusz Stepnowski. - Wiem, że jako Bractwo Kurkowe angażujecie się w rzeczy charytatywne, i to jest też symbol otwarcia się na drugiego człowieka. Tak jak kiedyś wasi przodkowie, Bracia Kurkowi, stawali w obronie miast, tak wy w dzisiejszym świecie otwierajcie serca ludzkie na Chrystusa, angażujcie się w sprawy społeczne, pracujcie dla drugiego człowieka, będąc blisko niego – mówił ordynariusz łomżyński.
W czasie pielgrzymki odczytano po polsku i po łacinie akt erekcyjny utworzenia kościoła w 1419 r. Kuczynie przez biskupa Grzegorza. Uroczystości jubileuszowe będą trwały przez cały rok.

Wróciliśmy do swoich domów zbudowani, napełnieni wiarą i nadzieją – podsumowuje hetman Grzegorz Rytelewski.

Na podstawie realacji o. Stanisława Tomonia, BPJG/ dr



Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama