- Stanisław Bareja, reżyser, który w zabawny, ale też niezwykle przenikliwy sposób, portretował pełen absurdów świat PRL, miał szczególny sentyment do Łomży. Nazwa naszego miasta pojawia się w jego filmach wielokrotnie. Chciałbym przypomnieć jedną ze scen z kultowego obrazu "Miś". W grupce osób zgromadzonej z powodu awarii tramwaju stoi pani z siatką zakupów. Jej sąsiad pyta, gdzie udało się jej kupić herbatę. Słyszy odpowiedź: „A nie, to córka z Łomży mi przysłała. Trudno sobie obecnie wyobrazić sytuację - nad czym ubolewam - w której to matka mieszka w Warszawie, a córka w Łomży i jeszcze ma lepiej zaopatrzone sklepy. Na ogół jest odwrotnie. Może jednak Stanisław Bareja był wizjonerem i zbliżamy się do czasów, w których to takie córki zechcą zamieszkać w Łomży. Zatem, wszystkie mamy, córki, ojcowie, synowie, siostry, bracia, przyjeżdżajcie do Łomży! Zabierzecie jeszcze dziadków, ciocie, wujków. Tu jest najpiękniej, najzdrowiej, najbezpieczniej. Łomża to najlepsze miejsce na ziemi - powiedział prezydent.
Uczestnicy sesji mieli okazję obejrzeć animację nawiązująca do historii Łomży. Wysłuchali także wystąpień i listów skierowanych do samorządu i mieszkańców miasta przez przedstawicieli władz państwowych. Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera przekazał słowa prezydenta Andrzeja Dudy. Wojewoda Bohdan Paszkowski złożył życzenia i gratulacje od premiera Mateusza Morawieckiego oraz własne. Osobiście wystąpili: senator Anna Maria Anders, która przypomniała okoliczności swego startu (skutecznego) w wyborach do Senatu z okręgu z Łomżą i Suwałkami; wiceminister kultury Magdalena Gawin - absolwentka I LO w Łomży; marszałek województwa podlaskiego Jerzy Leszczyński, starosta Elżbieta Parzych, Robert Perkowski z Ząbek, przewodniczący Związku Samorządów Polskich.
Odczytane zostały listy od ministrów Elżbiety Rafalskiej, Beaty Kempy i Krzysztofa Jurgiela, łomżyńskich posłów (musieli być większość dnia w Sejmie) Bernadety Krynickiej i Lecha Antoniego Kołakowskiego który poinformował, że wystąpi o nadanie Łomży orderu Virturi Militari za udział mieszkańców w powstrzymywaniu sowieckiej armii maszerującej na Warszawę; Marii Fajger, prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Szczególnie poruszającym punktem porządku uroczystej sesji było przyjęcie nowej osoby do grona Honorowych Obywateli Miasta. Tytuł otrzymał profesor Kazimierz Pieńkowski, współzałożyciel i pierwszy rektor Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości. To uczelniana społeczność wystąpiła do władz miasta z wnioskiem, a w czasie sesji była licznie reprezentowana przez Senat i pracowników.
Komentarze