Wygłaszający laudację obecny rektor „Państwówki” dr hab. Dariusz Surowik podkreślał, że profesor Pieńkowski zbudował silny zespół, a o powstanie państwowej uczelni zabiegał przez cztery lata, od 2000 do 2004 roku, rozmawiając z każdym kto mógł dopomóc tej idei: z lewej i z prawej strony sceny politycznej.
– Jestem przekonany, że uczelnia powstała na gruncie solidnych wartości, w przekonaniu, że istnieje dobro nadrzędne, o które trzeba wspólnie i bez wzajemnych animozji dbać – mówił dr hab. Dariusz Surowik, prof. PWSIiP.
Profesor Kazimierz Pieńkowski jest autorem 259 publikacji, w tym 11 książek, oraz autorem czternastu patentów. Założycielem i pierwszym rektorem państwowej uczelni w Łomży. 22. czerwca 2004 roku Rada Ministrów wydała rozporządzenie o powstaniu od 1. lipca Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki Przedsiębiorczości w Łomży. Minister Edukacji Narodowej i Sportu, Mirosław Sawicki, mianował pierwszym Rektorem PWSIP profesora Kazimierza Pieńkowskiego. Po rocznym okresie sprawowania funkcji z mianowania Senat PWSIP wybrał prof. K. Pieńkowskiego na kadencję 2005-2009. Podczas pierwszej inauguracji roku akademickiego immatrykulowanych zostało 180 studentów studiów dziennych i 120 studentów studiów zaocznych na dwóch kierunkach: Zarządzanie i marketing oraz Informatyka. O tego czasu nastąpił dynamiczny rozwój uczelni – związany z tworzeniem nowych kierunków oraz powstaniem innowacyjnej infrastruktury naukowo - dydaktycznej. Obecnie w PWSIP studiuje blisko dwa tysiące żaków, a przez wszystkie lata działalności mury placówki opuściło ponad pięć tysięcy absolwentów.
Jolanta Święszkowska, rzecznik PWSIiP, przygotowała notę biograficzną nowego Honorowego Obywatela Łomży.
Profesor Kazimierz Pieńkowski urodził się 3 września 1935 roku w miejscowości Mściwuje w gminie Mały Płock. Był wieloletnim pracownikiem naukowo-dydaktycznym Politechniki Białostockiej. Pracę doktorską obronił w 1969 r. na Wydziale Inżynierii Sanitarnej i Wodnej Politechniki Warszawskiej. W 1976 obronił pracę habilitacyjną pt. „Wpływ stabilizacji statecznej stratyfikacji przepływu na wydajność użytkową ogrzewaczy wody” na Wydziale Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej. W roku 1986 otrzymał tytuł profesora nauk technicznych, a w 1991 r. tytuł profesora zwyczajnego.
Komentarze