Podsumowanie jest oczywiście kompletnie subiektywne.
Styczeń
Pierwsze słowa tego roku należały do prezydenta Mariusza Chrzanowskiego. Jedną z pierwszych jego decyzji po wygranych wyborach była reaktywacja zwyczaju wspólnego witania przez łomżyniaków Nowego Roku na Starym Rynku i życzeń składanych zaraz po północy. Sylwestrowe zabawy odbywają się od tej pory z udziałem coraz bardziej znanych gwiazd muzycznych.
Orszak Trzech Króli (Magów, Mędrców) wrósł w zimowy pejzaż miasta. Nawet, kiedy jest bardzo zimno (jak 6 stycznia 2017), Trzech Monarchowie z parafii św. Andrzeja Boboli, Bożego Ciała i Krzyża Świętego poganiają trochę bardziej swoje rumaki (mechaniczne) a uczestnicy kolorowych orszaków żwawiej przebierają nogami. To jeden z lepszych pomysłów na dobre rozpoczęcie roku.
Referendum w sprawie budowy lotniska regionalnego odbyło się w całym województwie. W Łomży mogłoby się nie odbywać, bo kogo miał zainteresować port lotniczy gdzieś za Białymstokiem. Może byłoby inaczej gdyby decydenci posłuchali Artura Filipkowskiego i zaproponowali lotnisko gdzieś w rejonie zbiegu ważnych szlaków drogowych i kolejowych, np. w okolicach Szczuczyna. Do urn poszło za mało mieszkańców (w Łomży tylko 2 procent uprawnionych), referendum okazało się nieważne, własne - mniejsze - lotniska budują Białystok i Suwałki.
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy bardzo nie podoba się "obozowi władzy". A im bardziej się nie podoba, tym bardziej gra w sercach milionów. Efekt? W Łomży padł rekord hojności - ponad 84 tysięcy złotych tylko w dniu finału, a potem udało się dociągnąć do 100 tys. W Polsce też najlepiej w historii. Po prostu - pomagamy dzieciom i seniorom, a nie politykom, ani nawet Jerzemu Owsiakowi . Kolejny finał WOŚP już 14 stycznia.
X Muza powróciła do Łomży w znakomitej formie. Bracia Karol i Radosław Charubinowie zainwestowali miliony i uczynili kino "Millenium" jednym z najlepszych, nie tylko w regionie. Otworzyli je w styczniu i od tej pory możemy śmiało gościć w Łomży Bonda, rycerzy Jedi, Michalinę Wisłocką, Greya z jego twarzami i innymi częściami ciała. W nowym "Millenium" gwiazdy nie tracą blasku.
Pod znakiem śmieci zaczął się 2017 rok w Łomży. Zasypią nas czy nie zasypią? - zastanawiali się wszyscy. Przed smrodem i brudem uratowało miasto Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, a potem już zajęła się problemem odpadów wyspecjalizowana firma, bo znalazły się pieniądze. Oczywiście u mieszkańców Łomży i gmin korzystających z wysypiska w Czartorii.
Zniknął PKS Łomża, powstał marszałkowski PKS Nova. Dla Łomży nic dobrego z tego nie wynikło.
Łomżyńskie szkoły nadal widoczne w prestiżowym rankingu "Perspektyw". Najlepiej tradycyjnie I LO.
Anna Maria Anders jest łomżyńsko - suwalskim senatorem już od prawie dwóch lat. Nawet zdążyła kilka razy odwiedzić swoich wyborców. Ale wybory nie mogą się skończyć, bo trwa sprawa działaczy KOD, którzy w Suwałkach hałasowali podczas spotkania z córką generała Władysława Andersa.
"Wesołe jest życie staruszka". W Łomży. Starsze osoby od stycznia 2017 mają swoje przywileje z Karty Seniora, swoje własne święto - Senioradę, a pod koniec roku dostały także bezpłatne przejazdy MPK.
Krystian Bochiński z Łomży, który uratował swoją rodzinę i sąsiadów przed śmiercią w pożarze, został jednym z pierwszych w województwie i kraju "Młodych bohaterów".
Smutna seria pożegnań zaczęła się od brata Jana Bartosika z Katedry, sparaliżowanego myśliciela Zenona Faszyńskiego, byłego radnego Jana Kleczyńskiego. W następnych miesiącach odchodzili m. in. "księżna Łomży" Donata Godlewska, Krystian - chłopczyk, o którego życie walczyły setki osób uczestniczących w akcji pieczenia ciast, ksiądz Henryk Jankowski, wieloletni proboszcz parafii Bruona z Kwerfurtu.
Luty
Via Baltica i obwodnica Łomży. To już pewne - cieszył się wielokrotnie w 2017 roku poseł Lech "Via" Kołakowski. Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk poinformował w lutym o pierwszych przetargach na budowę trasy, ma którą Łomża oczekiwała ćwierć wieku. W ciągu roku dobre wiadomości o Via Baltica pojawiały się co kilka tygodni. Pod koniec grudnia ruszył kalendarz budowy pierwszego fragmentu obwodnicy Łomży. W 2018 roku na Via Baltica między Łomżą a Szczuczynem powinny się w niektórych miejscach już rozpocząć prace, a w 2021 kończyć (choć realniejszy jest rok 2022).
Afrykański pomór świń (ASF) zaatakował od początku roku. Uśmiercił w regionie i w sąsiednich nie tylko setki dzików i gospodarskich świń, ale także postawił pod znakiem zapytania hodowlę trzody w rolniczym województwie podlaskim. Co gorsza, pod koniec roku choroba przedostała się za Wisłę.
Komentarze