Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 20:25
Reklama dotacje rpo

2017. To był całkiem ciekawy rok

Czy był tylko rokiem, który poprzedza Wielki Jubileusz Łomży, czy ma swoją własną twarz? Rok 2017. Czy jest godny zapisania w pamięci, czy powinien jak najszybciej zniknąć jak zżółkłe kalendarze? Przypomnijmy sobie niektóre powitania i pożegnania, uśmiechy i łzy, budowle i ulotne emocje 2017 roku.
2017. To był całkiem ciekawy rok

Zenek Martyniuk  i wszystko jasne. Dni Łomży w 599. rocznicę praw miejskich "były fantastyczne" - jak mówili nam mieszkańcy i goście.

Fachowość doceniona. Beata Orzołek, dyrektor Podlaskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Łomży, została zastępcą prezesa centrali ARiMR w Warszawie. jej miejsce w regionie zajął Wiesław Grzymała, przewodniczący Rady Miejskiej Łomży.  

Najznakomitsi przedstawiciele duchownych i świeckich instytucji życia publicznego Łomży dokonali otwarcia przebudowanego odcinka ulicy Zawadzkiej. Podobnych uroczystości było w 2017 roku w mieście znacznie więcej. Inwestycje drogowe trochę utrudniały życie mieszkańcom, ale kiedy już zostały zakończone... Nic, tylko jeździć, ale zwalniać też tam, gdzie trzeba .     

I dla uczniów  znowu przyszły wakacje...

Lipiec - Sierpień

Lato ma swoje prawa. Przede wszystkim do zwolnienia rytmu. Na ścianach kilku budynków w Łomży pojawiły się malowidła (murale) nawiązujące do ważnych historycznych wydarzeń. 

Niezawodny jest Jacek Szymański i jego artystyczni przyjaciele. Już po raz 24. na kilkanaście letnich dni przenieśli melomanów w świat muzyki klasycznej, musicalowej, popularnej. Festiwal Muzyczne Dni Drozdowo - Łomża to już instytucja. 

"Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat". Znane hebrajskie powiedzenie znalazło się na tablicy odsłoniętej w Zbójnej dla uczczenia pamięci "dobrego sąsiada" Władysława Rosińskiego. Ryzykując wiele ocalił w pierwszych dniach II wojny światowej trzy żydowskie rodziny: Chmiel, Ozdoba i Gibałka przewożąc je z terenu zajętego przez Niemców do Rosji. Potomkowie uratowanych oddali mu hołd pomnikiem.

Powstanie Warszawskie, pamięć łomżyńska. Młodzi i nie tylko młodzi ludzie z Łomży oddali hołd bohaterom. Wśród warszawskich powstańców było co najmniej 150 osób związanych z Łomżą. Jeden z nich, Mieczysław Bruszewski "Pudel", kawaler orderu Virtuti Militari wziął udział w łomżyńskiej uroczystości. 

Siostro, bracie - tak mówią do siebie uczestnicy pieszej pielgrzymki z Łomży do Częstochowy. Pątnicy z Diecezji Łomżyńskiej na Jasną Górę powędrowali już po raz 32. 

Wojska powinno być w Łomży więcej - zupełnie zgodni są w tej sprawie uczestnicy życia publicznego. Przekonanie to wyrażali  w dniu Święta Wojska m. in. poseł Lech Antoni Kołakowski i prezydent Mariusz Chrzanowski . No i słowo stało się... batalionem (patrz - Wrzesień).

Świat może wariować, polityka szaleć, ale pewne sprawy są "nietykalne'. Jak Święto Chleba w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu, jak zapach pola w czasie żniw, jak zapach pieczonego chleba. A oni, na tych swoich gumnach, niech się hejtują...     

Łomża pomogła dotkniętym tragicznym huraganem gminom na Pomorzu. Pojechały tam dary rzeczowe i pieniądze. Mieliśmy i my swoje kataklizmy. Na szczęście łomżyńscy strażacy radzą sobie nawet w warunkach potopu.

Gościńca Łomżyńskiego, czyli od wielu lat rozrywkowej i muzycznej kulminacji lata w mieście, w 2017 roku nie było. Wróciło za to po latach Lato z Radiem. Koncert w sercu osiedla Południe z udziałem m. in. Magdy Steczkowskiej oraz zespołów Papa D. i Lady Pank okazał się wielkim wydarzeniem.

"Marszałek nie chce dać, Łomża nie umie wziąć". Takie dwa poglądy określały przez ostatnie lata relacje władz miasta z Urzędem Marszałkowskim. Okazało się jednak, że marszałek potrafi dawać, a Łomża korzystać - spływają do miasta unijne miliony np. na modernizacje ulic, ale też na szkolenia i studia dla osób poszukujących swego miejsca na rynku pracy.        




Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama