Upał jest szczególnie niebezpieczny dla osób starszych i dzieci. Gdy czujemy, że z naszym organizmem dzieje się coś złego, od razu należy wezwać pogotowie ratunkowe. Starsza pani, która zasłabła dzisiaj przy ul. Farnej, zapomniała przed wyjściem z domu o bardzo ważnej sprawie: nie wzięła swoich stałych leków. Organizm pozbawiony zwykłego „zasilania” w zetknięciu z wysoką temperatura może jeszcze bardziej się rozregulować. Na szczęście, tym razem pomoc medyczna dotarła w porę.
Wybierając się na spacer, gdy słońce przygrzewa, warto jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Po pierwsze: jeżeli osoba starsza przyjmuje leki, powinna je zażyć jeszcze przed wyjściem z domu. Upały są niezwykle groźne dla osób chorych na serce i z niskim ciśnieniem. Inne czynniki zagrożenia to m.in.: nadwaga, nadczynność tarczycy, kamica nerkowa. Osoby, które przyjmują leki, powinny też pamiętać o odpowiednim nawodnieniu. Dlatego zawsze warto mieć butelkę wody ze sobą.
W przypadku osób z dolegliwościami kardiologicznymi najczęściej proponuje się pozostanie w domu, przynajmniej między godziną 11 a 15. Na okres najwyższych temperatur warto także zasłonić okna, tak aby jak najbardziej odizolować wnętrze mieszkania.
Seniorzy powinny również unikać pełnego słońca, a na powietrzu starać się przebywać w cieniu. Najlepsza jest lekka, bawełniana i przewiewna odzież. Warto zabrać ze sobą również nakrycie, które uchroni głowę przed promieniami słonecznymi. Podczas wysokich temperatur najlepiej nosić ubrania luźne, nie przylegające do ciała.
Wszelki wysiłek fizyczny lepiej odłożyć na chłodniejsze dni. Nie należy podróżować pojazdami bez klimatyzacji. Pobyt w nagrzanym samochodzie, tramwaju czy autobusie może zagrażać zdrowiu i życiu.
Warto pamiętać o tych zasadach, aby uniknąć zasłabnięć czy złego samopoczucia. Jeżeli temperatura przekracza 28 stopni, warto zostać w domu, aby przeczekać upały.
Komentarze