Jak poinformowały służby prasowe Ministerstwa Finansów, „uzgodnienie” przygotowane na wniosek Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, podpisał w tym tygodniu wiceminister Leszek Skiba (pełni w resorcie także funkcję Głównego Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych). Zostało już przesłane do adresata, a kiedy dotrze, zakończy się „etap proceduralny” poprzedzający tak wielkie inwestycje, a rozpocznie „etap wykonawczy”.
- Dokument ten minister infrastruktury przekaże dyrektorowi Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Od niego trafi do oddziału GDDKiA w Białymstoku. Będzie wtedy można przygotowywać dokumenty przetargowe – informuje Rafał Malinowski, rzecznik białostockiego oddziału.
Przypomnijmy, że wystąpienie ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka do wicepremiera Mateusza Morawieckiego o „uzgodnienie” budowy Via Baltica między Ostrowią a Szczuczynem prezentowała podczas swojej październikowej wizyty w Łomży premier Beata Szydło. Znajdowały się tam także zapisy o finansowej wartości przedsięwzięcia (ponad 3,5 miliarda złotych) i przetargach planowanych do ogłoszenia w w czwartym kwartale tego roku.
Jak zapewnia Rafał Malinowski, będzie to w części możliwe jeszcze w tym. Roku. Liczący ponad 90 kilometrów odcinek przyszłej ekspresowej Via Baltica od Ostrowi do obwodnicy Szczuczyna podzielony został realizacyjnie na 6 fragmentów.
- Dla tych opatrzonych numerami 4,5 i 6 ogłoszenie przetargów powinno się odbyć do końca tego roku, dla pozostałych w marcu – dodaje Rafał Malinowski.
Nie powinno to zakłócić harmonogramu całego przedsięwzięcia, który przedstawiony był m.in. podczas posiedzenia sejmowej podkomisji do spraw wykorzystania środków z Unii Europejskiej zorganizowanego w czerwcu w Łomży przez posła Lecha Antoniego Kołakowskiego.
Jak informuje Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, 91-kilometrowy fragment Via Baltica powstanie w technologii betonowej w latach 2018-2021. Łączna, szacunkowa wartość inwestycji to ok. 3,5 mld zł. Budowa drogi ekspresowej S61 od obwodnicy Ostrowi Mazowieckiej do obwodnicy Szczuczyna zostanie podzielona na 6 odcinków, które zostaną zrealizowane w systemie Projektuj i Buduj:
-
węzeł Podborze (z węzłem) - węzeł Śniadowo (bez węzła) - długość 19,5 km;
-
węzeł Śniadowo (z węzłem) - węzeł Łomża Południe (bez węzła) - długość 17 km;
-
węzeł Łomża Południe (z węzłem) – węzeł Łomża Zachód (bez węzła) - długość 7,2 km;
-
węzeł Łomża Zachód (z węzłem) – węzeł Kolno (bez węzła) - długość 13,35 km;
-
węzeł Kolno (z węzłem) - węzeł Stawiski (bez węzła) - długość 16 km;
-
węzeł Stawiski (bez węzła) - obwodnica Szczuczyna - długość 18 km.
W ramach realizacji trasy S61 Ostrów Mazowiecka – Szczuczyn wybudowana zostanie również II jezdnia obwodnicy Stawisk. S61 na odcinku od Ostrowi Mazowieckiej do Szczuczyna zostanie wybudowana jako dwujezdniowa droga ekspresowa, praktycznie w całości po nowym śladzie. Będzie dostosowana do nośności 115 kN/oś i prędkości projektowej 110 km/h. W ramach inwestycji powstanie również infrastruktura towarzysząca – obiekty inżynierskie, urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego.
***
Via Baltica – to fragment drogi międzynarodowej E67, która biegnie z Polski przez Litwę i Łotwę do Estonii. Pełni ona rolę najważniejszego połączenia drogowego pomiędzy krajami bałtyckimi. Via Baltica wraz z Rail Baltica jest elementem transeuropejskiego korytarza transportowego, została zakwalifikowana do sieci bazowej TEN-T. Trasa Via Baltica na terenie Polski przebiega wzdłuż drogi ekspresowej S8 na odcinku od Warszawy do Ostrowi Mazowieckiej i dalej drogą ekspresową S61 na odcinku od Ostrowi Mazowieckiej do granicy państwa w Budzisku. Dotychczas w ramach polskiej części trasy powstały odcinki S8: Radzymin – Wyszków i obwodnica Ostrowi Mazowieckiej oraz S61: obwodnica Stawisk, obwodnica Szczuczyna, obwodnica Augustowa.
Obecnie w budowie jest odcinek drogi S8 Marki – Radzymin (15,4 km), którego ukończenie jest planowane w listopadzie 2017 r. oraz S8 Wyszków – obwodnica Ostrowi Mazowieckiej (29,1 km), oddanie do ruchu tego odcinka planowane w lipcu 2018 r. W realizacji jest obwodnica Suwałk o długości 13,9 km. Planowany termin oddania do ruchu to II kw. 2019 r.
Ogłoszone zostało także postępowanie przetargowe dla odcinków S61 Szczuczyn – Augustów oraz od Suwałk do granicy państwa w Budzisku. Zadania te uzyskały dofinansowanie z unijnego funduszu Łącząc Europę (Connecting Europe Facility - CEF).
Komentarze