Dziesięć instytucji, w tym Grupa Medialna Narew, podpisało porozumienie w sprawie Powołania Zespołu ds. Realizacji Programu Następstw Palenia Tytoniu oraz Programu Odświeżamy Nasze Miasta TOB3CIT w Mieście Łomża i powiecie łomżyńskim.
Akcja antynikotynowa została zorganizowana przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Łomży i ma na celu wydzielenie miejskich stref wolnych od dymu oraz zmniejszenie zachorowań i śmierci spowodowanych przez czynne i bierne palenie tytoniu. Głównym założeniem porozumienia jest promowanie przez lokalne samorządy zdrowego trybu życia bez papierosów. Będą organizowane szkolenia i kampanie edukacyjno-informacyjne mające na celu podnoszenie wiedzy mieszkańców na temat zagrożenia jakie niesie palenie papierosów i wdychanie dymu tytoniowego.
Koalicję antynikotynową zawiązały: Grupa Medialna Narew, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Łomży, Urząd Miejski, Starostwo Powiatowe, Komenda Miejska Policji, Straż Miejska, Szkoła Podstawowa nr 7, Szpital Wojewódzki, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji, Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej i SpesMediaGroup.
Instytucje te będą będą podejmowały działania służące promocji zdrowia w powiecie do 2013 roku. Pierwszym krokiem będzie oznakowanie przystanków komunikacji miejskiej naklejkami oznaczającymi zakaz palenia oraz zorganizowanie głośnych obchodów z okacji Światowego Dnia bez Papierosa, który odbędzie się 31 maja.
Trzy lata temu w akcji wzięły udział tylko trzy miasta: Łódź, Rzeszów i Szczecin. To bardzo ważne, że w Łomży również podejmuje się działania antynikotynowe. Powszechnie wiadomo, że palenie papierosów jest niebezpiecznym uzależnieniem, niosącym za sobą wiele negatywnych skutków, przede wszystkim bardzo poważne choroby, np. nowotwory płuc i krtani. Nikotyna i substancje smoliste zatruwają cały organizm, powodują niedotlenienie serca, miażdżycę naczyń i prowadzą do zawału serca. Niewiele osób jeszcze zdaje sobie sprawę, że bierne palenie również jest bardzo szkodliwe. Dym nikotynowy jest silną trucizną i zawiera wiele szkodliwych substancji chemicznych. Dlatego też im częściej i głośniej będzie się o tym mówić, tym więcej osób może zmieni coś w swoim życiu i życiu swoich bliskich.
Komentarze