Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 10 stycznia 2025 06:37
Reklama

Ranking szkół. I LO się trzyma, II LO i „Ekonomik" awansują

I LO im. Tadeusza Kościuszki w Łomży utrzymało pozycję wśród najlepszych w regionie i kraju. Bardzo dużym awansem spośród miejskich szkół mogą się poszczycić II LO i „Ekonomik“. Tradycyjny ranking szkół ponadgimnazjalnych przygotował portal edukacyjny Perspektywy.

I LO im. Tadeusza Kościuszki w Łomży utrzymało pozycję wśród najlepszych w regionie i kraju. Bardzo dużym awansem spośród miejskich szkół mogą się poszczycić II LO i „Ekonomik“. Tradycyjny ranking szkół ponadgimnazjalnych przygotował portal edukacyjny Perspektywy.

Zestawienie 500 krajowych liceów ogólnokształcących i 300 techników przygotowane zostało po raz 17. Przez wiele lat podstawą rankingu były wyniki uczniów w ogólnopolskich olimpiadach przedmiotowych. Od kilku wprowadzone zostały zmiany. „Głównym kryterium rankingowym (w klasyfikacji liceów i techników) są wyniki maturalne, zarówno z przedmiotów obowiązkowych, jak i dodatkowych. W połączeniu z kryterium opartym na sukcesach szkół w olimpiadach oraz – w przypadku techników – z wynikami egzaminów zawodowych daje to znakomity zestaw 'sztywnych' kryteriów oceny“ - wyjaśniają organizatorzy.

Łomżyńska „Jedynka“ z ulicy Bernatowicza jest obecna wśród najlepszych polskich ogólniaków już tradycyjnie. Tym razem w krajowej klasyfikacji zajęła 79. miejsce, czyli lepsze niż przed rokiem (była 88). Straciła jednak na zmianie reguł rankingu. W latach, kiedy decydowały tylko sukcesy w olimpiadach zajmowała znacznie wyższe lokaty. Tym razem także w zestawieniu „olimpijskim“ I LO jest 32. w Polsce, ale w „maturalnym“ - już tylko 94.

Bardzo dobre wskaźniki dotycząe egzaminów dojrzałości zapewniły za to ogromny awans w rankingu II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Łomży - z 371. miejsca w 2015 roku aż na 223. w tym. Ze szkół Ziemi Łomżyńskiej, wśród czołowych 500. Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych Perspektywy 2016, pojawiło się jeszcze LO im. Mikołaja Kopernika w Grajewie (310 miejsce).

Do zmiany lokalnego lidera doszło natomiast w zestawieniu techników. „Skok“ na 126. miejsce w kraju z 210. rok wcześniej, wykonało technikum w Zespole Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących nr 6 w Łomży. Wyprzedziło w ten sposób wieloletniego lokalnego lidera, czyli technikum w Zespole Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących nr 5, które zajęło 147. miejsce (rok wczesniej - 110).

Pięknie spisało się także technikum w Zespole Szkół nr 2 im. 9 Pułku Strzelców Konnych w Grajewie, które spoza czołowej 300. rok temu awansowało aż na 128 miejsce w Polsce.     

W województwie podlaskim najwyższe pozycje w rankingu Perspektyw zajęły szkoły z Białegostoku. Wśród liceów ogólnokształcących są to: I LO im. Adama Mickiewicza (42 w kraju), II LO im. księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej (47) oraz III LO im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego (71). Czwarte w regionie jest wspomniane już łomżyńskie I LO, a piąte – I LO im. Marii Konopnickiej (swoją drogą, to dobra patronka – dwie szkoły w pierwszej dziesiątce w województwie) w Suwałkach. W klasyfikacji „olimpjskiej“ lider jest ten sam – I LO w Bialymstoku, ale już za nim łomżyński „Kościuszko“ tuż przed kolejnymi białostockimi ogólniakami. Maturalne wskaźniki najlepsze ma z kolei II LO w Białymstoku wyprzedzając I i III ze swojego miasta.

Kształcenie techniczne w stolicy województwa także jest na bardzo wysokim poziomie. Najlepsze technikum w województwie prowadzi Zespół Szkół Elektrycznych w Białymstoku (29 w kraju). W pierwszej piątce w tym zestawieniu znalazły się również: Zespół Szkół Handlowo – Ekonomicznych w Białymstoku (62 w Polsce), Zespół Szkół Budowlano – Geodezyjnych w Białymstoku (96), Technikum nr 1 im. 2 Korpusu Polskiego w ACE w Augustowie (99) oraz wspomniany już ZSEiO nr 6 w Łomży.

Krajowi mistrzowie to tradycyjnie XIII LO w Szczecinie i po raz pierwszy Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II w Kleszczowie (woj. Łódzkie).


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama