Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 10 stycznia 2025 06:08
Reklama

Może być nawet ośmiu kandydatów do Senatu

Główne partie polityczne , ale także lokalne organizacje będą miały możliwość wystawić swoich kandydatów w uzupełniających wyborach do Senatu w okręgu wyborczym nr 59, który tworzą Łomża i Suwałki oraz powiaty: augustowski, grajewski, kolneński, łomżyński, moniecki, sejneński, suwalski i zambrowski.

Główne partie polityczne , ale także lokalne organizacje będą miały możliwość wystawić swoich kandydatów w uzupełniających wyborach do Senatu w okręgu wyborczym nr 59, który tworzą Łomża i Suwałki oraz powiaty: augustowski, grajewski, kolneński, łomżyński, moniecki, sejneński, suwalski i zambrowski.

W ustawowym terminie do Państwowej Komisji Wyborczej wpłynęły zawiadomienia o utworzeniu ośmiu komitetów wyborczych. Jeszcze w ubiegłym tygodniu zrobiły to: Prawo i Sprawiedliwość, Platforma Obywatelska, Polskie Stronnictwo Ludowe i Nowoczesna Ryszarda Petru. W ostatnich godzinach przyjmowania zgłoszeń dołączyły jeszcze: Partia KORWIN i  Samoobrona, a także KW "Szary Obywatel" oraz KW "Praca i Przyszłość - Jerzy Ząbkiewicz Senatorem Twojego Regionu".

Każdy z nich - po spełnieniu kolejnych wymogów - będzie mógł zgłosić kandydata do Senatu. Termin upływa 26 stycznia o północy.

Potencjalnych senatorów może być zatem 8, ale niekoniecznie. Z całą pewnością do walki o mandat stanie przedstawiciel PiS, bo rządząca partia miała w tym okręgu senatora Bohdana Paszkowskiego i po prostu nie zechce oddać zdobytego "pola". Partie tworzące obecną opozycję parlamentarną natomiast spróbują pokazać, że PiS może zostać pokonany. Są sygnały, że zastanawiają się nad wystawieniem wspólnego kandydata. Zapewne też mniejsze ugrupowania i komitety zechcą skorzystać z możliwości promocji (przysługuje kandydatom m. in. bezpłatny czas antenowy w mediach publicznych), nawet nie licząc na ostateczny sukces. 

Przypomnijmy, że prezydent RP na 6 marca zarządził wybory uzupełniające do Senatu w okręgu nr 59. Decyzja głowy państwa jest konsekwencją wygaśnięcia mandatu senatora Bohdana Paszkowskiego, który został wojewodą podlaskim. Zgodnie z prawem, nie można łączyć mandatu parlamentarnego z funkcją wojewody. Ponieważ wybory senackie odbywają się w okręgach jednomandatowych, nie ma także mechanizmu wchodzenia na zwolnione miejsce kolejnej osoby z listy. 

Inne ważniejsze terminy harmonogramu wyborczego to:

26 stycznia – ostatni dzień (do godz. 24) zgłaszania kandydatów w wyborach;

do 14 lutego – procedury tworzenia obwodowych komisji wyborczych oraz list uprawnionych do głosowania w miastach i gminach;

od 20 lutego do 4 marca (godz. 24) – kampania wyborcza z m.in. z bezpłatnymi audycjami wyborczymi w regionalnych mediach publicznych;

6 marca – głosowanie w godzinach 7.00 – 21.00.

Przedterminowe wybory kosztować mają około miliona złotych. Głównie na wynagrodzenie dla członków obwodowych komisji wyborczych. 

Jak było

W wyborach, które odbyły się w październiku w okręgu nr 59, uprawnionych do głosowania było ponad 377,6 tysiąca mieszkańców (teraz będzie to zapewne zbliżona liczba). Frekwencja wyniosła 42,8 proc. Bezapelacyjnie wygrał reprezentujący Prawo i Sprawiedliwość Bohdan Paszkowski. Poparło go ponad 76,5 tysiąca wyborców, czyli 49,65 procent. Drugi w tej rywalizacji był Mieczysław Bagiński z Polskiego Stronnictwa Ludowego – ponad 42,6 tys. głosów. (27,67 proc.).


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama