Na 100 pielęgniarek i położnych w Polsce, które już uzyskały nowe uprawnienia do wystawiania recept na lekarstwa, aż 10 pracuje w Łomżyńskim Centrum Medycznym. Skorzystają na tym pacjenci placówki.
- Będzie to oznaczać zdecydowaną poprawę jakości usług dla osób z przewlekłymi chorobami stanowiącymi duży problem społeczny, takimi jak cukrzyca czy nadciśnienie – mówi Waldemar Pędziński, prezes ŁCM. - Co 2 – 3 wizytę u lekarza po receptę, zlecenie czy skierowanie będą mogli zastąpić kontaktem z pielęgniarką, od której uzyskają potrzebną pomoc. Oceniam, że dzięki temu lekarze będą mieli do dyspozycji około 20 procent czasu więcej dla pozostałych pacjentów i przyjmowanie nowych.
Przepisy rozszerzające uprawnienia pesonelu placówek medycznych weszły w życie od
1 stycznia 2016 roku. Pielęgniarki i położne posiadające dyplom ukończenia studiów magisterskich lub tytuł specjalisty w swoich dziedzinach, będą mogły samodzielnie wystawiać recepty na leki określone w rozporządzeniu ministra zdrowia oraz zlecenia na wyroby medyczne. Pielęgniarki i położne po studiach licencjackich będą także mogły wypisywać recepty i zlecenia, ale na zlecenie lekarza w ramach kontynuacji leczenia (np. w chorobach przewlekłych). Obie grupy będą mogły ponadto wystawiać skierowania na niektóre rodzaje badań diagnostycznych (część laboratoryjnych oraz RTG klatki piersiowej).
Warunkiem uzyskania nowych uprawnień było nie tylko odpowiednie wykształcenie
i doświadczenie zawodowe, ale także ukończenie specjalistycznego kursu „Ordynowanie leków i wypisywanie recept“. W Łomżyńskim Centrum Medycznym przystąpiło do niego
8 pielęgniarek i 2 położne.
Ponad 40 godzin poświęciły pod okiem fachowców na poznawanie tajników m. in. farmakologii czy prawa medycznego, a także procedur związanych z wystawianiem recept. Kurs zakończony został egzaminem, który pomyślnie i na wysokim poziomie zaliczyły wszystkie uczestniczki. Zaświadczenia otrzymały od szefa ŁCM, doktora Waldemara Pędzińskiego. Zrewanżowały mu się specjalnie oprawioną „grafiką“, którą zilustrował jeden ze swoich wykładów.
- Kurs nie należał do najłatwiejszych – podkreśla Katarzyna Borawska, magister pielęgniarstwa, która zdobyła nowe uprawnienia. - Cieszy podniesienie kwalifikacji. Trochę się obawiamy nowych zadań, ale za nami są wspaniali lekarze Łomżyńskiego Centrum Medycznego, dzięki którym ta woda nie będzie taka głęboka.
Zachęcony sukcesem pionierskiego w Łomży i regionie kursu Waldemar Pędziński zapowiada zorganizowane kolejnego. Zaprasza też do współpracy inne podmioty ochrony zdrowia, które planują starania o nowe uprawnienia dla personelu.
Komentarze