Piękny łomżyński akcent miały tegoroczne uroczystości Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych w Warszawie. Z rąk prezydenta RP Andrzeja Dudy Złoty Krzyż Zasługi „za zasługi w pielęgnowaniu pamięci o najnowszej historii Polski” otrzymał Dariusz Syrnicki z Łomży, przyjaciel Telewizji Narew, bohater wielu programów, a czasami także ich współautor.
- To przede wszystkim duże zaskoczenie dla mnie – mówi Dariusz Syrnicki. - Właściwie dopiero wczoraj otrzymałem telefoniczne potwierdzenie, że powinienem przyjechać. Kolejnym zaskoczeniem była skala wydarzenia. Znalazłem się wśród weteranów, rodzin, tych, którym nie dane było doczekać, ludzi, którzy robią wspaniałe rzeczy dla ocalenia pamięci, dwóch nominowanych właśnie generałów. Ja zajmuję się historią tylko w wolnych chwilach, poza zawodowymi obowiązkami.
Twórca i sensei (mistrz) Łomżyńskiego Klubu Karate jest od lat niemniej znany jako pasjonat historii. Gromadzi dokumenty dotyczące podziemia niepodległościowego na Ziemi Łomżyńskiej, walk i bezimiennych przez lata bohaterów. Przygotowuje publikacje odkrywające dla współczesnych tak niezwykłe postacie jak Kazimierz Żebrowski „Bąk“ czy Antoni Kozłowski „Biały“. Wraz z nami zaprosił do studia Telewizji Narew kapitana Bronisława Karwowskiego. Poprowadził telewizyjną rozmowę z łomżyńskim bohaterem Powstania Warszawskiego i podziemia niepodległościowego Mieczysławem Bruszewskim, kawalerem orderu Virtuti Militari. Bierze też udział w organizowaniu spotkań i uroczystości poświęconych Żołnierzom Wyklętym.
- Kiedy prezydent Andrzej Duda wręczał mi odznaczenie, upomniałem się o obu naszych wspaniałych weteranów. Potem jeszcze raz i rozmawiałem już nawet z jednym z ministrów Kancelarii Prezydenta – dodaje Dariusz Syrnicki.
Uroczystości, podczas których znalazł się wśród uhonorowanych przez prezydenta Andrzeja Dudę, odbyły się w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Poprzedzone były mszą św. w intencji Żołnierzy Wyklętych w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Następnie odbył się apel pamięci na dziedzińcu Muzeum Wojska Polskiego.
Już w Pałacu Prezydenckim odbyło się także wręczenie awansów generalskich pułkownikom: Krzysztofowi Królowi, zastępcy dowódcy Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód w Szczecinie oraz Jarosławowi Kraszewskiemu, dyrektorowi Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego.
Pełna lista awansowanych i udekorowanych:
„W Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wręczył nominacje oficerskie oraz odznaczenia państwowe osobom zasłużonym dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej oraz w pielęgnowaniu pamięci o Żołnierzach Wyklętych.
Prezydent RP wręczył nominację na stopień generała brygady pułkownikowi niepodlegającemu obowiązkowi służby wojskowej Janowi Podhorskiemu.
Prezydent przekazał również na ręce przedstawicieli rodzin pośmiertne akty mianowania na pierwszy stopień oficerski podporucznika Żołnierzy Wyklętych.
Na pierwszy stopień oficerski podporucznika pośmiertnie mianowani zostali:
szer. Bolesław BUDELEWSKI
żołnierz Armii Krajowej i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, skazany na karę śmierci w 1948 r.
szer. Zygfryd KULIŃSKI
żołnierz Ruchu Oporu Armii Krajowej i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, skazany w 1949 r. na karę śmierci
sierż. Józef ŁUKASZEWICZ
żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych, skazany w 1949 r., na karę śmierci
plut. pchor. Roman Henryk PAWŁOWSKI
żołnierz Armii Krajowej, kurier Rządu Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźstwie, skazany w 1949 r. na karę śmierci
st. sierż. Adam GAJDEK
żołnierz Związku Walki Zbrojnej, Armii Krajowej oraz Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, skazany w 1948 r. na karę śmierci
szer. Karol RAKOCZY
żołnierz Ruchu Oporu Armii Krajowej oraz Narodowych Sił Zbrojnych, skazany w 1949 r. na karę śmierci
szer. Bolesław CZĘŚCIK
żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych oraz Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, skazany w 1951 r., na karę śmierci
szer. Marian KACZMAREK
kurier emigracyjnego ośrodka wywiadowczego w Barkhausen, skazany w 1952 r., na karę śmierci
szer. Stanisław KUTRYB
żołnierz Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, skazany w 1949 r., na karę śmierci
Odznaczeni zostali:
KRZYŻEM WIELKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI
pośmiertnie
Tadeusz DANILEWICZ
pseudonimy: „Kuba”, „Kossak”, „Doman”, „Łoziński”, żołnierz kampanii wrześniowej 1939 r., uczestnik Powstania Warszawskiego, Komendant Główny Narodowego Zjednoczenia Wojskowego
KRZYŻEM OFICERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI
pośmiertnie
Władysław ZARZYCKI
współpracownik Hieronima Dekutowskiego "Zapory" oraz Zdzisława Brońskiego "Uskoka". Jego gospodarstwo było jedną z najbardziej zaufanych kwater. W nocy z 2 na 3 kwietnia 1949 r. grupa operacyjna UB, MO i KBW, otoczyła gospodarstwo Państwa Zarzyckich. Władysław Zarzycki został skazany na 15 lat więzienia. Zwolniony w 1954 r.
KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI
Aleksander CZARNOWSKI
żołnierz Ruchu Oporu Armii Krajowej oraz Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Od stycznia 1946 r. do stycznia 1947 r. walczył w oddziale Edmunda Pawłowskiego ps. Sęp”, działającym na pograniczu Mazowsza i Podlasia.
Andrzej KAMIENIARZ
żołnierz Narodowej Organizacji Wojskowej więziony w latach 1952-1957
Zbigniew TUSZEWSKI
Żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych, aresztowany 20 lipca 1945 r., i skazany na 6 lat więzienia. Zwolniony w 1946 r.
pośmiertnie
Tadeusz KRAWCZYK
uczestnik Wojny Obronnej 1939 r., żołnierz Armii Krajowej a następnie Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, zginął 15 czerwca 1946 r. pod Zwoleniem
za wybitne zasługi poniesione z niezwykłym poświęceniem w walce o suwerenność i niepodległość Państwa Polskiego
KRZYŻEM Z MIECZAMI ORDERU KRZYŻA NIEPODLEGŁOŚCI
Edward GRYSZKA
żołnierz Armii Krajowej, uczestnik akcji na posterunek Milicji Obywatelskiej w Irządzach, represjonowany w okresie powojennym
za wybitne zasługi w obronie suwerenności i niepodległości Państwa Polskiego
KRZYŻEM ORDERU KRZYŻA NIEPODLEGŁOŚCI
Genowefa ALEKSANDER
członek Narodowych Sił Zbrojnych, Aresztowana przez Urząd Bezpieczeństwa w marcu 1949 r.. W 1950 r. skazana na 2 lata więzienia.
Kazimierz CIMOCHOWICZ
żołnierz Armii Krajowej, Ruchu Oporu Armii Krajowej oraz Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość gdzie pełnił funkcję łącznika mjr. Aleksandra Rybnika „Jerzego”
Barbara DZIAKOWSKA
członek Narodowych Sił Zbrojnych, Została aresztowana w marcu 1949 r i skazana na 5 lat więzienia.
Jan FIDZIŃSKI
członek Narodowej Organizacji Wojskowej w latach 1947-1949, aresztowany w 1949 r., i skazany na 8 lat więzienia. Zwolniony w 1954 r.
Janusz KAMOCKI
żołnierz Narodowej Organizacji Wojskowej/Armii Krajowej oraz Narodowego Zjednoczenia Wojskowego
Halina LEONOWICZ-RADŁOWSKA
członek Armii Krajowej, NIE, Delegatury Sił Zbrojnych na Kraj oraz Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Aresztowana w sierpniu 1946 r. i skazana na 5 lat więzienia. Zwolniona w 1947 r., na mocy amnestii
Kazimierz PAJERSKI
członek Ruchu Oporu Armii Krajowej i Polskiej Organizacji Wojskowej. Skazany przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Katowicach w dniu 14 września 1950 r. na 2 lata więzienia. Zwolniony w 1952 r.
Alfred SAMBOR
żołnierz Korpusu Bezpieczeństwa Armii Krajowej, aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa w październiku 1945 r. Zwolniony w listopadzie tego roku. Zagrożony ponownym aresztowaniem ukrywał się pod zmienionym nazwiskiem w Bytomiu i Wrocławiu.
Emil WAŁĘGA
Członek Armii Krajowej oraz NIE. Aresztowany w 1946 r. w Gorlicach, przesłuchiwany przez 18 miesięcy. Po wypuszczeniu na wolność wstąpił do Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość
Jan ZADĘCKI
żołnierz Armii Krajowej oraz Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość
pośmiertnie
Nikodem NOWAKOWSKI
członek Narodowej Organizacji Wojskowej i Armii Krajowej, aresztowany w latach 1944-1945
za wybitne zasługi w pracy artystycznej i twórczej, za pielęgnowanie pamięci o najnowszej historii Polski
KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI
Arkadiusz GOŁĘBIEWSKI
za wybitne zasługi w pielęgnowaniu pamięci o najnowszej historii Polski
KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI
Tadeusz PŁUŻAŃSKI
za zasługi w upowszechnianiu wiedzy o najnowszej historii Polski
ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI
Mariusz BECHTA
Rafał DRABIK
Dariusz IWANECZKO
Krzysztof KACZMARSKI
Andrzej ROMANIAK
Rafał SIERCHUŁA
Dariusz SYRNICKI
Bartosz TOMCZAK
za zasługi w pielęgnowaniu pamięci o najnowszej historii Polski
SREBRNYM KRZYŻEM ZASŁUGI
Leszek GLINIECKI
Andrzej GÓRSKI
Marcin MAŚLANKA
Grzegorz SUL
Fot. TVP Parlament
Komentarze