Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 14:55
Reklama

Czy wiesz jak segregować śmieci w domu?

Po co segregować śmieci? Jak segregować śmieci w domu? Jakie śmieci wrzucać do poszczególnych kontenerów? Zasady segregowania odpadów Kolory kontenerów na śmieci. Po co segregować odpady? 

Segregowanie śmieci to jedna z najlepszych metod ograniczenia ilości odpadów, prowadząca do odzyskania surowców nadających się do ponownego użytku lub do przetworzenia i wykorzystania przy produkcji nowych materiałów. Segregacja odpadów oraz ich recykling prowadzi do zmniejszenia ilości szkodliwych dla środowiska, trudno rozkładających się śmieci; zmniejszenia zużycia surowców naturalnych (np. drewna przy produkcji papieru); oszczędności miejsca na wysypiskach i zmniejszenia ich liczby; ograniczenia zużycia energii i surowców nieodnawialnych, a także zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska.

Jak segregować odpady w domu?

W Polsce nie istnieje przymus segregowania śmieci w domu. Jednak uchwalona w 2011 r., a obowiązująca od 1 lipca 2013 r. ustawa śmieciowa nagradza osoby grupujące odpady niższymi opłatami. Innymi słowy segregowanie odpadów w domu się opłaca.

Istnieje kilka metod segregowania śmieci. Jak musimy robić to w domu zależy od firmy zajmującej się wywozem śmieci na naszym terenie. Tradycyjny model segregowania odpadów dzieli je na sześć kategorii oznaczonych różnymi kolorami.

Kolor żółty to odpady z tworzyw sztucznych (plastik) i opakowania wielomateriałowe (Tetra Pack).

Do pojemników koloru żółtego wrzucamy: plastikowe butelki po napojach (PET), płynach do mycia naczyń, worki, reklamówki, plastikowe zakrętki, opakowania po jogurtach i serkach, plastikowe koszyczki po owocach, opakowania Tetra Pack (np. kartony po mleku i sokach). Butelki PET przed wrzuceniem do żółtego worka lub kontenera powinny być czyste, zostać pozbawione zakrętek i zgniecione.

Kolor niebieski kontenerów to papier i tektura.

Do worków i pojemników koloru niebieskiego wrzucamy: gazety, czasopisma, książki, papier pakowny, katalogi, zeszyty, torebki papierowe, tekturę falowaną, pudełka tekturowe, kartony itd. Papier wrzucany do pojemników powinien być czysty ( np. nie zatłuszczony) i suchy.

Kolor biały kontenerów to szkło opakowaniowe bezbarwne.

Do worków i pojemników koloru białego wrzucamy: przeźroczyste szklane słoiki i butelki po napojach i żywności, butelki po alkoholach, szklane opakowania po kosmetykach itd. Ważne, aby wyrzucane odpady szklane nie zostały wcześniej potłuczone, były czyste i pozbawione metalowych czy plastikowych nakrętek, zacisków i uszczelek.

Kolor zielony kontenerów i worków to szkło opakowaniowe barwione (kolorowe).

Do worków i pojemników koloru zielonego wrzucamy: kolorowe butelki po napojach i żywności, barwione butelki po napojach alkoholowych, kolorowe szklane opakowania po kosmetykach. Ważne, aby wrzucane odpady szklane nie zostały wcześniej potłuczone, były czyste i pozbawione metalowych czy plastikowych nakrętek, zacisków i uszczelek.

Kolor czerwony kontenerów i worków to metale.

Do worków i pojemników koloru czerwonego wrzucamy: puszki po konserwach i napojach, inne drobne metale (np. kapsle). Przed wrzuceniem puszek do czerwonego worka należy je możliwie najbardziej opróżnić i zgnieść. 

UWAGA!! Rolę czerwonego pojemnika odgrywają często kontenery w kolorze żółtym. 

Trafiają wtedy do nich zarówno tworzywa sztuczne i opakowania Tetra Pack jak i puszki oraz drobny złom.

Kolor brązowy kontenerów i worków to odpady biodegradowalne (zielone + odpadki kuchenne).

Do worków i pojemników koloru brązowego wrzucamy: trawę, liście i drobne gałęzie, chwasty, trociny i skorupki jaj, kwiaty, owoce i warzywa.

Co z resztą śmieci?

Wszystkie inne śmieci, których nie można przyporządkować do żadnego z kolorów, należy wyrzucać do pojemników przeznaczonych dla zmieszanych odpadów komunalnych. Lub w przypadku charakterystycznych odpadów jak sprzęt AGD i RTV, akumulatory, baterie, leki itd. w odpowiednich do tego punktach.

Uproszczona metoda segregowania śmieci: „suche, mokre, szkło”

W tej metodzie segregujemy śmieci na trzy kategorie:
– suche: wszystkie odpady nadające się do recyklingu oprócz szkła tj.: tworzywa sztuczne, opakowania Tetra Pack, papier, metal;
– mokre: wszystkie śmieci nie nadające się do recyklingu
– szkło: szkło opakowaniowe bezbarwne i barwione


Podziel się
Oceń

Komentarze

ry 21.10.2013 16:21
spk rysunek
Reklama