Mocny i wspólny głos łomżyńskich radnych
Nieczęsto osiągana jednomyślność połączyła radnych miejskich Łomży już na początku obrad, które rozpoczęli dzisiaj o godzinie 10. Bez dyskusji i głosów sprzeciwu zdecydowali się wystąpić w obronie pracowników Ośrodka Migracyjnego Ksiąg Wieczystych przy Sądzie Okręgowym w Łomży oraz przeciw działaniom mogącym opóźnić budowę obwodnicy Łomży.
ZDJĘCIA
Ustawa, która doprowadziła do utworzenia kilkunastu w kraju Ośrodków Ksiąg Wieczystych (zajmowały się przeniesieniem zawartości papierowych ewidencji nieruchomości do archiwum elektronicznego) określiła także termin zakończenia ich działalności na koniec czerwca 2014 roku. W większości przypadków już od dłuższego czasu podejmowane są działania, aby zająć się osobami, które stracą pracę w tych placówkach. Otrzymały oferty zatrudnienia, głównie w lokalnych sądach. W Łomży jeszcze żadne rozwiązania nie zostały przygotowane.
- Jest to blisko 60 dobrze wykształconych prawników, specjalistów administracji – podkreślał wczoraj Maciej Borysewicz, przewodniczący Rady Miejskiej. - Nie możemy dopuścić do zmarnowania ich potencjału.
Wcześniej już wystąpienia w obronie pracowników łomżyńskiego ośrodka wystosowali radni Sejmiku województwa oraz prezydent Łomży.
Podobnie jednoznacznie radni miejscy i prezydent Mieczysław Czerniawski z zaniepokojeniem wypowiedzieli się o działaniach administracji drogowej – np. braku decyzji środowiskowej – które mogą na wiele miesięcy, albo nawet lat odsunąć perspektywę budowy obwodnicy Łomży i całej trasy Via Baltica.
Poniżej prezentujemy stanwiska Rady i Prezydenta:
Stanowisko Rady Miejskiej Łomży
w sprawie zaniechań polegających na powstawaniu braków w dokumentacji złożonej
przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad
do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Białymstoku
skutkujących wydaniem ostatecznej decyzji środowiskowej
dotyczącej budowy Via Baltica z wyłączeniem odcinka obwodnicy Łomży
My Radni Rady Miejskiej Łomży wyrażamy zdecydowany sprzeciw przeciwko planom wyeliminowania budowy obwodnicy Łomży poza perspektywę 2020 roku.
Brak decyzji środowiskowej dla obwodnicy Łomży może przekreślić starania mieszkańców Łomży o jej szybką budowę. Tymczasem przejeżdżające przez Łomżę tysiące samochodów, w tym szczególnie ciężarowe powodują ogromne uciążliwości i utrudniają życie jej mieszkańcom. Ulica Wojska Polskiego będąca główną arterią miasta nie wytrzymuje takiego ruchu i występujących przeciążeń. Nieustannie tworzą się „korki”, pękają ściany okolicznych domów, zwiększa się liczba wypadków, postępuje degradacja miejskiego środowiska.
Oddalanie się perspektywy budowy obwodnicy Łomży wzbudza zdecydowany społecznych sprzeciw – reaktywowany został Społeczny Komitet Obrony Obwodnicy Łomży. Marginalizowanie przez władze centralne i wojewódzkie miasta Łomży staje się faktem i budzi społeczne frustracje.
Mając na względzie powyższe żądamy podjęcia jak najszybszych i efektywnych działań skutkujących budową obwodnicy Łomży. Żądamy pilnej interwencji Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, która zobowiąże Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Białymstoku do pilnego złożenia kompletnej dokumentacji celem wydania decyzji środowiskowej na nieuwzględniony odcinek Via Baltica – obwodnicy Łomży.
Wyrażamy przekonanie, że głos reprezentantów społeczności miasta nie pozostanie bez odzewu.
Stanowisko Rady Miejskiej Łomży
z dnia 30 października 2013 r.
ws. wygaszenia działalności Ośrodka Migracyjnego Ksiąg Wieczystych w Łomży
Ze względu na dobiegający końca, proces migracji ksiąg wieczystych oraz planowany na dzień 30 czerwca 2014 roku, termin wygaszenia działalności Ośrodka Migracyjnego Ksiąg Wieczystych w Łomży, a co za tym idzie likwidację kilkudziesięciu stanowisk pracy - Rada Miejska Łomży, wsłuchując się w troskę zaniepokojonych o swoją przyszłość pracowników, zwraca się do Ministra Sprawiedliwości oraz Prezesa Sądu Okręgowego w Łomży z apelem o podjęcie natychmiastowych działań zmierzających do ochrony przedmiotowych miejsc pracy.
Jako przedstawiciele władzy samorządowej miasta Łomża, jesteśmy zaniepokojeni dalszymi losami Ośrodka i jego pracowników. Nasze zdziwienie budzi fakt, braku dialogu z pracownikami a przede wszystkim brak jakichkolwiek dla nich propozycji czy przekazania podstawowych informacji.
Z docierających do nas informacji wynika, że w stosunku do innych tego typu Ośrodków w kraju są już sprecyzowane plany na przyszłość. Migratorzy z wielu podobnych Ośrodków np. we Wrocławiu, Elblągu czy Gorzowie Wielkopolskim znajdują zatrudnienie w Sądach Okręgowych i Rejonowych, bez konkursów zewnętrznych. W przypadku Ośrodka w Łomży, na wolne etaty odbywa się nabór zewnętrzny, podczas gdy po spotkaniu w Ministerstwie Sprawiedliwości, które odbyło się 01 lipca 2013r., padły zapewnienia o tym, że migratorzy będą zatrudniani na zwalniających się etatach w sądach, co niestety nie ma odzwierciedlenia tej sytuacji. Mimo, iż pracownicy Ośrodka kierowali wnioski o przeniesienie na dwa wolne etaty urzędnicze w Sądzie Rejonowym w Łomży, wnioski te zostały odrzucone.
Faktem jest, że OMKW w Łomży jest jedynym tego typu zakładem pracy w ramach apelacji białostockiej i jednym z największych zakładów pracy w Łomży. Zatrudnia 64 pracowników o dużym doświadczeniu i kwalifikacjach, w tym 14 pracowników to referendarze sądowi, a 50 migratorzy ksiąg wieczystych. Są to ludzie młodzi, wykształceni, których główną troską jest praca i zapewnienie środków do życia dla własnych rodzin.
Wobec powyższych planów, a w szczególności wobec braku jakichkolwiek działań, Rada Miejska Łomży wyraża szczególny niepokój i prosi o poinformowanie o dalszych planach i podejmowanych działaniach, odnośnie osób zatrudnionych w Ośrodku Migracyjnym Ksiąg Wieczystych w Łomży.
W sprawie planowanego wygaszenia działalności Ośrodka Migracyjnego Ksiąg Wieczystych w Łomży, prawie dwa tygodnie temu, Prezydent Mieczysław Czerniawski wysłał pismo z prośbą o wyjaśnienia do Ministra Sprawiedliwości Marka Biernackiego. Jego treść prezentujemy poniżej.
Sz. Pan
Marek Biernacki
Minister Sprawiedliwości
Szanowny Panie Ministrze,
Zwracam się w sprawie Ośrodka Migracyjnego Ksiąg Wieczystych w Łomży. Zbliża się termin wygaszenia jego działalności, a pracownicy są pełni obaw o przyszłość. Mnie również niepokoi, że wobec zapowiedzi likwidacji placówki, nie ma żadnych informacji co do losów jego kadry.
W OMKW w Łomży pracują 64 osoby. To kompetentni, wykwalifikowani pracownicy. Ich doświadczenie, zdobyte w Ośrodku, może zostać zaprzepaszczone, gdy z dniem 30 czerwca 2014 roku stracą pracę. 1 lipca 2013 r. pracownicy OMKW na spotkaniu w Ministerstwie Sprawiedliwości otrzymali zapewnienie, że znajdą pracę na zwalniających się etatach w sądach. Z informacji dobiegających z różnych miast wynika, że migratorzy zatrudniani są w sądach okręgowych i rejonowych bez konkursów zewnętrznych. W Łomży żadna z tych praktyk nie jest stosowana. 64 osób, w większości młodych, stoi przed widmem utraty pracy. W mieście takim jak Łomża, gdzie stopa bezrobocia przekracza 17 proc., może to oznaczać konieczność dokonania dramatycznego wyboru – zasiłek czy emigracja. Najprawdopodobniej młodzi, dobrze wykształceni ludzie nie znajdą szansy na pracę w rodzinnym mieście.
Proszę Pana Ministra o informacje dotyczące przyszłości placówki i losów jej kadry. Proszę o rozważenie, czy jest możliwość utrzymania tych miejsc pracy w resorcie sprawiedliwości, przykładem innych ośrodków.
Mieczysław Czerniawski
Prezydent Łomży
Komentarze