Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 06:30
Reklama

Odpady – co się z nimi dzieje?

Wypełniony śmieciami worek wrzucamy do kontenera. Coraz większa część z nas segreguje odpady. Plastik, szkło i papier wyrzucamy do specjalnie przygotowanych pojemników w odpowiednich kolorach. W niektórych gminach mieszkańcy kupują specjalne kolorowe worki, w których zbierają posegregowane odpady.


Wypełniony śmieciami worek wrzucamy do kontenera. Coraz większa część z nas segreguje odpady. Plastik, szkło i papier wyrzucamy do specjalnie przygotowanych pojemników w odpowiednich kolorach. W niektórych gminach mieszkańcy kupują specjalne kolorowe worki, w których zbierają posegregowane odpady.

Pozbywamy się śmieci z domu i problem teoretycznie znika. Przynajmniej z naszych oczu. Ale co dalej dzieje się ze śmieciami?


 Wysypisko śmieci

 Po śmieci przyjeżdża śmieciarka i wywozi je na składowisko. W Polsce tak się dzieje z większością wyrzucanych do domowego kosza odpadów. Wysypisko kiedyś było po prostu dziurą wykopaną w ziemi i stopniowo zapełnianą śmieciami. Obecnie muszą być to miejsca wyposażone tak, aby nie stanowiły zagrożenia dla środowiska – gleby, wody i powietrza. Nie wszystkie jeszcze składowiska spełniają europejskie wymogi ochrony środowiska. Łomżyńskie pod tym względem należy do najnowocześniejszych i najbezpieczniejszych

Na wysypiskach powstaje gaz wysypiskowy, który jest źródłem smrodu i niekiedy nawet gwałtownych wybuchów, pochłania tlen, zatruwa powietrze oraz wody powierzchniowe, zagrażając roślinom, zwierzętom, a w konsekwencji także ludziom. Gaz wysypiskowy można wykorzystać do produkcji energii, ale jak dotąd tylko

kilkanaście wysypisk w kraju zainwestowało w odpowiednie instalacje.

Ze składowiska śmieci o powierzchni około 15 ha można uzyskać ok. 40 GWh „zielonej energii” w ciągu roku!

Jednak nie wszystkie śmieci trafiają od razu na składowisko. Część kierowana jest do sortowni.

 
Sortownia odpadów

 W sortowni wykorzystywane są m.in. przesiewacze, które rozdzielają odpady według ich wielkości. Specjalne separatory, które wykorzystują magnesy czy siłę grawitacji, oddzielają od siebie z kolei odpady o różnych właściwościach fizycznych: osobno metal, osobno szkło, osobno papier. Po takim przygotowaniu są następnie zgniatane. Służą do tego specjalne prasy: pionowe (do belowania kartonów, folii, butelek PET, puszek aluminiowych), kanałowe (prasują m.in. tekstylia,

gumy, elementy drewniane) i rolujące. Czasami surowce wtórne muszą zostać pokruszone w różnego typu kruszarkach lub podziurawione w perforatorach.

Dotyczy to głównie plastikowych butelek, z których zapomnieliśmy zdjąć zakrętki. Wszystko po to, żeby nasze śmieci najpierw posegregować, a następnie zmniejszyć ich objętość, ułatwiając ich magazynowanie i transport do recyklerów.

 zdjęcia

A co z odpadami, które segregujemy w domu?

Śmieciarka, która zbiera posegregowane odpady z pojemników, wrzuca je do trzech osobnych komór. Do każdej z nich trafia inny rodzaj. Być może istnieją nieuczciwe firmy, które mają za nic nasze segregowanie, ale w takim przypadku trzeba udać się do władz naszej gminy z pretensjami, że nie kontrolują tej sytuacji.

Te odpady również trafiają do sortowni, która nie musi być wyposażona w tak specjalistyczny sprzęt, jak do segregacji wstępnej. W domach dokonaliśmy już tego sami. Dzięki temu taniej, szybciej i efektywniej można odzyskać surowce wtórne. Odpady poddawane są dalszej specjalistycznej segregacji.

Inny jest plastik z butelek, inny z reklamówek, do czego innego można wykorzystać tekturę, a do czego innego gazety. Takie surowce wtórne po sprasowaniu z sortowni transportowane są do recyklerów.

 

Spalarnia śmieci

 Odpady nienadające się do przetworzenia, można spalić w spalarni odpadów. Spalarnie powinny być wyposażone w specjalne filtry uniemożliwiające przedostanie się do atmosfery i gleby niebezpiecznych substancji. Spalanie śmieci może być także wykorzystane do produkcji energii. Ten sposób jej odzyskiwania pozwala zmniejszyć wykorzystywanie jej konwencjonalnych źródeł, co wymaga nakładów na ich wydobycie i transport.

Przypominamy, że do 2014 roku mamy zmniejszyć ilość składowanych odpadów komunalnych do maksimum 60 procent. Takie cele przyjęto w Krajowym Planie Gospodarki Odpadami 2014. W związku z tym planuje się budowę spalarni śmieci w kilku większych miastach Polski.
 


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama