Pomysł rewitalizacji łomżyńskiej Starówki zapoczątkowała Telewizja Narew. Inicjator przedsięwzięcia Artur Filipkowski zaprasza w każdy pierwszy piątek miesiąca o godzinie 9. do Restauracji „Na Farnej”. W kameralnej atmosferze toczą się tam debaty dotyczące renesansu Starego Miasta, zarówno w perspektywie halowej jak i w kontekście kulturowej zmiany. Dotychczas w akcję społeczną zaangażowali się lokalni przedsiębiorcy oraz Galeria „Aporia” Roberta Sokołowskiego.
Dziś prezentujemy propozycje Klubu Fotografii NURT w Łomży:
Przyłączamy się do ruchu społecznego, którego celem jest ożywienie naszej Starówki. W związku z tym , w imieniu łomżyńskich fotografików, mamy następujące propozycje:
1. Na rynku powinien stanąć pomnik figuralny księcia J. Mazowieckiego, który mógłby stanowić element zaprojektowanej w tym samym stylu – fontanny.
2. Stary Rynek /plac przed Ratuszem / powinien mieć zaprojektowany ciąg stałej ekspozycji planszowo-bilboardowej, na której prezentowano by dzieła plastyczno-fotograficzne i podobne.
3. W odbudowanej Hali Targowej powinny się – obok innych propozycji - znaleźć:
- stała galeria (wyłącznie fotograficzna) umożliwiająca prezentowanie fotografii łomżyńskiej i twórców zaproszonych, umożliwiająca jednocześnie spotkania klubowe twórców oraz prowadzenie warsztatów fotograficznych (głównie dla młodzieży szkolnej),
- kawiarnia klubowa dla plastyków, fotografików, malarzy, poetów – twórców naszej kultury,
- dwie sceny (o dużym metrażu): scena wewnętrzna/zamknięta/ i scena zewnętrzna- otwarta/letnia/; obie przeznaczone do występów muzycznych, teatralnych itp.,
- 2-3 mniejsze pomieszczenia do wynajmu komercyjnego,
- sklep turystyczno - pamiątkarski dla gości odwiedzających Łomżę.
Uwaga: Hala Targowa powinna pełnić rolę centrum kultury miejskiej i dlatego powinna być prowadzona przez sprawnego i znającego środowisko menagera podległego Urzędowi Miejskiemu. Menager/dyrektor powinien zadbać o całoroczny harmonogram prezentacji kulturowych tak, aby regularnie odbywały się tam imprezy/prezentacje/ koncerty itp. W tym celu powinien zaangażować do występów głównie naszych twórców kultury, m.in. instytucjonalnych (Orkiestra Kameralna, Teatr Laki i Aktora, MDK-DŚT, Świat Akordeonu itp.) oraz indywidualnych artystów tworzących łomżyńską kulturę. Mógłby też, zależnie od możliwości i potrzeb, zapraszać zespoły i twórców z innych regionów Polski i z zagranicy.
Tylko takie stałe, regularne i zaprojektowane działania mogą przyczynić się do wytworzenia u mieszkańców nawyku uczestniczenia w kulturze i w ten sposób podnieść rangę miasta jako miejsca atrakcyjnego turystycznie.
Komentarze