- W kulturze, a zwłaszcza w sztukach wizualnych, temat Drogi Krzyżowej jest ciągle aktualny i niesamowicie uniwersalny – mówi malarz Łukasz Zedlewski. - Zmierzenie się z cyklem ikonicznych wyobrażeń męki Chrystusa to dla malarza olbrzymie wyzwanie. Historia sztuki obfituje w przykłady malarstwa sakralnego i trzeba pokazać coś nowego, a jednocześnie być w twórczym dialogu z tym, co już było, z przeszłością.
„Piękno zbawi świat”
Wernisaż prac młodego artysty odbył się Muzeum Diecezjalnym w Łomży, aby przybliżyć odbiorcom sztuki misterium Męki Pańskiej.
- Pierwsza prezentacja wystawy odbyła się w bibliotece w Wyszkowie, kiedy ją zobaczyłem, wiedziałem, że musimy zorganizować wernisaż w Łomży – mówi Tomasz Grabowski, dyrektor Muzeum Diecezjalnego. – Przeżywamy czas Wielkiego Postu i refleksji nad śmiercią Jezusa Chrystusa. Mam nadzieję, że odwiedzenie wystawy pozwoli nam przejść osobliwą Drogę Krzyżową, w której sztuka wyzwoli emocje religijne, gdyż, jak powtarzał za Dostojewskim Jan Paweł II, „piękno zbawi świat”. Pamiętajmy też o słowach chorującego na raka krtani świętej pamięci księdza Tischnera, że cierpienie nie uszlachetnia i nie zbawia. Uszlachetniają i zbawiają ci, z którymi znosimy cierpienie.
Ewangelizacja poprzez sztukę
Właścicielem dzieł składających się na wystawę „Pasja” jest parafianin z Wyszkowa, który zlecił artyście wykonanie piętnastu malarskich prac.
- W 2003 roku byłem na rekolekcjach w Łomży i tam narodziła się idea, by powstał obraz przedstawiający zmartwychwstanie, na którym kapłan udziela eucharystii wiernym, a jego stopy są stopami Chrystusa. Przeżywałem wtedy olbrzymie emocje religijne – wspomina Wojciech Chodkowski z Wyszkowa. – Zwracałem się z prośbą o namalowanie obrazu do wielu twórców, ale nie chcieli się podjąć tego tematu. Łukasz Zedlewski był wtedy nieznanym mi nastolatkiem, ale kilka lat później dostał się na ASP w Warszawie i zamieszkał u mojego brata. To był bardzo osobliwy zbieg okoliczności. Łukasz namalował obraz i zdradził mi, że jego marzeniem jest zobrazowanie całej Drogi Krzyżowej. Postanowiłem mu w tym pomóc deklarując nabycie cyklu malarskiego, obecnie obrazy podróżują po Polsce i ewangelizują, taka jest ich rola.
Podczas wernisażu głos zabrał biskup senior diecezji łomżyńskiej Stanisław Stefanek i przypomniał, że Droga Krzyżowa pozwala oswoić katolikom własne cierpienie oraz widzieć je w szerszym kontekście odkupienia.
- Stacjami drogi krzyżowej potrafią podążać tylko ci, do których przemówi prawda Zmartwychwstania – powiedział Stanisław Stefanek. – Gratuluję Łukaszowi, że to zauważył, że rozpoczął pracę od ostatniej, najważniejszej dla chrześcijan, stacji.
Wystawę „Pasja” można oglądać w Muzeum Diecezjalnym w Łomży do końca Wielkiego Postu. Muzeum jest czynne w poniedziałki – środy od godziny 11. do 18., a w czwartki i piątki od 9. do 14.
Komentarze