- Dziesięciolecie integracji europejskiej to znakomita okazja by porozmawiać o tym jak funkcjonują samorządy w Europie i jaki jest europejski wizerunek pracownika administracji – twierdzi Krystyna Kubik z Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży.
Studenci już po raz trzeci zorganizowali forum samorządowe, podczas którego odbyły się dwa panele dyskusyjne.
ZOBACZ ZDJĘCIA
– Martwi mnie jednak, że w debacie poświęconej tej tematyce nie pojawił się żaden samorządowiec z Łomży. Uniwersytet jest agorą, miejscem wymiany poglądów, a studenci potrzebują czerpać inspirację z doświadczenia i wiedzy osób starszych. Wtedy otrzymują sygnał, że traktowani są podmiotowo, a nie przedmiotowo – podkreśla Krystyna Kubik.
Uczestnikami forum byli między innymi ambasador Republiki Malty Pierre Clive Agius oraz przedstawiciel ambasady Węgier - Zeöld Zsombor, który opowiedział o problemach samorządów w swoim rodzinnym kraju. Z referatem „Studenci w dobie integracji europejskiej” wystąpił Sebastian Chrzanowski, student administracji w PWSPiI oraz przewodniczący samorządu studenckiego.
- Unia Europejska zachęca młodych do aktywności metodą „kija i marchewki”, nie zaspokaja zapotrzebowania na pracę, ale daje nam tak zwaną wędkę, umożliwia pozyskiwanie pieniędzy, globalizuje możliwości związane ze zdobyciem awansu społecznego – przekonuje student PWSIiP. – Z jednej strony jest w Europie olbrzymi problem z bezrobociem, młodzi nazywani są pokoleniem straconych szans. Ale jednocześnie nigdy wcześniej nie było tak otwartej przestrzeni dla poszukiwania własnej ścieżki życia. Choć jestem lokalnym patriotą, wiem, że jeśli w Łomży nie rozwinę skrzydeł, mogę to zrobić w wielu innych miejscach starego kontynentu.
III Łomżyńskie Forum Samorządowe odbyło się 12 maja w Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości.
Komentarze