- Mlegitymacja działa jak tradycyjny dokument, który pozwala na potwierdzenie statusu emeryta lub rencisty oraz korzystanie z przysługujących ulg i zniżek. Świadczeniobiorcy mogą korzystać z legitymacji na własnym urządzeniu mobilnym, na przykład smartfonie. Wystarczy, że wcześniej zainstalują bezpłatną aplikację mObywatel, a następnie po jej uruchomieniu wybiorą opcję „Dodaj dokument” i wskażą legitymację emeryta-rencisty z wyświetlonej listy. informuje Katarzyna Krupicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa podlaskiego.
Ważne jest, aby najpierw potwierdzić swoją tożsamość, dołączając dowód osobisty, jeśli nie został on wcześniej dodany w aplikacji.
Elektroniczna legitymacja to duża wygoda. Można ją mieć zawsze przy sobie, ponieważ jest dostępna w telefonie komórkowym. Doceniło to już ponad 986,8 tys. emerytów i rencistów, którzy pobrali mLegitymację w aplikacji mObywatel.
Legitymacja plastikowa wydawana jest wyłącznie na wniosek
Od stycznia 2023 r. legitymacja emeryta-rencisty w formie plastikowej karty jest wydawana wyłącznie na wniosek osoby zainteresowanej, jej przedstawiciela ustawowego albo pełnomocnika (formularz ERL). Wniosek można złożyć w ZUS-ie w dowolnym czasie – zarówno w momencie ubiegania się o przyznanie emerytury lub renty, jak i po otrzymaniu świadczenia.
W 2023r. z możliwości pobrania elektronicznej legitymacji skorzystało 611 tys. świadczeniobiorców, natomiast w 2024 r. – 317,5 tys. emerytów i rencistów. Przez pierwsze dwa miesiące 2025r. mLegitymację uruchomiło 58,3 tys. osób.
Komentarze