Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 16 kwietnia 2025 14:58
Z ostatniej chwili!
Reklama

MDK-DŚT zaprasza na spektakl i koncert poezji śpiewanej!

MDK-DŚT zaprasza na spektakl w ramach Międzynarodowego Dnia Teatru oraz koncert poezji śpiewanej!
Reklama dotacje unijne dla firm MŚP
MDK-DŚT zaprasza na spektakl i koncert poezji śpiewanej!

Miejski Dom Kultury – Dom Środowisk Twórczych w Łomży zaprasza na:

Reklama dotacje unijne dla firm

 

Spektakl tureckiego Teatru Cieni KA „Ożenek”

Data: 27.03.2025
Godzina: 19:00
Miejsce: Scena na Piętrze, MDK-DŚT, ul. Wojska Polskiego 3, Łomża
Bilety: 30 zł

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W Międzynarodowy Dzień Teatru zapraszamy widzów dorosłych na spektakl "Ożenek", który zabierze nas w podróż do dawnego, barwnego Stambułu. Spektakl zrealizowany jest w technice teatru cieni - Karagöz, która została wpisana na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO. Należy do tradycyjnych technik teatralnych, jakie możemy spotkać w Azji. W Turcji Pojawił się w XIV lub XV wieku i od swoich początków aż do końca XIX wieku był jedną z najbardziej popularnych rozrywek.

Większość sztuk w tej technice opowiada opowiada o przygodach dwóch przyjaciół, którzy wciąż pakują się w różnego rodzaju tarapaty. Są nimi Karagoz, od którego imienia teatr wziął swoją nazwę oraz Hacivat. Karagoz jest prosty, niewykształcony i rubaszny, a Hacivat to jego przeciwieństwo. Różni ich wszystko, są jak ogień i woda, lecz bez siebie nie mogą żyć. Tej dwójce towarzyszy cała plejada postaci, którymi są zazwyczaj przedstawiciele różnego rodzaju mniejszości i grup społecznych zamieszkujących dawny Stambuł. Są więc wśród nich muzułmanie, chrześcijanie i Żydzi, Kurdowie, Arabowie, Ormianie i Grecy, przybysze z Anatolii i znad Morza Czarnego, a także goście z Iranu i Europy. Dużo jest kobiet, są tancerze i tancerki, pijacy, opiumiści, bandyci oraz wszelkiego rodzaju dziwacy, jakich można było spotkać niegdyś na ulicach Stambułu. Każda z tych postaci ma właściwy sobie charakter, język oraz sposób bycia i przedstawiana jest w sposób dowcipny, z dużym przymrużeniem oka. Akcja przedstawień okraszona jest dużą ilością słownego humoru.

Teatr Cieni Ka tworzą: 

Umut Nebioglu
inżynier o duszy artysty i wielu talentach. Pierwszy i jedyny w Polsce aktor i animator tradycyjnego tureckiego teatru cieni. Tajniki tej sztuki poznawał przez siedem lat u 
Tacettina Dikera – najstarszego z wielkich tureckich mistrzów tego teatru. W Stambule mieszkał z nim po sąsiedzku, uczył się u niego, pomagał mu, a w końcu razem z nim występował. Dzięki małżeństwu z Olgą, związał swoje plany życiowe z Polską. Zamieszkał w Warszawie, gdzie wykonuje lalki i dekoracje do nowych sztuk oraz opracowuje ich scenariusze. 

Albert Kwiatkowski
spotkał Umuta przypadkiem i natychmiast został jego pomocnikiem (yardakiem). Przygotowuje polskie adaptacje sztuk, a podczas przedstawień tłumaczy je polskiej widowni. Orientem zajmuje się od ponad 15 lat. Od 8 lat tłumaczy literaturę perską: poezję i prozę, literaturę mistyczną, współczesną, ludową i dla dzieci. Od kilku lat współpracuje z polskimi opowiadaczami z grupy Studnia O. przy projektach orientalnych skierowanych do dorosłych i do dzieci. 

Monika Wyrzykowska
po piętnastu latach pracy w bankowości, finansowaniu przeróżnych firm i projektów, powróciła do marzeń z lat młodości i przeniosła się w świat ruchu, cienia, światła i przedmiotu. Obecnie, instruktor arteterapii. Prowadzi warsztaty twórcze – dramowe i plastyczne, oczywiście też z wykorzystaniem technik teatru cieni Karagoz :). Swoje nowe i stare umiejętności wykorzystuje ponadto w ramach inicjatyw podejmowanych przez założoną przez siebie Fundację Alabaster (na rzecz osób z alergiami i atopowym zapaleniem skóry). Działa na rzecz rozwoju społeczności lokalnej w swojej miejscowości.

Teatr Ka występuje w Polsce i Turcji, współpracuje m.in. z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytutem Adama Mickiewicza, Muzeum Azji i Pacyfiku, Muzeum Narodowym w Krakowie, Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie i grupą Studnia „O”

 

 

Koncert zespołu „Wszystkiego Najlepszego”

Data: 29.03.2025 / sobota
Godzina:18:00
Miejsce: Scena na Piętrze, MDK-DŚT, ul. Wojska Polskiego 3 Łomża
Bilety 50 zł - dostępne przed koncertem oraz on-line

https://www.kupbilecik.pl/imprezy/149328/%C5%81om%C5%BCa/Wszystkiego+Najlepszego/

 


 

Cechą charakterystyczną zespołu „Wszystkiego Najlepszego” jest wielogłos, dopracowane aranżacje, melodyjne kompozycje oraz poruszające teksty. Serdecznie zapraszamy na koncert poezji śpiewanej.

O zespole:

"Wszystkiego Najlepszego" to grupa tworząca i wykonująca własne piosenki z klimatu Krainy Łagodności, piosenki poetyckiej, ballady i folku. Takie piosenki jak "Taradajka", "Jesienne oczekiwanie", "Łapka niedźwiadka",” Aniołowie Biali” i wiele innych, odnaleźć można w wielu śpiewnikach.

"Wszystkiego Najlepszego" powstał lata temu i wyśpiewał wiele głównych nagród na najważniejszych festiwalach piosenki, przeglądach poezji śpiewanej czy piosenki studenckiej m.in. kilkakrotnie na Yapie, Bakcynaliach, na Danielce, na Giełdzie Piosenki w Szklarskiej Porębie, na Bazunie, Krakowskim Festiwalu Studenckim i wielu innych.

Po latach przerwy zespół wrócił wydając w 2017 roku płytę "Na przekór przyszłej korekcie", tworzy nowe piosenki i intensywnie koncertuje. W 2019 ukazała się kolejna płyta zespołu "Wygnani Poeci" , a 2023 roku światło dzienne ujrzał trzeci album "Małe miasteczka". 


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama